کلر موجود در آب استخرها موجب تشدید علائم آسم می‌شود

۱۳۹۲/۰۱/۳۱ - ۱۳:۴۶ - کد خبر: 71827

سلامت نیوز : یک فوق تخصص آسم و آلرژی با بیان اینکه کلر موجود در آب استخرها موجب بروز و تشدید علائم آسم و آلرژی می شود، گفت: کلر موجود در آب استخرهای سرپوشیده به شکل بخار درآمده و حتی اگر شناگران به داخل آب هم نروند فضای آن موجب بروز و تشدید علائم آسم خواهد شد.

دکتر مریم محلوجی راد در گفت وگو با ایسنا ، اظهار داشت: کلر و مواد ضدعفونی کننده که عموما در استخرها برای حفظ بهداشت آب و جلوگیری از بیماری های مسری به کار می رود پس از واکنش با مواد موجود یا بدن افراد شناگر به گازهایی تبدیل می شوند که برای مجاری تنفسی سمی است و در فضای استخرهای سرپوشیده به شدت تجمع می کند که تنفس این مواد، عاملی برای ظهور بیماری های تنفسی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از استخرها از میزان زیادی کلر برای پیشگیری از بیماری‌ها استفاده می‌کنند که خطرات زیادی برای سلامتی دارد، تصریح کرد: برخی استخرها از وایتکس استفاده می کنند که محرک شدیدی برای بیماران تنفسی است و حتی منجر به بروز علائم آسم و آلرژی در افرادی که دارای مشکلات تنفسی نیستند هم می‌شود به طوری که عوارض آن بسیار شدیدتر از کلر است.

این فوق تخصص آسم وآلرژی کلینیک جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، در ادامه خاطرنشان کرد: کلر در آب استخرهای سرپوشیده به شکل بخار در می آید و حتی اگر شناگران به داخل آب هم نروند فضای آن موجب بروز و تشدید علایم آسم خواهد شد. مردان این امکان را دارند که از استخرهای روباز استفاده کنند و کمتر در معرض مشکلات تنفسی قرار گیرند.

دکتر محلوجی راد با بیان این مطلب که میزان مصرف کلر از نظر بهداشتی استانداردهای مشخصی را دارد، گفت: مصرف کم کلر در آب استخرها باعث ازدیاد میکروب و قارچ می شود. از سوی دیگر استفاده زیاد آن عامل تشدید کننده و بروز آلرژی نظیر عطسه، آبریزش بینی، خارش و گرفتگی بینی و در بیماران آسم موجب خس خس، تنگی نفس و سرفه است

وی با اشاره به اینکه افراد داری بیماری های تنفسی نباید به استخر بروند و در صورت استفاده از آن از استخرهای روباز استفاده کنند، اظهار داشت: اگر شدت حساسیت افراد به آب استخرها کم باشد به طوری که به سرعت برطرف شود و بیمار را آزار ندهد موضوع مهمی نیست اما اگر میزان حساسیت تنفسی زیاد باشد باید از این ورزش اجتناب کنند تا دچار مشکل نشوند.

دکتر محلوجی راد در پایان با بیان اینکه پزشکان متخصص طب ورزش و مسئولین باید نظارت بیشتر بروی رعایت نکات بهداشتی استخرها داشته باشند، توصیه کرد: کودکان مبتلا به بیماری آسم باید از شنا کردن خودداری کرده و یا از مکان‌های روباز برای شنا کردن استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26015s, 18q