سوءمصرف مواد مخدر در 65 درصد از جمعیت 15 سال به بالا/روند افزایشی مصرف مواد مخدر

۱۳۹۲/۰۱/۲۸ - ۱۶:۵۹ - کد خبر: 71640

سلامت نیوز :عباسعلی ناصحی در گفت وگو با پانا، از افزایش میزان مصرف مواد محرک خبر داد و گفت: بررسی ها نشان می دهد که  مصرف مواد مخدر محرک (آمفتامین ها) در کشورمان بیش از سایر موارد رو به افزایش است.


مدیر کل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت تصریح کرد: حشیش و بعد از آن مواد محرک یا آمفتامین ها بیشترین مواد مخدر مورد مصرف دردنیاست و در کشور ما نیز در حال افزایش است و این درحالی است که در دهه اخیر بودجه های زیادی در کشور صرف پیشگیری درمان سوء مصرف مواد مخدر شده است .

سوءمصرف مواد مخدر در  65 درصد از جمعیت 15 سال به بالا

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 65 درصد از جمعیت 15 سال به بالا در کشور در آمارهای سوءمصرف محرک ها به شمار می آیند و این در حالی است که از این میزان، 45 درصد آن ها زیر 30 سال هستند.


ناصحی به ابتلا به بیماری های مختلف جسمی و روحی  بر اثر مصرف مواد مخدر اشاره کرد و گفت: شماری از  بیماری های عفونی و واگیر به ویژه ایدز از تاثیرات منفی سوء مصرف مواد محرک و مخدر است.

وی یادآور شد: در ایران به ترتیب تریاک، شیره، سوخته تریاک، مواد محرک، کراک افغانی و هروئین بیشترین مصرف را دارد و متاسفانه درمان مواد محرک مخدر پیچیده تر از مواد مخدر سنتی است و در برخی از موارد آسیب های روحی شدیدی به معتادان به مواد محرک وارد می آید.


به گفته مدیر کل دفتر سلامت روانی وزارت بهداشت  حدود 50 درصد از ظرفیت بیمارستان های روانی در اختیار بیماران روانی ناشی از سوء مصرف مواد محرک قرار گرفته است.

شیوع بیماریهای روانی در جامعه 23.6 درصد است

ناصحی در ادامه  در بیان میزان آمار بیماران روانی در کشور توضیح داد: نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که به طور متوسط شیوع بیماریهای روانی در جامعه ما 23.6 درصد است که این میزان در زنان 26.5 درصد و در مردان 20.8 درصد است که البته نسبت به آ‌مار 20 سال قبل رشد چندانی را نشان نمی‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.23342s, 18q