۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار پزشک خانواده به حساب ۹ دانشگاه واریز شد/ کمبود پزشک داریم

۱۳۹۲/۰۱/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 71399

سلامت نیوز : فاطمه رخشانی در گفت‌و‌گو با فارس افزود: برنامه پزشک خانواده در دو استان فارس و مازندران از سال گذشته شروع شده بود و از سه‌شنبه هفته پیش نیز اجرای این برنامه در 7استان دیگر شامل خوزستان، قزوین، یزد،‌ آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و خراسان شمالی آغاز شد.

وی گفت: کارهای زیرساختی و عملیاتی مانند ثبت نام پزشکان و مردم بدون هیچ تغییری نسبت به نسخه قبلی برنامه پزشک خانواده در این استانها انجام می‌شود و فقط در نسخه جدید این برنامه یک مقدار کارها را ساده‌تر کرده‌ایم تا همکاران مجری این برنامه منتظر نمانند که همه امکانات فراهم شود و بعد اجرای این برنامه را شروع کنند و با توجه به تجارب به دست آمده از اجرای این برنامه در دو استان فارس و مازندران اجرای این برنامه را ساده‌تر کرده‌ایم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: اجرای برنامه پزشک خانواده در این 9 استان از همان سه‌شنبه هفته پیش شروع شده است اما میزان پیشرفت این برنامه در این استانها ممکن است متفاوت و مختلف باشد. در برخی از از این استانها زیرساختها بیشتر فراهم است و به طور کلی سعی کرده‌ایم از استانهایی که زیرساخت اجرای این برنامه را بیشتر دارند، شروع کنیم.

رخشانی گفت: توقع ما این است که اجرای برنامه پزشک خانواده در همه این استانها در اردیبهشت شروع شده باشد و بتوانیم در آخر این ماه گزارش پیشرفت این برنامه را به مردم اعلام کنیم.

وی اضافه کرد: مردم این استانها در شهرها از همین الان می‌توانند برای انتخاب پزشک خانواده خود اقدام کنند و اسامی پزشکانی که برای اجرای این برنامه در هر محدوده جغرافیایی ثبت نام کرده‌اند، در مراکز بهداشتی-درمانی آن منطقه به اطلاع مردم می‌رسد.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت درباره اعتبار اجرای برنامه پزشک خانواده نیز توضیح داد: اعتبار لازم برای اجرای این برنامه در 9 استان اعلام شده را برای مدت 3 ماه برآورد کردیم که 120 میلیارد تومان است و کل این اعتبار را 28 اسفند به حساب این دانشگاههای علوم پزشکی واریز کردیم که اکنون در حساب آنهاست و از نظر ما برای اجرای 3 سه ماهه کافی است.

رخشانی در پاسخ به این پرسش فارس که برای اجرای برنامه پزشک خانواده در این 9 استان با کمبود پزشک مواجه نیستید،گفت: بله قطعاً با کمبود پزشک مواجه هستیم اما قرار نیست به خاطر کمبود پزشک، برنامه پزشک خانواده را اجرا نکنیم.

وی ادامه داد: مسلماً تعداد کافی و 100درصدی پزشک خانواده برای اجرای این برنامه به این زودی‌ها فراهم نمی‌شود،‌بنابراین ما کار را با همین پزشکان علاقه‌مند و مردمی که می‌خواهند وارد این ماجرا بشوند، شروع می‌کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.76738s, 18q