وزارت بهداشت از تحقیقات مرتبط با فشار خون حمایت می‌کند

۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۶:۲۵ - کد خبر: 71618

سلامت نیوز : مصطفی قانعی اظهار داشت: قرار است همه طرح‌های تحقیقاتی که در این زمینه تهیه می‌شود به شبکه کشوری تحقیقات قلب و عروق ارسال شود تا کمیته پژوهشی شبکه، آن را بررسی و حمایت مالی کند. این امر کتباً به دانشگاه‌ها اعلام شده تا درصورت وجود پایان‌نامه‌هایی با موضوع مورد نظر، بتوانند به شبکه کشوری ارسال کنند و در صورت تصویب از آنها حمایت شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: علیرغم شیوع 20 درصدی پرفشاری خون در سطح جامعه، درصد کنترل بیماری در افرادی که دارو مصرف می کنند فقط 15 درصد است این موضوع باعث شده متخصصان و محققان اعضای شبکه کشوری از استان‌های مختلف و انجمن‌های قلب و رشته‌های وابسته، به اولویت موضوع و مصوب کردن آن به عنوان اولین طرح کشوری این شبکه همت گمارند.

 قانعی تصریح کرد: چنین طرحی در هیچکدام از کشورهای منطقه مدیترانه شرقی به اجرا در نیامده است. از طرفی دو سازمان بین‌المللی به ویژه فدراسیون جهانی قلب، آمادگی خود را برای همکاری با این طرح اعلام کرده‌اند.

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: مهمترین اقدام انجام شده در این زمینه حمایت از طرح‌های تحقیقاتی است که مقایسه داروهای ضدفشار خون تولید داخلی با مشابه خارجی آن را انجام داده است. تاکنون طرح‌هایی در این زمینه در دانشگاه‌های مختلف انجام شده است و کشور ما به موفقیت‌های زیادی در تولید داروهای با کیفیت در زمینه کنترل فشار خون  دست یافته است.

 وی ابراز داشت: سیاستگذاران سلامت نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بیماری پرفشاری خون، پیشگیری از بروز عوارض با افزایش کنترل بیماری، بهبود و ارتقای آگاهی جامعه از اهمیت غربالگری بیماری با توجه به بی علامت بودن آن، به اجرا درآوردن راهکارهای بالینی بومی‌سازی شده در سطوح مختلف بهداشتی، جلب همکاری صنایع غذایی برای کاهش نمک افزودنی، اضافه کردن اطلاعات مربوط به میزان نمک به برچسب‌های مواد غذایی و در نهایت اجرای استراتژی‌های جامع برای افزایش آگاهی و اهمیت پیشگیری و کنترل بیماری دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.69075s, 18q