كارداني بيهوشي، اتاق عمل، علوم آزمايشگاهي و راديولوژي حذف شد

۱۳۸۶/۰۶/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7144
كارداني بيهوشي، اتاق عمل، علوم آزمايشگاهي و راديولوژي حذف شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، بهرام عين‌اللهي امروز در يك نشست خبري در وزارت بهداشت، افزود:‌ علوم پزشكي در سالهاي پس از انقلاب در ايران پيشرفتهاي شگرفي داشته است به طوري كه در اوايل انقلاب ما نيازمند ورود پزشكان خارجي به كشور و اعزام بيماران به خارج بوديم اما اكنون نه تنها از نظر كيفي در سطح بالايي از علوم پزشكي قرار داريم بلكه از اين وابستگي نيز رها شده‌ايم.
وي اضافه كرد: در زمان حاضر 21 رشته فوق تخصصي و 20 رشته فلوشيب پزشكي در دانشگاههاي علوم پزشكي ايران وجود دارد كه موجب پيشتازي ما در منطقه است.
وي همچنين از افزايش 61 درصدي ظرفيت پذيرش دوره‌هاي دستياري دندانپزشكي، افزايش 25 درصدي ظرفيت دوره دستياري پزشكي، افزايش 30 درصدي ظرفيت دوره‌هاي تخصصي علوم پايه پزشكي و نيز افزايش 30 درصدي دوره هاي دستياري فوق تخصصي در كشور طي سال جاري خبر داد.
عين‌اللهي در پاسخ به سوالي در مورد آموزش از راه دور پزشكي گفت:‌ امكان آموزش پزشكي از راه دور به علت ماهيت اين رشته وجود ندارد اما در مورد برخي رشته‌هاي مرتبط مانند رشته آموزش پزشكي اين كار امكانپذير است كه از امسال پذيرش دانشجو از طريق e-learning در مقطع كارشناسي ارشد در دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي آغاز شده است.
وي افزود:‌ براي اولين بار با ايجاد رشته‌‌هاي md phd امكان ادامه تحصيل گروههاي باليني در رشته‌هاي دكتراي تخصصي و برعكس فراهم شده است كه البته اين پيشنهاد اكنون به شوراي گسترش آموزش وزارت بهداشت رفته است و در صورت تصويب اجرايي مي‌شود.
عين‌اللهي گفت: كيفيت آموزش در ايران به نحوي است كه مي‌توانيم به فارغ التحصيلان دانشگاههاي داخلي اعتماد كنيم و سلامت مردم را به آنها بسپاريم اما اين وضع در مورد آموزش پزشكي در كشورهاي ديگر به خصوص كشورهاي بلوك شرق مانند اوكراين، روماني و بلاروس وجود ندارد به همين علت ضمن اينكه تحصيل در اين كشورها را توصيه نمي‌كنيم در حال برنامه‌ريزي هستيم تا آيين‌نامه جديدي براي ارزشيابي مدارك اين دانشگاهها تدوين كنيم.
وي همچنين از تشكيل كميته هاي راهبري براي هر رشته در دانشگاههاي علوم پزشكي، تدوين نقشه جامع علمي دانشگاههاي علوم پزشكي، ايجاد آزمايشگاههاي مهارتي در تمام اين دانشگاهها براي افزايش مهارت فارغ التحصيلان و تدوين آيين‌نامه تسهيلات نخبگان خبر داد كه به موجب آن دفاتر استعدادهاي درخشان در مراكز مطالعات و توسعه آموزش پزشكي(edc) همه دانشگاههاي علوم پزشكي تشكيل مي شود.
معاون وزير بهداشت همچنين از برداشتن شرط سن 40 سالگي براي ادامه تحصيل مربيان آموزشي در وزارت بهداشت و تصويب آيين نامه
استفاده از ظرفيت مازاد دانشگاههاي علوم پزشكي براي ادامه تحصيل آنان در دوره هاي تخصصي و phd اين دانشگاهها خبر داد.
عين اللهي همچنين گفت: طرح پذيرش دانشجوي پزشكي عمومي از بين ليسانسه‌هاي مرتبط در دانشگاه علوم پزشكي تهران نيز در شوراي گسترش آموزش وزارت بهداشت رد شد و پذيرش اين به اين شكل در رشته پزشكي منتفي است.
وي اضافه كرد: پزشكي خانواده نيز ضمن گنجاندن در دروس پزشكان عمومي، در قالب دوره‌‌هاي بازآموزي به صورت دوره‌هاي كوتاه مدت با تهيه بسته‌هاي آموزشي آن به پزشكان عمومي ارائه مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.35377s, 18q