کیسه خون چینی وارد نکردیم/کیسه‌های فیلتردار غیر استاندارد جمع آوری شدند

۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۵:۵۶ - کد خبر: 71599

سلامت نیوز : غلامرضا توگه در گفت‌و گو با فارس، افزود: استکبار جهانی از چند سال گذشته و به خصوص از سال 91 تلاش دو چندانی دارد که به ملت ایران فشار بیاورد و با توجه به اینکه 95 درصد تجهیزات فنی مانند کیسه خون و کیت‌های تشخیصی سازمان انتقال خون وارداتی است، سال گذشته به خاطر تحریم‌ها سختی‌های زیادی را تحمل کردیم.

 وی گفت: البته با همکاری وزارت بهداشت،دولت و مجلس هیچگاه و در هیچ روزی پایگاههای انتقال خون در اقصی نقاط کشور با کمبود کیسه خون و کیت تشخیصی مواجه نشدند و همواره دپوی مناسبی داشتیم.

 وی ادامه داد: تجهیزات اصلی مانند کیسه خون و کیتهای تشخیصی را ستاد سازمان انتقال خون به صورت متمرکز برای کل پایگاههای انتقال خون کشور تهیه و توزیع می‌کند و از این نظر توانستیم با مدیریت متمرکز جلوی مشکلات را بگیریم اما در مورد تجهیزات روزمره مصرفی مثل پنبه، الکل، دستکش و دستگاههای اندازه گیری هموگلوبین تأمین این تجهیزات به عهده خود پایگاههاست که با همکاری استانداریها باید انجام شود.

 توگه گفت: متأسفانه در یک سال گذشته به علت کمبود اعتبارهای استانی، پایگاههای انتقال خون با کمبود این نوع تجهیزات مصرفی روزانه مواجه بودند که هنوز هم کم و بیش این مشکلات ادامه دارد.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد:‌ در مورد کیسه‌های خون فیلتردار که گلبولها و سلولهای سفید را برای بیماران تالاسمی و دیالیزی فیلتر می‌کند متأسفانه کشورهای غربی ورود این کیسه‌ها را با عنوان اینکه کاربرد دوگاه و نظامی هم دارند، تحریم کرده‌اند.

 وی گفت:‌ با این حال با تأکید وزیر بهداشت مبنی بر اینکه استفاده از این کیسه‌های خون برای رفاه بشتر بیماران تالاسمی و دیالیزی قطع نشود، تلاش کردیم تحریم ها دور بزنیم و اواخر سال گذشته توانستیم بعد از نوساناتی که داشتیم دوباره این کیسه‌ها را برای بیماران تهیه کنیم.

 وی ادامه داد: این کیسه‌های فیلتردار مانند گذشته از یک شرکت ژاپنی که در سنگاپور مستقر است وارد شد.واردات کیسه خون از این شرکت از بیش از 10 سال پیش انجام می‌شده و هیچوقت مشکلی نداشته‌ایم اما متأسفانه بعد از واردات این نوع کیسه‌ها گزارشهایی مبنی بر حساسیت و شوک بیماران تالاسمی بعد از دریافت خون از طریق این کیسه‌ها دریافت کردیم.

 توگه گفت:‌ بلافاصله بعد از دریافت این گزارشها بررسی‌های لازم انجام شد و مشخص شد که این مشکل در 4 سری از محموله‌های کیسه های 4تایی و یک سری از کیسه های 3 تایی وجود داشته که همه آ‌نها بلافاصله در اواخر سال گذشته جمع آوری شد.

 مدیرعامل سازمان انتقال خون کشور افزود: البته حساسیت و شوک بیماران تالاسمی بعد از دریافت خون در مورد کیسه‌های بدون فیلتر و معمولی هم وجود دارد با این حال کیسه‌های مورد نظر جمع آوری شد و به جای آن از فیلترهای کنارتختی برای این یبماران استفاده می‌کنیم.

 وی در پاسخ به این پرسش فارس که کیسه‌های مشکل دار و غیر استاندارد عودت داده شدند یا معدوم شدند، گفت: نه عودت داده شدند، نه معدوم شده‌اند، آنها را نگهداری کرده‌ایم تا با حضور نمایندگان طرف ژاپنی مشخص شود که مشکل کجاست تا در سریالها و محموله‌های بعدی نیز این مشکل تکرار نشود.

 توگه گفت:‌ به طور کلی فقط 5 سری از محموله‌های کیسه خون فیلتردار مشکل داشتند و البته 52 مورد گزارش حساسیت و شوک ناشی مصرف این کیسه‌ها در بیماران تالاسمی و دیالیزی د‌اشتیم و هیچ مورد فوتی نیز نداشتیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.03271s, 18q