تامین تجهیزات قطب چشم پزشکی ایران تا 10 سال آینده/ زمان کلنگ زنی فارابی 2

۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 71582
سلامت نیوز : رئیس بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی فارابی از تامین لوازم مصرفی و تجهیزات چشم پزشکی در این بیمارستان تا 10 سال آینده خبر داد و گفت: با تدبیری که اندیشیده ایم، هیچ گونه کمبود و مشکلی در زمینه تامین نیازهای بیماران این بیمارستان وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ دکتر محمود جباروند روز سه شنبه در نشست خبری نوزدهمین سمینار سالیانه فارابی که قرار است از 4 تا 6 اردیبهشت ماه امسال در هتل المپیک تهران برگزار شود، گفت: با توجه به اینکه تحریمها را پیش بینی می کردیم، سعی کردیم از سالهای گذشته به خصوص در سال گذشته نسبت به تامین نیازهای قطب چشم پزشکی کشور اقدام کنیم.

وی با اعلام اینکه از نظر لوازم مصرفی و تجهیزات سرمایه ای در بیمارستان فارابی هیچ گونه مشکلی نداریم، افزود: نیاز بیماران را تا 10 سال آینده تامین کرده ایم و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

جباروند، تنها مشکل بیمارستان فارابی را تاخیر بیمه ها در پرداخت مطالبات این بیمارستان دانست و گفت: در حال حاضر در حدود 14 میلیارد تومان از بیمه های خدمات درمانی و تامین اجتماعی طلب داریم که باعث شده در پرداخت مطالبات شرکتهای همکار با بیمارستان فارابی تا حدودی دچار مشکل شویم.

رئیس بیمارستان فارابی از ذخیره 30 هزار لنز چشمی برای تامین نیاز بیماران خبر داد و افزود: همین مقدار لنز نیز در سال گذشته ذخیره شده بود.

جباروند با تاکید بر اینکه هیچ بیمار نیازمند جراحی آب مروارید بابت تهیه لنز به بیرون از بیمارستان ارجاع داده نمی شود، تصریح کرد: تنها آن دسته از بیمارانی که دچار عیوب انکساری بالا هستند، برای تهیه لنز آنها به شرکتها سفارش داده می شود.

وی در خصوص هزینه لنز مورد استفاده برای بیماران، گفت: این لنزها با نرخ ارز مرجع خریداری شده و قیمت آنها بین 120 تا 200 هزار تومان است که 70 هزار تومان آن را بیمه ها و مابقی را بیمار پرداخت می کند.

جباروند در ارتباط با زمان کلنگ زنی فاز 2 بیمارستان فارابی نیز اظهارداشت: این بیمارستان در 30 هزار مترمربع فضا پیش بینی شده و نقشه کشی آن در حال انجام است. پیش بینی می کنیم مهر ماه امسال کلنگ این بیمارستان در 6 طبقه و به عنوان مرکز قطب علمی چشم پزشکی ایران به زمین زده شود.

درمان بیماریهای چشمی با سلولهای بنیادی

وی در ادامه به موضوع کاربرد سلولهای بنیادی در درمان بیماریهای چشمی اشاره کرد و گفت: در آسیبهای دو طرفه قرنیه که به دنبال مواردی نظیر سوختگی‌های شیمیایی اتفاق می‌افتد سلولهای بنیادی قرنیه به طور کامل از بین می‌روند و قدرت بینایی شخص به علت کدر شدن قرنیه افت پیدا می‌کند. در این صورت و از آنجا که انجام پیوند در افراد دارای کدر پرخون قرنیه ریسک بالایی دارد و معمولا ممکن است پیوند را پس بزند ابتدا از سلولهای بنیادی برای ترمیم قرنیه استفاده می شود.

رئیس بیمارستان فارابی به تبیین روند انجام عمل ترمیم قرنیه به کمک سلولهای بنیادی پرداخت و گفت: ابتدا از خویشاوندان درجه یک بیمار نمونه برداری شده و سلولهای بنیادی نمونه را در لابراتوار بر روی بافت‌های جنینی کشت می‌دهند. با فراهم شدن زمینه‌های لازم و ترمیم سلولهای بنیادی، پیوند بر روی قرنیه انجام می‌شود که درصد موفقیت آن بالاست.

وی با بیان اینکه همه انسانها می‌توانند سلولهای بنیادی بدن خود را برای این امر اهدا کنند، عنوان کرد: در واقع اهدای سلولهای بنیادی هیچ مشکلی برای دهنده ایجاد نمی‌کند چرا که تنها یک بافت دو در دو میلی متر از بدن بیمار برداشته می‌شود.

رئیس نوزدهمین سمینار سالیانه فارابی ادامه داد: در افرادی که آسیب یک طرفه قرنیه دارند و یک چشمشان سالم است نمونه برداری از چشم سالم انجام می‌شود در این صورت سیستم ایمنی بدن فعال نشده و شانس اینکه سلولهای بنیادی پس بزند بسیار پایین است اما در کسانی که آسیب دو طرفه قرنیه دارند برای جلوگیری از پس زدن پیوند سلولهای بنیادی باید داروهای گران قیمتی را به مدت طولانی استفاده کنند.

وی اضافه کرد: راهکار دیگری که به منظور رفع آسیبهای قرنیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و از روش سلولهای بنیادی کم عارضه تر است و زمان کمتری را نیاز دارد، استفاده از قرنیه مصنوعی است. قرنیه مصنوعی یک ماده سمپتیک است که با بافت انسانی سازگاری دارد، شکل و انحنای آن شبیه قرنیه انسان است و قدرت طبیعی قرنیه را داراست.

جباروند اضافه کرد: در حال حاضر بیش از 10 مورد عمل پیوند قرنیه مصنوعی در بیمارستان فارابی انجام شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32715s, 18q