زیرمیزی در بیمارستانهای دولتی وجود ندارد/متهم بیماستان خصوصی

۱۳۹۲/۰۱/۲۷ - ۱۴:۳۶ - کد خبر: 71499

سلامت نیوز : حسن ابوالقاسمی در گفت‌وگو با فارس ، افزود: اگر پزشکان در بخش‌های دولتی زیرمیزی دریافت ‌کنند بسیار کم است و شکایت موجود در این زمینه فقط از بخش‌های خصوصی بوده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه طبق گزارشها این پدیده در تهران نادر است، گفت: اجرای طرح واگذاری تصدی‌گری مدیریت بخش‌های بیمارستانی به رؤسای آنها نمی‌تواند در کاهش زیرمیزی مؤثر باشد. چرا که تأثیری در تمام وقت شدن پزشکان و اینکه در بخش خصوصی فعالیت نکنند، نمی‌گذارد.

ابوالقاسمی گفت: پزشکان تمام وقت کسانی هستند که قبل از دانشیار شدن باید دوره تمام وقتی خود را بگذرانند و اجازه فعالیت در بخش خصوصی را ندارند.

وی ادامه داد: همچنین طبق قانون برنامه پنجم توسعه تمام اعضای هیئت علمی انتخاب می‌کنند که تمام وقت باشند یا نباشند که البته این برنامه هنوز کامل اجرا نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: زیرمیزی پدیده شومی است و باید با اصلاح تعرفه‌ها و نظارت دقیق‌تر کنترل شود.

وی افزود: درصد کمی از پزشکان به دریافت زیرمیزی اقدام می‌کنند و نباید تمام پزشکان به دریافت آن متهم شوند.

ابوالقاسمی گفت: زمانی که درصد کمی از پزشکان این مشکل را دارند فقط باید این درصد اصلاح شود و اگر پزشکان و مراکز درمانی خارج از تعرفه وجهی را از بیماران می‌گیرند خلاف است و طبق گزارشها تعرفه در سطح بیمارستان‌ها رعایت می‌شود.

وی افزود: مسئولان بیمه و بازرسان دانشگاه مرتب در این مسئله نظارت دارند و آنچه به عنوان زیرمیزی دریافت می‌شود، خارج از بخش‌های دولتی است و در آنجا باید حل شود.

سعید آقاجانی، رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این مورد به خبرنگار فارس گفت:: پزشکان و مراکز درمانی تابعه این دانشگاه در سال ۹۱ حدود یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان از مردم زیرمیزی گرفتند.

 

به گفته وی شکایات مربوط به زیرمیزی یا از سوی مردم یا از واحدهای بازرسی دانشگاه علوم پزشکی به صورت شکایت زیرمیزی مستقیم از پزشک و از مراکز درمانی انجام می‌شود.

وی گفت: بسیاری از این شکایات مربوط به مراکز درمانی است وجه زیادی از بیمار گرفته‌اند یا تحمیل هزینه می‌کنند و برخلاف تعرفه‌های درمانی از مردم دریافت‌های بیشتر دارند. این در حالی است که  90 درصد مردم نمی‌دانند که می‌توانند شکایت کنند.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده در 6 ماهه دوم سال 91 شکایات مالی 509 میلیون تومان مورد بوده است.

آقاجانی گفت: 411 میلیون تومان زیرمیزی بوده است که پزشکان مستقیماً دریافت کرده‌اند و 189 میلیون تومان رقم زیرمیزی دریافتی از سوی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها بوده است.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: به طور کلی 600 میلیون تومان در 6 ماهه دوم سال 91 از بیماران اضافه دریافت شده است.

وی در مورد آمار 6 ماهه اول سال 91 نیز گفت: طبق بررسی پرونده‌ها رقم دریافتی اضافه از سوی بیماران 543 میلیون تومان بوده که نسبت به  6 ماهه دوم رقم زیرمیزی 57 میلیون تومان اضافه شده است.

آقاجانی گفت:به لحاظ اینکه باید شکایت از سوی مردم صورت گیرد و بار مالی دارد کارشناسی‌های بسیار بر روی این موارد انجام می‌شود و حدود 30 ساعت کارشناسان با انجام بازدیدهای متوالی، دریافت مدارک و بررسی محاسبات در پرونده‌ها نتایج را اعلام می‌کنند.

وی ادامه داد: چنانچه رقم دریافتی از سوی پزشکان و مراکز درمانی بالا باشد پرونده آنها را به تعزیرات ارسال می‌کنیم تا به شکایت شاکیان رسیدگی شود.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: درم مورد شکایاتی که از بیمارستان‌ها می‌شود بلافاصله طی مکاتباتی به بیماران وجه اضافه پرداخت می‌شود و چنانچه در مراکز درمانی پزشک مستقیماً زیرمیزی گرفته باشد به بیمارستان تذکر داده می‌شود و بیمارستان پزشک را موظف می‌کند که پول بیمار را بپردازد.

آقاجانی ادامه داد: بر روی بازرسی مطب‌ها سختگیری بیشتری می‌کنیم چرا که اغلب بیماران در این مراکز تحت فشار قرار می‌گیرند، بیماری را به آنها سخت جلوه می‌کنند و بیمار چون دستش کوتاه است قبول می‌کند و وی را وادار می‌کنند که اگر پول بیشتر را ندهد درمان نمی‌شود.

رئیس اداره رسیدگی به شکایات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: گاهی به صورت محرمانه پرونده 6 ماهه پزشکان را در مطب‌ها بیرون می‌کشیم و حتی مجبوریم عملکرد آن پزشک را در بیمارستان بررسی کنیم.

پزشکان خلافکار از مهربانی مردم سوء استفاده می‌کنند

آقاجانی ادامه داد: متأسفانه پزشکان ماهر و معروفی نیز هستند که زیرمیزی می‌گیرند و این در حالی است که ما مردم مهربانی داریم که راضی به شکایت نمی‌شوند و گاهی نیز پزشکان از این خصلت سوء استفاده کرده و رسید دریافت اضافی را از بیماران نمی‌گیرند بنابراین ما به عنوان بازرسان گاهی از اوضاع و احوال بیماران متوجه زیرمیزی می‌شویم.

آقاجانی گفت: بنابراین می‌توان نتیجه گرفت به دلیل اینکه بسیاری از پزشکان برای دریافت وجه اضافی باید رسید به بیمار بدهند و این کار را نمی‌کنند رقم دریافتی اضافی (زیرمیزی) شاید خیلی بیشتر از اینها باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.73962s, 18q