آیا مرگ پنج نفر با پنی سیلین‌چینی واقعیت دارد؟

۱۳۹۲/۰۲/۰۵ - ۱۲:۳۱ - کد خبر: 72282
سلامت نیوز : "پنی سیلین چینی در ایران؛ دارویی که تاکنون موجب مرگ حداقل 5 نفر شده است."

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرارو ؛ این خبر چند ماهی است که در رسانه ها در حال تایید و تکذیب است.

14 بهمن سال گذشته در واکنش به اخباری مبنی بر وجود پنی سیلین چینی در کشور، محمدرضا صابری معاون غذا و داروی قطب سه کشور با بیان اینکه ماده اولیه پنی‌سیلین در داخل کشور تولید می‌شود و توزیع پنی‌سیلین چینی در کشور شایعه است گفته بود: ماده اولیه 45 درصد از داروها در داخل کشور تولید می‌شود و پنی‌سیلین جزو این داروها به شمار می‌رود.

همچنین پس از انتشار خبر مرگ دو بیمار در یزد به دلیل تزریق پنی سیلین چینی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با رد این خبر گفته بود: شایعاتی در خصوص مرگ دو نفر در یزد بر اثر تزریق پنی سیلین چینی مطرح شده است که این موضوع صحت ندارد و هیچ مرگی بر اثر تزریق دارو گزارش نشده است.

سید جلیل میرمحمدی افزوده بود: ماده اولیه پنی‌سیلین در داخل کشور تولید می‌شود و توزیع پنی‌سیلین چینی در کشور شایعه است.

این اخبار ضد و نقیض درباره وجود پنی سیلین چینی در کشور یا محل تولید مواد اولیه این دارو ادامه داشت تا اینکه دو روز پیش دکتر ایرج خسرونیا، رئیس جامعه متخصصین داخلی ایران درباره پرونده فوت یک بیمار در پزشکی قانونی گفت: نتایج رسیدگی به این پرونده نشان داد که این بیمار به دلیل استفاده از پنی سیلین وارداتی از چین، جان خود را از دست داده است.

وی در ادامه تصریح کرده بود: این بیمار پنجمین نفری بود که تزریق پنی سیلین منجر به مرگ وی شده است.

با این حال پس از انتشار این خبر سازمان پزشكی قانونی با صدور اطلاعیه ای خبر تایید پنج مرگ ناشی از تزریق پنی سیلین چینی توسط پزشكی قانونی را تكذیب كرد.

اما امروز رئیس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت بالاخره مسئله واردات مواد اولیه تولید پنی سیلین از چین و هند را تایید کرد و ضمن اذعان به اینکه هیچ داروی ساخته ای شده ای از جمله پنی سیلین از هند و چین وارد کشور نشده است عنوان کرد: ما فقط مواد اولیه دارویی از این دو کشور وارد می کنیم.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرده است: ما مواد اولیه داروی پنی سیلین را از هند و چین وارد می کنیم چون این کشورها بهترین و استانداردترین مواد اولیه تولید این دارو را تولید می‌کنند.

نظر رسمی وزارت بهداشت را تایید می کنیم
در این باره دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با وزارت بهداشت هم عقیده است و در گفتگو با فرارو می گوید: «مسئولین وزارت بهداشت به ما گزارش دادند هیچ داروی ساخته شده ای از چین و هند وارد نمی کنند و تنها مواد اولیه برخی داروها از جمله پنی سیلین از چین و هند وارد می شود که اروپا و آمریکا نیز از همین دو کشور وارد می کنند.»

وی همچنین با اشاره به خبر مرگ چند بیمار به دلیل استفاده از پنی سیلین چینی می گوید: «پزشکی قانونی مرگ چند بیمار به دلیل استفاده از پنی سیلین چینی را رد کرده است و ما به عنوان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مسلما نظر رسمی وزارت بهداشت را تایید می کنیم و نظر شخصی افراد برای ما قابل استناد نیست.»

ممکن است این داروها از طرق دیگر وارد شود
با این حال دکتر احمد آریایی نژاد عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با فرارو می گوید: «ورود پنی سیلین های چینی به کشور تاکنون تایید یا تکذیب نشده است. البته برخی از مسئولین وزارت بهداشت این مسئله را تکذیب کرده و عنوان کردند ما داروی چینی یا هندی وارد نکردیم. اما بحث این نیست که وزارت بهداشت وارد نکرده است؛ بلکه بحث این است که ممکن است این داروها از طرق دیگر وارد شود.»

این نماینده مجلس با بیان اینکه امروز دارو تبدیل به یک کالای تجاری شده است خاطرنشان کرد: «باید نسبت به داروخانه ها نظارت کرد تا فقط داروهایی که مورد تایید است به فروش برسد.»

آریایی نژاد با اذعان به اینکه این مسئله نشان می دهد سطح نظارت ما ضعیف است تاکید کرد: «بنده فوت برخی بیماران به دلیل استفاده از پنی سیلین چینی را نه تایید و نه تکذیب می کنم؛ اما در صورت صحت باید پیگیری شود.»

داروهای چینی در بازار وجود دارد
اما دکتر محمد حسین قربانی دیگر عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با فرارو خبر فوت چند بیمار به دلیل استفاده از پنی سیلین چینی را شایعه دانسته و می گوید: «این خبر موثق نیست و توسط پزشکی قانونی هم تکذیب شده است.»

اما این نماینده مجلس بر خلاف رئیس سازمان غذا و دارو وجود داروهای چینی در کشور را تایید کرده و می گوید: «داروهای چینی در بازار وجود دارد و ما این مسئله را تایید می کنیم؛ منتهی اینکه تعدادی از بیماران به دلیل استفاده از این داروها فوت کردند صحت ندارد و صد در صد تکذیب می شود.»

قربانی با بیان اینکه مجلس مصمم است تحقیق و تفحصی در این زمینه داشته باشد و کمیسیون بهداشت هم با توجه به مذاکراتی که با وزیر بهداشت داشته به جد در حال پیگیری این مسئله است می گوید: «ممکن است داروهای چینی از مبادی غیر رسمی وارد می شوند، اما این قضیه که پیش آمده مربوط به داروهای وارداتی رسمی نیست.»

این عضو کمیسون بهداشت و درمان مجلس همچنین اظهار کرد: «مواد اولیه بسیاری از داروهای تولید داخل از خارج وارد می شود و صنعت دارویی کشور هنوز به واردات وابسته است.»

وی با رد درجه بندی بودن داروها و مواد اولیه دارویی ساخت چین (همچون دیگر تولیدات این کشور) که برای هر کشور با یک کیفیت تولید می شود گفت: «سیستم دارویی اینطور نیست و کارخانه های تولید کننده با یک کیفیت اقدام به تولید می کنند.»

در پایان باید گفت اگرچه هنوز مشخص نیست آیا پنی سیلین چینی در کشور وجود دارد یا خیر؛ اما خالی از لطف نیست که به این مسئله فکر کرد که اگر دارویی هم وارد می شود مسلما توسط یکی از هم وطنان خود ما صورت می گیرد. موضوعی که دکتر آریایی نژاد نیز به آن اشاره می کند: «وارد کننده داروهای چینی هم یک ایرانی است. کسی که حاضر است برای سود خود به هموطن خود ضرر برساند؛ لذا این مسائل ریشه فرهنگی دارد.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
بهروز
شرح فوت نابهنگام آريا در اثر آمپول چینی/تقلبی و قصور پزشكي

همه ي ما دوست داريم خاطرات خوش فرزندانمان را بياد آوريم و از آن لذت ببريم

،اما من توان مرور خاطراتي كه شايد از بهترين لحظه هاي عمرم با آريا (فرزند5 ساله ام ) بود را ندارم.

هميشه از خداوند فقط آرزوي سلامت خانواده ام را داشتم ،شايد اين ابتدايي ترين خواسته هر پدر و مادري باشد،اما همين هم از ما گرفته شد.

بگذاريد شرح اين مرگ نا بهنگام را برايتان بيان كنم.

بدون شك شما هم متوجه خواهيد شد كه آريا ،چقدر بي جهت از دنيا رفت.

...پسرم بهمراه مادرش از اصفهان به اهواز آمدند(پنج شنبه 91/9/24 ساعت هشت شب) به دلیل اینکه محل كارم اهواز بود. پسرم روز قبل سرما خورده بود و كمي هم سرفه مي كرد گفتيم فردا صبح مي بريم بيمارستان،و همين كار را هم كرديم. او را به بيمارستان محل سکونتمان بیمارستان آريا واقع در منطقه كيانپارس اهواز برديم(روز جمعه 91/9/25) فقط پزشك عمومي بودو دکتر متخصص نبود.

پزشك براي او پني سيلين 6.3.3 و دگزامتازون نوشت و سه نوع شربت برايش تجويز كرد.

همسرم به پزشك گفت كه پسرم به دگزا حساسيت دارد و او يك نوع آمپول ديگري تجویز کرد. بعد از تزريق آمپول پسرم رفته رفته بي حال مي شد و ما فكر مي كرديم درد آمپول باعث شده كه پا هايش بي حس شود بطوريكه تا شب ديگر پاهايش حسي نداشتندو چون روز جمعه بود فرداي آن روز (روز شنبه مورخ ۲۶/۹/۹۱)به بيمارستان ابوذر نزد متخصص اطفال برديم كه ايشان هم ،اظهار داشتند ويروس است و شربت دادند و يك آزمايش هم نوشتند و با وجود بي حالي او و اينكه بچه ي 5 ساله در بغلم بود اصلاً دستور بستري او را ندادند.

ساعت 4 بعد از ظهر چون حالش هنوز خوب نشده بود مجدداً به بيمارستان ابوذر برديم كه به علت شلوغي نوبتي به ما ندادند.

به ناچار ،راهي كلينيك دي،واقع در منطقه كيانپارس شديم ،بعد از مراجعه آنها هم اظهار داشتند كه بعد از ظهرها متخصص اطفال نداريم .

در ادامه در همان منطقه بسراغ مطب دكتر ... (پزشك اطفال) رفتم و از ايشان خواهش كردم كه نوبتي به من بدهند و گفتم حال پسرم خيلي بد است و از شدت ناراحتی جلوي ميز ايشان گريه كردم ،وليكن ايشان اعتنايي نكردند و گفتند ببريد پيش همكاران ديگر و گفتند اگر بخواهيد ،تا ساعت 12 شب نوبت به شما مي رسد. (ساعت حدود 6 يا 7 بعداز ظهربود).

بناچار ،راهي مطب دكتر ...متخصص اطفال در مركز شهر رفتیم با آن ترافيك و... بعد از يك ساعت و يا بيشتر مارا پذيرفت. دكتر پس از معاينه فرزندم ،در حالي كه او را روي دست جلوي او برديم و بدنش كاملاً سرد و موهاي سرش از شدت عرق خیس بود، پرسید مگر حمامش كرديد؟گفتيم نه (لازم به ذكر است كه دكتر ابتدا گفتند بستري شود بعد پشيمان شدند و گفتند شايد آنجا هم رسيدگي نكنند). در ادامه توصيه كردند نه،اصلاً دارو نمي خواهد و پس ازاينكه متوجه شد پيش دكترهاي ديگر هم برده ايم ،گفتندكه من روند بهبود را در او مي بينم وديگر اينقدر این دكتر اون دكترش نكنيد و دارو هاي قبلي را هم كنار بگذاريد. هنگامي كه مي خواستيم از مطب دكتر بيرون بياييم.دكتر گفت ،بچه رابغل نكنيد،بلكه او را روي دست ببريد. ما هم با خيال راحت و در حالی که ساعتهاي سختي را پشت سر گذاشته بودیم ساعت نه و نیم شب به خانه برگشتیم.

چون دكتر سفارش كرده بود به او مايعات ،آب و... داديم.لحظه اي خواب مي رفت و لحظه اي بيدار مي شد تا اينكه حدود ساعت دو و نیم شب از شدت درد ناحيه شكم داد مي كشيد و 10 و يا 20 دقيقه بعد ،آريا روي شانه هاي من ،در كمال نا باوري از دنيا رفت.

سوال من از تمام متخصصان و مردم دنيا اين است:

چرا با وجود علائم ظاهري فرزندم:بي حالي شديد،عرق سرد،موهاي خيس،فشار 8 و اينكه در بغل ما بود و هنگام بيرون رفتن از مطب ،دكتر مي گويد بچه را در بغل نگيريد و روي دست ببريد. آيا نبايد دستور بستري مي داد!!!؟؟

ما كه علم پزشكي نداشتیم و با توصيه هاي دكتر ،خيالمان راحت شد،اگر به ما آنقدر اطمينان نمي دادند که فقط یک بیماری ویروسیست و رسیدگی میکردند فرزند دلبندمان كه وصف خوبيهايش زبانزد عام و خاص بود اينچنين پر پر نمي شد.

اگر چه به سازمان نظام پزشكي و دادسراي اهواز شكوائيه داده ام ،وليكن اطمينان دارم فايده اي ندارد.

آيا اين است عدالت اجتماعي!مادر و پدر داغديده


آدرس وبلاگ آریا:
afardipour.blogfa.com
5.55278s, 19q