خودداري از افزودن ادويه زياد به غذاهاي رمضان

۱۳۸۶/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7180
خودداري از افزودن ادويه زياد به غذاهاي رمضان

عاطفه نادري در گفت وگو با ایسنا، در خصوص تغذيه روزه داران در ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: در سحر نبايد مواد غذايي چرب و شيريني استفاده کرد، زيرا موجب ايجاد تشنگي در طول روز شده، همچنين در صورت زياده روي در مصرف اين مواد عوارضي چون سوزش سر دل و ترش کردن معده براي فرد ايجاد خواهد شد.

وي با تاکيد بر اين که نبايد در مصرف مواد گوشتي در وعده سحر، زياده روي صورت گيرد، اظهار داشت: مصرف مواد گوشتي در سحر بايد در حد معمول (در حد وعده نهار ماههاي ديگر) باشد، چون زياده‌روي در خوردن اين مواد باعث تشنگي بيش از حد افراد خواهد شد.

نادري با بيان اين که غذاهاي مصرفي سحر بايد به روش بخارپز يا آب پز آماده شود، توصيه کرد: از افزودن ادويه زياد به غذاهاي رمضان خودداري شود تا حالت تحريک کنندگي معده براي فرد پيش نيايد.

اين کارشناس ارشد تغذيه بر مصرف سالاد و سبزيجات(گروه فيبرها) در وعده سحر تاکيد کرد و گفت: گروه سبزيجات در دستگاه گوارش به تدريج آب خود را از دست مي‌دهد و از بروز تشنگي در طول روز جلوگيري مي‌کند.

وي با توصيه بر اين که افراد بايد از مصرف زياد آب در سحر بپرهيزند، افزود: مصرف زياد آب باعث مي‌شود که شيره‌هاي گوارشي، آنزيمها و اسيدهاي معده را رقيق کرده و هضم مواد غذايي را مختل و مشکلاتي مثل نفخ و درد شکم را در فرد ايجاد کنند.

نادري برعدم مصرف نوشابه‌ها و دوغ در سحر و حتي افطار تاکيد و خاطرنشان كرد: نوشيدن نوشابه‌ها همراه غذا در همه ايام، حالت سوء جذب ايجاد مي کند و مانع جذب کلسيم و آهن غذا در بدن مي شود و اگر در وعده سحر استفاده شود به دليل شيريني و گازدار بودن آن، عوارض گوارشي براي فرد ايجاد و باعث تشنگي وي در طول روز خواهد شد.

وي در خصوص مواد غذايي مصرفي وعده افطار نيز گفت: به روزه داران توصيه مي شود از خوردن حجم زياد غذا و آب در اين وعده بپرهيزند و سعي کنند مواد غذايي را به تدريج و در مقدار کم مصرف کنند تا دستگاه گوارش از عوارض بعدي در امان باشد.

نادري، شروع افطار با نوشيدني‌هايي مثل شير، آب ولرم و چاي کمرنگ که از دماي متعادلي برخوردار هستند را بسيار مناسب دانست و گفت: بهتر است فاصله بين افطار و شام يک تا دو ساعت باشد تا دستگاه گوارش آماده پذيرش مواد غذايي وعده شام هم باشد.

وي تصريح کرد: مواد کم حجم و با مقدار کمي قند ولي فيبردار مثل سوپ، سبزيجات و سالاد بهترين مواد مصرفي هستند که مي توان در شام از آنها استفاده کرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.99771s, 18q