تمام مبتلایان به قوز قرنیه در داخل کشور درمان می‌شوند

۱۳۹۲/۰۲/۰۴ - ۱۶:۲۷ - کد خبر: 72248

سلامت نیوز : رییس بیمارستان فوق تخصصی چشم فارابی با اشاره به پیشرفت‌های حاصل شده در علم چشم پزشکی، اظهار کرد: در حال حاضر تمام مبتلایان به قوز قرنیه در داخل کشور درمان می‌شوند و می‌توانند زندگی عادی خود را ادامه دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمود جباروند در حاشیه برگزاری نوزدهمین سمینار سالیانه فارابی به معرفی تازه‌ها و پیشرفت‌های جدید در درمان کراتوکونوس (قوز قرنیه) پرداخت و گفت: بیماری قوز قرنیه یک بیماری ارثی است که در دهه دوم زندگی و از سن 13 تا 14 سالگی شروع می‌شود.

وی ادامه داد: این بیماری تا سن 28 سالگی رشد می‌کند و در 30 سالگی متوقف می‌شود.

جباروند با بیان اینکه قوز قرنیه باعث نازک شدن قرنیه می‌شود،‌ اظهار کرد: در واقع فشاری که از داخل چشم به قرنیه وارد می‌شود، ‌باعث به وجود آمدن یک برآمدگی به سمت جلو خواهد شد که به دلیل غیر قرینه بودن آن، افزایش نزدیک‌بینی و ایجاد آستیگماتیسم‌های نامنظم شدید را در پی دارد.

رییس بیمارستان فوق تخصصی چشم فارابی ادامه داد: به همین خاطر اگر افراد هر چه زودتر به متخصص مراجعه کنند و تحت نظر قرار بگیرند، می‌توانیم روش‌های درمانی مختلفی را با توجه به وضعیت آنها، برایشان به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه تاباندن اشعه UVX به قرنیه این افراد، از جمله راهکارهای درمانی است که می‌تواند باعث مستحکم‌تر شدن بافت قرنیه شود، عنوان کرد: در این صورت قرنیه می‌تواند در مقابل فشار چشم مقاومت کند و اجازه ندهد حالت غیرطبیعی برای چشم به وجود بیاید.

جباروند با بیان اینکه اگر روش تابش اشعه برای برخی افراد کارا نباشد، از پروتزهایی در داخل قرنیه استفاده می‌کنیم که به رینگ‌های داخل قرنیه مشهور هستند.

این متخصص قرنیه ادامه داد: اما اگر بیماری بسیار شدید باشد و نتوانیم این رینگ‌ها را در داخل قرنیه کار گذاریم، ناچار می‌شویم از پیوند قرنیه به صورت لایه‌ای و تمام ضخامت استفاده کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه عمل پیوند قرنیه چند سالی است که در ایران انجام می‌شود، اظهار کرد: نتایج این اعمال موفقیت‌آمیز هستند و مبتلایان به قوز قرنیه نباید هیچ نگرانی برای درمان و ادامه زندگی به خود راه دهند.

نوزدهمین سمینار سالیانه فارابی، ششمین گردهمایی گروه فوق تخصصی ویتره و رتین و برنامه مراقبت‌های پرستاری از چشم از چهارم تا ششم اردیبهشت ماه سال 92 در محل هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60828s, 18q