استرس وهيجانات روحي، زمينه ساز تشديد "ام اس" هستند

۱۳۸۶/۰۶/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7158
استرس وهيجانات روحي، زمينه ساز تشديد "ام اس" هستند

به گزارش سلامت نیوز، دكتر محمد صحرائيان در مراسم ضيافت افطار اين انجمن افزود: به طور متوسط، زنان مبتلا به ام اس در سنين 30 سال قرار دارند.

وي با بيان اين كه 80 درصد بيماران مبتلا به ام اس در صورت عدم پيگيري درمان خود قادر به حركت نيستند، يادآو رشد: ام اس درمان قطعي ندارد ولي مي‌توان با كمك داروهاي درماني، تعداد حملات بيماري را كاهش داد.


رييس كميته علمي انجمن حمايت از بيماران ام اس گفت: هنوز علت بروز اين بيماري در افراد مشخص نشده است، اما به نظر مي‌رسد ام اس زماني افراد را مبتلا مي‌كند كه سيستم دفاعي عليه بدن اقدام كرده و تخريب مغز و نخاع را موجب شود.

صحراييان با استناد به نتايج صورت گرفته در مورد اين بيماري از قرن چهاردهم ميلادي تا كنون خاطرنشان كرد: استرس، ناراحتي و هيجانات روحي، زمينه ساز تشديد علائم اين بيماري هستند، به طوري كه در يكي از مقالات علمي بر نقش كاهش استرس در بيماران مبتلا به ام اس به اندازه نقش دارو تاكيد شده است.

وي با اشاره به انواع علائم مختلف ام اس، اين علائم را وابسته به تخريب قسمت‌هاي مختلف مغز و نخاع، عنوان كرد و گفت: نابينايي ناگهاني، ضعف و سستي آني،‌ بر هم خوردن تعادل و بي اختياري ادرار از علائم مختلف بيماري ام اس هستند.


وي به شيوع بالاي بيماري ام اس در كشور اشاره كرد و گفت: به دلايل نامعلوم، برخلاف شيوع كم اين بيماري در خاورميانه، ام اس در ايران تعداد زيادي از افراد جامعه را درگير كرده است.


رييس كميته علمي انجمن حمايت از بيماران ام اس با اشاره به روند صعودي ابتلا به ام اس در كشور گفت: اين بيماري اگرچه تا 20 سال پيش ناشناخته بود اما در حال حاضر با ابتلاي بسياري از هموطنان به ام اس، اغلب افراد جامعه به آن آشنايي دارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.87864s, 18q