مصرف زياد قندهاي ساده در وعده سحر، باعث افت قند خون مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7143
مصرف زياد قندهاي ساده در وعده سحر، باعث افت قند خون مي‌شود

دكتر "سيدمرتضي صفوي" روز شنبه در گفت وگو با ايرنا با بيان اينكه روزه گرفتن براي مبتلايان به چربي خون بالا بسيار مفيد است ، افزود :
روزه ميزان چربي‌هاي نامطلوب موجود در خون را تنظيم مي‌كند و موجب افزايش ميزان چربي‌هاي مفيد خون مي‌شود.

وي ، گفت: نقش موثر روزه‌داري در بهبود بيماري‌هاي مختلف به اثبات رسيده و روزه‌داري در اغلب بيماري‌هايي كه عادات غذايي ، چاقي و افزايش وزن در بروز آنها دخالت دارند، مفيد است.

اين مقام وزارت بهداشت با تاكيد بر مصرف سه وعده غذايي شامل افطار، شام و سحر در ماه مبارك رمضان، به روزه داران پيشنهاد كرد با فاصله دو ساعت بعد از افطار، شام ميل كنند و مصرف سوپ ، آش، حليم وخوراك لوبيا همراه با نان سنگك و ماست را در ماه رمضان مناسب دانست.

وي گفت: روزه داران بهتر است بعد از شام از ميوه‌ها بخصوص مركبات كه حاوي مقاديربالايي ويتامين‪ C‬هستند، استفاده كنند، زيرا جذب آهن دربدن را افزايش داده و درمتابوليسم طبيعي بدن و توليد برخي از هورمون‌ها نقش ويژه‌اي دارد.

صفوي بااشاره به اينكه مصرف آب زياد در زمان افطار سبب اختلال درهضم غذا مي‌شود، گفت كه يكي از عادت‌هاي غذايي اشتباه روزه‌داران هنگام افطار، خوردن آب سرد به دليل تشنگي زياد در طول روز است.

وي به روزداران توصيه كرد، افطار خود را با كمي آب گرم و چاي آغاز و پس از آن از خرما يا كشمش استفاده كنند، زيرا اين دو سبب كنترل اشتها شده و از پرخوري به هنگام افطار جلوگيري مي‌كند.

به گفته مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت، مصرف خرما درماه رمضان در تنظيم قند خون بسيار مفيد است و توصيه مي‌شود روزه‌داران در وعده افطار حتي‌المقدور سه تا پنج عدد خرما مصرف كنند.

وي افزود: زولبيا و باميه حاوي مواد انرژي و فاقد مواد مغذي هستند و افراط در مصرف اين نوع شيريني‌ها به هنگام افطار چاقي و اضافه وزن را به دنبال دارد.

صفوي به روزه‌داران پيشنهاد كرد از نوشيدن بيش از اندازه چاي در وعده سحري پرهيز كنند، چون چاي باعث افزايش دفع ادرار وازدست رفتن‌نمك‌هاي معدني كه بدن در طول روز به آن احتياج دارد، مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.98987s, 18q