اکثر بیماران از منشور حقوق خود بی‌خبرند

۱۳۹۲/۰۱/۲۷ - ۱۰:۳۶ - کد خبر: 71460

سلامت نیوز : یک پژوهشگر حوزه اخلاق پزشکی‌، بی‌اطلاعی بیماران از حقوق مسلم و قانونی خود را یکی از مشکلات اصلی نظام سلامت ذکر کرد و گفت: همه مردم در معرض بیماری هستند پس همه باید از مفاد منشور حقوق بیماران مطلع باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر احسان شمسی در اولین همایش هنر و سلامت که از سوی فرهنگسرای کار و به مناسبت هفته سلامت برگزار شد، افزود: اولین منشور حقوق بیماران سال 1379 در ایران تدوین و سال 1388 دوباره این منشور بازبینی و کامل شد.

وی ادامه داد: در مورد حقوق بیماران مقررات روشنی وجود دارد و اینکه حقوق بیماران آن گونه که باید و شاید دیده نمی شود تا حدودی به عدم آگاهی خود بیماران از حقوق قانونی شان برمی گردد.

استاد مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی تاکید کرد: جامعه باید حقوق خود را بداند و آن را مطالبه کند، بیماران حق دارند گزینه‌های مختلف درمانی را در مورد خود بدانند. بحث رضایت آگاهانه بیماران و همراهان آنها از مواری است که در تمام کشورهای جهان مورد بررسی قرار می گیرد و مطالبه حق یک بحث فرهنگی است، لذا این موضوع را باید نهادینه کرد تا منجر به توسعه حقوق بیماران شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02542s, 18q