محققان دریافتند:

زهر زنبور عسل مي‌تواند در مقابله با ايدز موثر باشد

۱۳۹۲/۰۱/۳۰ - ۰۰:۴۰ - کد خبر: 71710
زهر زنبور عسل مي‌تواند در مقابله با ايدز موثر باشد
سلامت نیوز :به‌گفته محققان، مشکلي که از بين بردن ويروس ايدز را دشوار مي‌کند، اندازه بسيار کوچک اين ويروس است؛ به‌طوري که چند برابر کوچکتر از اندازه سلولهاي خوني انسان است و اين ويژگي به ويروس خرابکار ايدز امکان مي‌دهد به‌راحتي به گلبولهاي سفيد حمله کند و آنها را از بين ببرد.
به گزارش روابط عمومي راديو سلامت ،اين يکي از علل مهمي است که متخصصان هميشه به دنبال يافتن منابع غيرمعمول براي مبارزه با اين بيماري بوده‌اند و اين بار يکي از غيرمعمولترين منابعي که پزشکان از آن براي مقابله با ايدز استفاده کرده‌اند، زهر زنبور عسل است.
متخصصان دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن در نمونه‌هاي آزمايشگاهي، متوجه نقش موثر زهر زنبور عسل در از بين بردن ويروس ايدز شدند که ترکيب فعال آن، يک پپتيد سمي به‌نام مليتين است.
گفتني است از بين بردن ويروس ايدز کار آساني نيست؛ چرا که بسيار ريز و در حال جابه‌جايي است و نيز پوشش محافظي به دور خود دارد. با اين حال کارشناسان با استفاده از روشهاي پزشکي جديد تحويل دارو، مي‌توانند ماده مليتين را به‌طور مستقيم وارد ويروس ايدز کنند. ماده مليتين با نفوذ به روزنه‌هاي اين ويروس، موجب ازهم‌گسيختگي اجزا و جدار آن از هم مي‌شود و آن را خلع سلاح مي‌کند. در واقع در اين مکانيسم به موجوديت اصلي فيزيکي ويروس حمله، و فرصت هرگونه مقاومت از آن گرفته مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39962s, 18q