چگونه می‌توان قارچ‌های سمی را از قارچ‌های غیر سمی تشخیص داد؟

۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 71627

سلامت نیوز : رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه، با اشاره به اینکه تشخیص قارچ های سمی از قارچ‌های غیرسمی خوراکی مشکل است، گفت: مسمومیت با قارچ سمی علائمی شبیه به مسمومیت گوارشی دارد.

دکتر مهدی مجرب در گفت وگو با (ایسنا) ، اظهار داشت: 90 درصد مسمومیت‌هایی که با قارچ‌های سمی ایجاد می‌شود ناشی از گونه آمانیتا موسکاریا است، اما برخی قارچ‌های دیگر نظیر پسیلوسیپ، کونوسیپ، گالرینا و غیره نیز ایجاد مسمویت می‌کنند.

وی ادامه داد: بیشترین مواردی که مسمویت ناشی از مصرف باعث کشندگی می‌شود مربوط به آمانیتا فالوئید است.

به گفته این متخصص فارماکوگنوزی، قارچ‌های سمی به دلیل داشتن سم آماتوکسین باعث بروز علائم مسمومیت می‌شوند.

مجرب با اعلام اینکه علائم مسمومیت معمولا شش تا 24 ساعت پس از مصرف قارچ شدت می گیرد، خاطرنشان کرد: در مرحله اول علائم شبیه مسمویت های گوارشی است اما پیچش عضلانی، کاهش ضربان قلب، هذیان و کما و غیره نیز از جمله برخی علائم احتمالی هستند.

رئیس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: در موارد مسمویت شدیدتر در روزهای دوم تا چهارم، مسمویت های کبدی، کلیوی و قلبی ایجاد می شود که حتما نیاز به داروهای خاص و مراجعه به مراکز درمانی دارد.

وی در خصوص زمان رویش این قارچ ها هم افزود: اواخر بهار تا اواسط تابستان می توان این قارچ ها را در صحرا مشاهده کرد که البته بسته به منطقه و نقاط جغرافیایی مختلف کشور، زمان رویش تا حدودی متفاوت است.

مجرب بار دیگر با تاکید بر اینکه شناسایی قارچ سمی از قارچ خوراکی مشکل است، از مردم خواست تنها قارچ هایی را که در فروشگاه‌ها عرضه می شوند مصرف کنند و در صورت مصرف قارچ خودرو و مشاهده علائمی شبیه به مسمویت گوارشی به مراکز درمانی مراجعه کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17792s, 18q