تیم جدید پزشک خانواده تبحر لازم را ندارد

۱۳۹۲/۰۱/۲۹ - ۱۱:۴۱ - کد خبر: 71696
تیم جدید پزشک خانواده تبحر لازم را ندارد

سلامت نیوز : برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع به عنوان اولویت نخست بهداشت و درمان کشور از ابتدای اجرا با اما و اگرها و افت و خیزهایی روبرو بود تا اینکه بالاخره با وجود تمام مشکلات آن در روستاها و به دلیل تکلیف قانونی، طلسم اجرای آن در شهرها از زمان حضور مرضیه وحید دستجردی در وزارت بهداشت شکست و این گونه بود که خانم وزیر به قول خود، ریسک اجرای این برنامه پرفراز و نشیب را به جان خرید.

به این ترتیب بود که نسخه شهری پزشک خانواده موسوم به نسخه "02" تدوین و در بخش‌هایی از تهران و دو استان مازندران و فارس به اجرای آزمایشی گذاشته شد؛ نسخه‌ای که باردیگر توسط مسوولان امروز وزارت بهداشت زیر تیغ اصلاح رفت تا بلکه نسخه جدیدی برای درمان دردهای پزشک خانواده نوشته شود.

مشکلات امروز برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها را با وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به گفت‌وگو نشستیم که در پی می‌آید.

دکتر مرضیه وحیددستجردی در گفت‌وگو با (ایسنا)، به اجرای آزمایشی نسخه 01 برنامه پزشک خانواده در سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: به دنبال اجرای برنامه پزشک خانواده در این سه استان، ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده با همکاری بیمه‌ها اشکالات را شناسایی و با تدوین نسخه 02 آن اشکالات را حذف کردند. به این ترتیب بود که نسخه 02 برنامه پزشک خانواده با هماهنگی بیمه‌ها، تایید و رضایت آنها نوشته، رونمایی و مقرر شد در چند دانشگاه ازجمله جنوب تهران (اسلامشهر و شهرری)، سیستان و بلوچستان، مازندران و فارس اجرایی شود.

وی در این باره ادامه داد: برنامه پزشک خانواده در دو استان مازندران و فارس توسعه یافت و در دو منطقه تهران نیز 200 پزشک با بیمه‌ها قرارداد بستند. ادامه کار پزشک خانواده نیز با فعالیت مسوولان جدید وزارت بهداشت متقارن شد.

دستجردی اجرای برنامه پزشک خانواده در استان تهران به ویژه حاشیه تهران را از ضروریات دانست و گفت: اجرای برنامه پزشک خانواده در تهران و به ویژه مناطق حاشیه‌ای محروم بسیار مهم است، چرا که بهترین بیمارستان‌ها و پزشکان را در تهران داریم و سیستم ارجاع به خوبی می‌تواند در اینجا اجرا شود. علاوه بر آن تعداد پزشکان بیکار تهران بیشتر از سایر استان‌هاست.

وزیر بهداشت سابق با تاکید بر اینکه نباید همیشه پایتخت به عنوان آخرین اقدام باشد، ادامه می‌دهد: تهران حدود 12 تا 13 میلیون نفر جمعیت دارد. چرا این جمعیت نباید از پزشک خانواده بهره‌مند شوند؟

وی افزود: هر چند دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نتوانست این برنامه را پیش ببرد، اما در مجموع با توجه به کمبود بودجه، نهایتا ما برنامه پزشک خانواده را از دو منطقه تهران شروع کردیم. با وجود اهمیت اجرای برنامه پزشک در تهران، متاسفانه آقایان پزشک خانواده تهران را قطع و در چند استان دیگر آغاز کرده‌اند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آن که مشکل امروز پزشک خانواده از نظر شما چیست؟ گفت: مشکل آن است، نسخه‌ای که می‌خواهند اجرا کنند "02" نیست و اجرایی نخواهد شد. همچنین کسانی که به عنوان ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده انتخاب شده‌اند، تبحر لازم را ندارند. سازمان‌های بیمه‌گر نیز اکنون در این برنامه در حاشیه هستند و حضور ندارند.

وزیر بهداشت سابق گفت: امیدواریم آقایان بتوانند نسخه 02 را پیاده کنند. هر چیز دیگری جز 02 انجام شود، از آنجا که همکاری بیمه‌ها را ندارد، نمی‌تواند موفق شود؛ نسخه 02 پس از مشخص شدن اشکالات نسخه 01 و برطرف کردن آنها، تدوین شد و این نسخه می‌توانست تا 99 نیز پیش رود. به همین دلیل نیز نام آن را "02" گذاشتیم.

دستجردی سخنان خود را با این جمله به پایان رساند: نباید کاری کارشناسی که هزاران نفر ساعت بر روی آن کار کرده‌اند، زمین گذاشته شده و کار دیگری دست گرفته شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.58573s, 18q