افزایش فشار گوش داخلی سرگیجه می‌آورد

۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۳:۲۸ - کد خبر: 71574

سلامت نیوز : رضا چایچیان در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: سرگیجه به حالتی می‌گویند که فرد احساس کند یا خودش دور چیزها می‌گردد یا اشیاء دور او می‌چرخند.

این متخصص گوش و حلق و بینی گفت: سرگیجه شدت و  ضعف دارد. اگر سرگیجه خیلی شدید باشد سرگیجه واقعی است؛ یعنی اگر فرد چشمانش باز باشد احساس می‌کند سقف دور سرش می‌چرخد و وقتی چشمانش را می‌بندد برعکس آن را تصور می‌کند یعنی خودش دور آن اشیاء می‌چرخد که با حالت تهوع و عدم تعادل نیز همراه است.

چایچیان ادامه داد: اگر علت سرگیجه، وابسته به گوش باشد مربوط به مجاری نیم‌دایره‌ای موجود در گوش داخلی است که حتماً فشار داخلی آن بالا رفته که به فرد چنین احساسی دست می دهد.

وی افزود: این احساس را می‌توانید با کمترین تحریکی نیز ببینید مثلاً اگر سر را کمی تکان دهید یا تغییر وضعیت داده و بنشینید حالت آن تشدید می‌شود.

چایچیان در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان فهمید علت سرگیجه مربوط به گوش است، گفت: اگر سرگیجه شدید باشد یعنی به صورت حمله‌ای باشد و سرگیجه شدت و ضعف داشته باشد و دائمی نباشد؛ همچنین همراه با صدای گوش یا سنگینی گوش باشد مسلماً می‌بایست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد.

این متخصص گوش و حلق و بینی تصریح کرد: سرگیجه واقعی مربوط به گوش داخلی است و عوامل مختلفی می‌تواند در بروز آن دخیل باشد از جمله افزایش فشار گوش داخلی یا اینکه یک جسم خارجی در گوش باشد یا یک گوش جرم داشته باشد و گوش دیگر نداشته باشد.

چایچیان سرگیجه غیرواقعی را در افرادی دانست که فشارشان پایین باشد یا کم خون باشد.

وی گفت: در حالت سرگیجه غیرواقعی، حالت گیجی و منگی به فرد دست می‌دهد اما آن قدر شدید نیست که حالت افتادن داشته باشد.

این متخصص گوش و حلق و بینی راه تشخیص سرگیجه مربوط به گوش را گرفتن نوار گوش و نوار تعادل توسط متخصص گوش و حلق و بینی دانست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.87054s, 18q