جلسه هماهنگی گروه "جی 5" در دفتر امور بین‌الملل

۱۳۹۲/۰۲/۰۳ - ۱۵:۴۷ - کد خبر: 72144

سلامت نیوز : جلسه هماهنگی گروه جی 5 با حضور سفرای کشورهای عضو در دفتر امور بین الملل وزارت بهداشت با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ در این جلسه دکتر محمدحسین نیکنام قائم مقام وزیر در امور بین الملل گفت: گروه جی 5 از سال 2005 شکل گرفت و تاکنون فعالیت های خوبی در زمینه پیشگیری، بهداشت و درمان بیماری های واگیر در مرزهای کشورهای عضو یعنی پاکستان، افغانستان، عراق و ایران به انجام رسانده است.

وی افزود: چند هفته دیگر وزرای بهداشت این 4 کشور برای شرکت در مجمع عمومی سازمان بهداشت جهانی به ژنو سفر خواهند کرد برای همین جلسه امروز را تشکیل دادیم تا هماهنگی های لازم را قبل از دیدار وزرا در ژنو انجام دهیم.

دکتر نیکنام با اشاره به اینکه دبیرخانه دائمی گروه جی 5 در ایران قرار دارد، خاط نشان کرد: با کمک و توصیه سازمان بهداشت جهانی، جمهوری اسلامی ایران به دلیل پیشرو بدون در مسائل بهداشتی و درمانی تاکنون دوره های آموزشی،work shop و کارگاه های بسیاری برای کشورهای همسایه خود در زمینه های مختلف کنترل بیماری ها برگزار کرده است.

وی برگزاری 11 نشست اعضا از ابتدای تاسیس گروه تاکنون را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: 4 برنامه مهم در خصوص کنترل بیماری های واگیر به خصوص تب خونریزی دهنده کریمه کنگو، سل مقاوم به درمان، فلج اطفال و مالاریا در راس برنامه های این گروه قرار داشته است.

مسائل مالی مهم ترین چالش‌های گروه جی 5

قائم مقام وزیر در امور بین الملل اظهار داشت: مسائل مالی و تغییرات گسترده در سطح مدیران بهداشت و درمان در کشورهای منطقه یکی از مهم ترین چالش های این گروه است.

وی افزود: البته در این مدت شاهد حمایت‌های تکنیکال بسیاری از سوی سازمان جهانی بهداشت بوده ایم ولی مسائل و مشکلات سیاسی ناشی از حضور ابرقدرت ها و کشورهای بیگانه در کشورهای منطقه باعث به وجود آمدن مشکلاتی در روند انجام کارها شده است که امیدواریم با تدابیر کشورهای عضو مرتفع شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.17992s, 18q