توزیع 100 هزار تن روغن نباتی از امروز

۱۳۹۲/۰۲/۰۵ - ۱۰:۵۰ - کد خبر: 72266
سلامت نیوز : معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر روغن خام آماده در اختیار واحد‌های تولیدی قرار گرفته است گفت:در راستای تصمیم‌های کارگروه تنظیم بازار قرار شده است برای کنترل بازار روغن از امروز 100 هزار تن روغن نباتی در بازار توزیع شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از حمایت ؛ حسن رادمرد با بیان اینکه تصمیم اختصاص ارز تلفیقی به کالاهای اساسی در کارگروه کنترل بازار گرفته و ابلاغ شده است، افزود: سیاست کشور حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز است و ما باید در این مسیر قدم بر می‌داشتیم. وی با تاکید بر اینکه ما با توجه به اوضاع بازار و در نظر گرفتن همه جوانب کار به خصوص در بحث حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان در این مسیر حرکت کردیم، خاطر نشان کرد: تصمیم‌هایی که در کارگروه بازار گرفته می‌شود مبتنی بر اوضاع بازار و کشور است و ما ابتدا بخش اعظم این کار را برای چهار قلم کالا (برنج، روغن، گوشت قرمز و مرغ) در نظر گرفتیم و ارز مرجع آنها را به ارز مبادله‌ای نزدیک کردیم. به گفته وی، در این باره کار کارشناسی صورت گرفت و از انجمن‌های صنفی، تولیدی، توزیعی و اصناف کمک گرفته شده است. رادمرد افزود: ما کالاهایی مثل روغن خام را به سمت ارز تلفیقی حرکت دادیم و با توجه به اینکه روغن به مقدار لازم ذخیره شده است در شش ماه آینده باید به سمت واقعی کردن نرخ واردات آنها و اختصاص ارز مبادله‌ای حرکت کنیم. وی با بیان اینکه برای نهاده‌ها هیچ تغییر قیمتی نداریم، بیان کرد: حتی به این کالاها یارانه داده‌ایم تا در بخش تولید از محل مازاد ذخیره‌سازی کنیم. رادمرد با تاکید بر اینکه در مدیریت بازار پنج عنصر تامین، قیمت‌ها، توزیع، نظارت و بازرسی وجود دارد، اظهار کرد: در حال حاضر فرآیند نظارت و بازرسی به خوبی در حال اجراست و ما در این زمینه هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی رشد زیادی داشته‌ایم.

محدودیت عرضه روغن نباتی در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای
از سوی دیگر خبرگزاری فارس گزارش داد که به دنبال حذف ارز مرجع روغن نباتی و افزایش 30 تا 35 درصدی قیمت انواع روغن، عرضه این محصول در برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای محدود شد، به طوری که در فروشگاه شهروند، هر خانوار فقط می‌تواند 6 ظرف روغن یک لیتری خریداری کند.بنا بر تصمیم جدید دولت، واردات روغن خام به کشور از این پس مشمول دریافت ارز مرجع 1226 تومانی نمی‌شود و واردات این محصول باید با ارز مبادله‌ای صورت بگیرد.مسعود موحدی، قائم مقام وزیر صنعت روز سه شنبه دلیل اصلی قطع ارز مرجع روغن نباتی را قاچاق صادراتی این محصول عنوان کرده و گفته بود: با توجه به رانت موجود در این زمینه و یکسری گرایش‌ منفی و در نتیجه قاچاق صادراتی که در سال گذشته شاهد بودیم، تصمیم گرفتیم، ارز مرجع برخی کالاهای اساسی حذف شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84196s, 18q