همه 24 بيمار مبتلا به وبا در ايران درمان شدند

۱۳۸۶/۰۶/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7210
همه 24 بيمار مبتلا به وبا در ايران درمان شدند

محسن زهرايي، رئيس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي در گفت‌و‌گو با فارس ‌افزود: بيماري وبا يك بيماري بومي در ايران و كشورهاي همسايه ما به خصوص افغانستان، پاكستان و عراق است كه معمولاً به صورت يك بيماري فصلي در تابستان بروز مي‌كند اما كشور ما از نظر كنترل اين بيماري وضعي به مراتب بهتر از كشورهاي ديگر منطقه دارد.
وي افزود: ترددهاي مجاز و غير مجاز به كشورهاي افغانستان، پاكستان و اخيراً عراق اغلب اوقات و به خصوص در سال‌هاي اخير عامل مهم ورود اين بيماري به كشور است به همين علت با توجه به شيوع بالاي اين بيماري در استان‌هاي شمالي عراق تردد به اين مناطق را به مردم توصيه نمي‌كنيم.
وي اضافه كرد: در زمان حاضر سه استان سليمانيه، كركوك و اربيل در شمال عراق درگير اين بيماري هستند و بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني حدود 24 هزار نفر در اين 3 استان مبتلا به اسهال هستند كه البته اين سازمان همه اين افراد را بيماران مبتلا به وبا تلقي كرده است در حالي كه فقط حدود 500 نفر آن‌ها تحت آزمايش قرار گرفته‌اند و ميكروب وبا در بدن آن‌ها بوده است.
زهرايي گفت: از زمان شيوع اين بيماري در عراق 24 نفر در مناطق غربي ايران به اين بيماري مبتلا شده‌اند كه عمدتاً به كشور عراق تردد داشته‌اند، همگي اين بيماران اكنون درمان شده‌اند و در سلامت كامل هستند و هيچ موردي از فوت ناشي از وبا امسال در كشور نداشته‌ايم.
رئيس اداره بيماري‌هاي منتقله از آب و مواد غذايي وزارت بهداشت اضافه كرد: طي خرداد و تير امسال نيز 4 نفر كه به كشورهاي افغانستان و پاكستان تردد داشته‌اند، به بيماري وبا مبتلا شده بودند، دو نفر آن‌ها در قم، يك نفر در كاشان و يك نفر ديگر نيز در استان سيستان و بلوچستان شناسايي شدند كه همگي آن‌ها نيز درمان شدند.
وي گفت: ‌احتمال گسترش بيماري وبا در استان‌هاي ديگر كشور عراق وجود دارد به همين خاطر با وجودي كه ممنوعيت تردد به اين كشور وجود ندارد اما به مردم توصيه مي‌كنيم در صورتي كه سفر آن‌ها ضروري نيست، سفر به عراق را به زمان ديگري موكول كنند، البته در استان‌هاي جنوبي عراق كه معمولاً محل سفر مردم براي زيارت به عراق است هنوز اين بيماري شيوع بالايي ندارد اما به هر حال سفر به اين كشور را توصيه نمي‌كنيم.
زهرايي افزود: درباره قرنطينه افراد براي كنترل اين بيماري بايد گفت، قرنطينه يك واژه علمي است كه درباره بيماري‌هاي خاصي اعمال مي‌شود و در اجراي آن بايد همه افراد در معرض خطر براي چند روز در يك محيط بسته نگهداري شوند تا عامل بيماري در آن‌ها بروز كند، اجراي چنين برنامه‌اي براي بيماري وبا در هيچ جاي دنيا انجام نمي‌شود و اساساً كاري غير علمي و غير اجرايي است.
وي گفت:‌ مهم‌ترين اقدامي كه براي كنترل اين بيماري انجام مي‌شود، در مرحله اول بسترسازي براي دسترسي آحاد مردم به آب آشاميدني سالم در مناطق مختلف شهري و روستايي است و بعد از آن دفع مناسب فاضلاب و جلوگيري از ورود آن به آب آشاميدني يا مواد غذايي مانند سبزي‌ها و ميوه‌هاست.
رئيس اداره بيماري‌هاي منتقله از‌ آب و مواد غذايي وزارت بهداشت اضافه كرد:‌ آموزش مردم براي رعايت بهداشت فردي به خصوص رعايت توصيه ساده اما بسيار مؤثر شستن دست‌ها با آب و صابون و دقت در مصرف آب آشاميدني به خصوص ضد عفوني يا جوشاندن آب در مناطق در معرض خطر بسيار مهم و ضروري است كه همه اين اقدامات در ايران انجام مي‌شود.
وي گفت:‌ بيماي وبا يك بيماري ميكروبي و اسهالي است كه در صورت تشخيص به موقع و درمان صحيح طي چند روز درمان مي‌شود اما در صورتي كه اين بيماري به موقع شناسايي نشود يا درمان مناسبي براي بيمار انجام نشود ممكن است به علت از دست رفتن آب بدن موجب مرگ بيمار شود.
زهرايي افزود:‌ در صورتي كه بيماري وبا خفيف باشد خيلي سريع با تأمين آب بدن درمان مي‌شود در غير اين صورت اگر بيماري به موقع شناسايي شود با سرم درماني مي‌توان بيمار را درمان كرد و معمولاً حداكثر ظرف دو هفته بيمار درمان مي‌شود.
وي گفت: بيماري وبا در برخي كشورها مانند بنگلادش يا برخي كشورهاي آفريقايي در تمام فصول سال ديده مي‌شود اما در ايران اين بيماري فصلي است و معمولاً در تابستان و تا آخر آبان انتظار بروز آن را داريم ضمن اينكه احتمال بروز اين بيماري در هر زمان از سال وجود دارد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88443s, 18q