مصرف برخي آنتي‌بيوتيک‌ها موجب آريتمي قلبي میشود

۱۳۹۲/۰۲/۰۱ - ۲۳:۳۴ - کد خبر: 71941

سلامت نیوز: سازمان غذا و داروي آمريکا اعلام کرد: مصرف آنتي‌بيوتيک‌هايي همچون آزيترومايسين (يا زيتروماکس: Zithromax) مي‌تواند به ضربان نامنظم قلب يا به‌اصطلاح «آريتمي قلبي» بينجامد.


به گزارش روابط عمومي راديو سلامت ، آزيترومايسن ممکن است اين مشکل را در بيماراني به وجود آورَد که ميزان پتاسيم يا منيزيم خون، و نيز ضربان قلبشان پايينتر از حد معمول است.

گفتني است سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) با بازبيني مطالعات تعدادي از کارشناسان دارويي و توليدکنندگان دارو به اين نتايج دست يافته است. اين مطالعات نشان مي‌دهد آنتي‌بيوتيک آزيترومايسين سبب تغييرات غيرطبيعي در فعاليت الکتريکي قلب مي‌شود.

متخصصان قلب بايد خطر ابتلا به ضربان نامنظم قلب را بر اثر مصرف اين آنتي‌بيوتيک، در بيماراني که مستعد بيماريهاي قلبي هستند، در نظر داشته باشند.


آزيترومايسين نوعي آنتي‌بيوتيک از گروه ماکروليدهاست که براي گلودرد استرپتوکوکي، برونشيت، برخي انواع ذات‌الريه و عفونتهاي کلاميديايي تجويز مي‌شود. اين داروي آنتي‌بيوتيک را گروهي از داروسازان کروات در سال ۱۹۸۱ ميلادي کشف کردند. آزيترومايسين با فرمول C38H72N2O12 از اريترومايسين مشتق شده و هم‌اکنون از پرمصرفترين آنتي‌بيوتيک‌هاي دنياست.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.18757s, 18q