نقش بزرگترها و ايجاد محيط مناسب در تكامل كودكان موثر است

۱۳۸۶/۰۶/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7185
نقش بزرگترها و ايجاد محيط مناسب در تكامل كودكان موثر است

دکتر رامين مظفري در گفت وگوبا ایسنا، درباره تفاوت‌هاي موجود در تکامل کودکان گفت: تکامل و نمو کودک، روندي است که در طي مراحل مختلف صورت مي گيرد.

وي ادامه اداد: در بسياري از موارد بين يک سن خاص و يک مرحله تکاملي، ارتباط عام وجود دارد، به عنوان مثال، مي توان گفت که کودکان عموما در سن 12 تا11 ماهگي راه مي‌روند، اما مشاهده شده که برخي کودکان در سن 9 ماهگي و برخي در سن 18 ماهگي راه مي‌افتند.

دکتر مظفري با اشاره به اين که اين پديده يک مسئله کاملا طبيعي است؛ اضافه کرد: تکامل به صورت يک خط پيش نمي رود، بلکه داراي محدوده است. هر چند لازم است تا افراد اطلاعاتي کاربردي از متوسط سني کسب مهارت‌هاي مختلف کودک خود داشته باشند اما هميشه محدوده و طيف سني مهارت‌ها نيز بايد در نظر گرفته شود.

وي در ادامه با تاکيد بر اين که کودکان سير تکاملي خود را با سرعت‌هاي متفاوت طي مي کنند درباره دلايل اين امر گفت: دلايل متعددي براي اين مسئله وجود دارد که يکي از آنها نژاد است. به طوري که کودکان آفريقايي و امريکاي لاتين، مهارت‌هايي مثل نشستن و ايستادن و راه رفتن را زودتر کسب مي کنند.

رييس مرکز مطالعات رشد و سلامت کودک جهاد دانشگاهي واحد علوم پزشکي ايران در پايان افزود: هر چند تکامل هر انسان يک امر منحصر به فرد است و در بين کودکان متفاوت است اما مراحل تکامل، ترتيبي دارد که در هر کودک بايد حفظ شود. به عنوان مثال، کسب مهارت کنترل سر و گردن، نشستن با کمک ديگران، نشستن به تنهايي، ايستادن، راه رفتن با کمک و حمايت، راه رفتن به تنهايي، آنچه اهميت دارد اين است که کودک تکامل خود را مرحله به مرحله طي مي کند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47743s, 18q