آزمایشگاه‌‌های تشخیص طبی رو به تعطیل می‌روند/حراچ پروانه و تجهیزات آزمایشگاهها

۱۳۹۲/۰۱/۲۶ - ۱۵:۴۶ - کد خبر: 71407

سلامت نیوز : علی صادق‌تبار پیش از ظهر امروز در نشست خبری ششمین کنگره خدمات آزمایشگاهی اظهار داشت: با توجه به افزایش 3.5 برابری قیمت تجهیزات آزمایشگاهی کمترین افزایش هزینه را در دستمزد نیروی انسانی آن هم با 25 درصد افزایش داشته‌ایم و آزمایشگاه‌های تشخیص طبی باید آسیب‌های وحشتناک و فاحشی را متحمل شوند.

حراج پروانه و تجهیزات آزمایشگاه‌ها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛  وی افزایش تجهیزات آزمایشگاهی را به حدی غیرقابل تحمل دانست که گفت: حتی کیت مخصوص یک نوع غربالگری برای مادران باردار در اواخر سال گذشته نایاب شد و به 5 برابر قیمت واقعی رسید که با این روند کار را نمی‌توان پیش برد.

صادق‌تبار افزود: کار به جایی رسیده است که مدام خبر از تعطیل شدن برخی آزمایشگاه‌ها و فروش تجهیزات آنها و واگذاری پروانه‌هایشان به گوش می‌رسد.

به گفته این متخصص علوم آزمایشگاهی حتی قیمت تجهیزات آزمایشگاهی که در کشور تولید می‌‌شود نیز با افزایش قیمت دلار ۳ برابر شده چون مواد پایه از خارج وارد می‌شود.

محمدرضا بختیاری، عضو انجمن متخصان علوم پزشکانی نیز در ادامه این نشست خبری  اظهار داشت: طبق تأیید دفتر آموزش مداوم وزارت بهداشت امسال 81 رشته مختلف پزشکی و پیراپزشکی می‌توانند در ششمین کنگره ارتقای کیفیت و خدمات آزمایشگاهی شرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار آموزش‌های ویژه‌ای را برای پرستاران در کنگره در نظر گرفته‌ایم افزود: امتیاز بازآموزی از 7.5 تا 15.5در نظر گرفته شده که متخصصان بیماری‌های داخلی، عفونی، قلب و عروق، متخصصان کلیه، چشم پزشکی، پوست و پزشکان عمومی بیشترین آموزش‌ها را در این کنگره دریافت می‌کنند.

وی به سرفصل‌های در نظر گرفته شده در این کنگره اشاره کرد و گفت: نقش بیوشیمی بالینی در آزمایشگاه، پژوهش‌های علوم آزمایشگاهی در زمینه دیابت به عنوان یکی از شایعترین بیماری‌ها در کشور، تضمین کیفیت و اعتبار بخشیدن آزمایشگاه، تشخیص سل خارج ریوی و آخرین دستاوردها در حوزه میکروب‌شناسی از جمله مسائلی است که در این کنگره در مورد آن بحث و تبادل نظر می‌شود.

عضو انجمن علوم آزمایشگاهی ایرانی گفت: از مجموع 548 مقاله‌ای که به دبیرخانه کنگره ارسال شده 355 مقاله پذیرفته شده و 90 سخنرانی در قالب 18 کارگاه ارائه می‌شود.

11 سخنران خارجی از کشورهای هند، ایتالیا، فرانسه، چین، اسپانیا، آلمان، استرالیا، سنگاپور، امارات و آمریکا در کنار متخصصان داخلی آخرین دستاوردهای روز در زمینه علوم آزمایشگاهی را ارائه می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21264s, 18q