كمتر از 4 درصد مردم دچار فقر غذايي هستند

۱۳۸۶/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7179
كمتر از 4 درصد مردم دچار فقر غذايي هستند
رسول ديناروند در گفت و گو با فارس، افزود:‌ نگراني ما در وزارت بهداشت در مورد بيماريهاي وابسته به سوء تغذيه بيشتر معطوف به بيماريهايي است كه به نوع تغذيه و غذاي مصرفي نامناسب و دريافت بيش از حد غذا مربوط مي‌شود و فقر غذايي از اين نظر كه حداقل كالري مورد نياز افراد تامين نشود اولويت اصلي نيست.
وي گفت: اولويت وزارت بهداشت بيشتر مربوط به نوع غذاي مصرفي مردم است چون در سالهاي اخير مصرف غذاهاي مضر از قبيل چربي ها و مواد قندي بيش از حد و به طور نگران كننده‌اي افزايش پيدا كرده به همين علت بيشتر مصوبات وزارت بهداشت و شوراي عالي سلامت و امنيت غذا نيز در همين زمينه‌ها بوده است.
وي افزود: بيماريهاي ناشي از مصرف غذاي نامناسب فقط معطوف به چاقي نيست بلكه بيماريهاي ديگري نظير ديابت، گرفتگي عروق كرونر قلب و انباشت سموم در بدن هم هست كه موجب بروز بيماري سرطان مي‌شود.
وي گفت:‌ خوشبختانه از يك سال پيش با فعال شدن شوراي عالي سلامت و امنيت غذا با حضور رئيس جمهوري مصوبات خوبي در زمينه اصلاح فرهنگ تغذيه و بهبود مواد غذايي توزيعي در كشور داشته‌ايم. آثار برخي از آنها از هم اكنون ديده مي‌شود و آثار برخي ديگر نيز در بلند مدت ديده مي‌شود.
ديناروند افزود: كاهش مصرف نوشابه‌هاي قندي و گازدار يكي از نمونه‌هاي اين مصوبات است كه كاملاً مشهود است، علاوه بر آن نگران روغنهاي با اسيد چرب بالا بوديم كه مصوبات شوراي عالي سلامت و پيگيريهاي وزارت بهداشت آثار خودش را در بازار گذاشته و سهم روغنهاي جامد در بازار كم شده و سهم مصرف روغنهاي مايع افزايش يافته است.
معاون وزير بهداشت گفت: موسسه استاندارد نيز استاندارد اسيد چرب روغنهاي جامد خانوار را 10 درصد اعلام كرده است كه در راستاي سياستهاي مصوب شوراي عالي سلامت بوده است و با توجه به آن شاهد رقابت بيشتري بين شركتهاي توليد كننده روغن خوراكي براي كاهش اسيد چرب و ترانس اين روغنها هستيم كه اميدواريم در آينده باز هم شاهد كاهش بيشتر اسيد چرب و ترانس اين روغنها باشيم.
وي افزود: شوراي عالي سلامت و امنيت غذا مصوبات ديگري نيز براي كنترل سوء تغذيه داشته است كه توزيع مواد غذايي با ارزش غذايي بالا در مناطق محروم با همكاري دستگاههاي مختلف از جمله آن است كه آثار مثبت اين اقدام نيز در كاهش سوء تغذيه در كشور مشهود است.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.10357s, 19q