مصرف مكمل‌هاي سويا در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي و ديابت مفيد است

۱۳۸۶/۰۶/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7208
مصرف مكمل‌هاي سويا در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عروقي و ديابت مفيد است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، ژنيستنين يك ماده طبيعي است كه در سويا يافت مي‌شود. پروفسور فرانچسكو اسكوآدريتو و دستياران وي از دانشگاه مسيناي در ايتاليا، تاثيرات اين ماده را بر عوامل خطرزا در بروز بيماري‌ قلبي عروقي بر روي حدود 400 زن سالم با متوسط سن 54 سال مورد مطالعه و آزمايش قرار دادند.

اين زنان تقريبا در سن 49 سالگي يائسه شده بودند. نتايج اين پژوهش در مجله "غدد و متابوليسم" به چاپ رسيده است.

اين زنان تحت رژيم‌هاي مشابه با چربي محدود بودند و قبل از آغاز مصرف مكمل‌هاي حاوي سويا براي يك دوره 4 هفته‌اي از خوردن هرگونه فراورده حاوي سويا منع شده بودند. به علاوه اين شركت كننده از روش هورمون درماني جايگزين بعنوان روشي براي پيشگيري از كاهش تراكم استخواني در زنان يائسه، استفاده نمي‌كردند.

سپس اين زنان به دو گروه تقسيم شدند كه يك گروه از مكمل‌هاي حاوي ژنيستنين و گروهي ديگر از مكمل‌هاي شبه ژنيستنين استفاده مي‌كردند. در ضمن در كل اين دوره دو ساله تمام زنان رژيم غذايي سالم داشتند.

نتايج اين پژوهش نشان داد: گروهي كه از ژنيستنين خالص به همراه ويتامين د و كلسيم و يك رژيم غذاي سالم استفاده كرده بودند، هم شاهد بهبودهايي در نشانه‌هاي بروز بيماري قلبي عروقي و هم شاهد تاثيرات مثبتي بر متابوليسم قند خون بودند كه به اين ترتيب مي‌تواند از بروز ديابت نيز پيشگيري به عمل آورد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.63491s, 18q