دولت برای گران نشدن دارو، به وزارت بهداشت مابه‌التفاوت ارزی می‌دهد

۱۳۹۲/۰۲/۰۷ - ۱۳:۳۶ - کد خبر: 72411

سلامت نیوز : یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر حذف ارز مرجع دارو، گفت: کارخانه‌های داروسازی تا شش ماه مواد اولیه را با ارز 1226 تومان وارد می‌کنند که براین اساس نباید فعلا شاهد گران شدن دارو باشیم.

عبدالرحمان رستمیان در گفت‌وگو با (ایسنا)، اظهار کرد: دولت موظف است مابه‌التفاوت ارز 1226 تومان تا 2450 تومان را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد اما اینکه کجا بتوانیم این مابه‌التفاوت را هزینه کنیم که کمترین آسیب را ببینیم، موضوعی است که در حال ارزیابی است.

وی افزود: مابه‌التفاوتی که دولت برای ارز دارو به وزارت بهداشت می‌دهد یا باید به ابتدای فرآیند یعنی آنجا که دارو تولید می‌شود اختصاص داده شود یا به ابتدای فرآیند یعنی کسی که دارو را مصرف می‌کند، حالت دیگر این است که این مابه‌التفاوت در اختیار سازمان متولی که می‌تواند در قیمت‌گذاری‌ها دخالت کند مثل وزارت دفاع و وزارت بهداشت قرار گیرد.

نماینده مردم دامغان در مجلس تصریح کرد: براساس گزارشی که کارخانه‌های داروسازی به کمیسیون بهداشت دادند، آنها مواد اولیه را برای شش ماه با ارز 1226 تومان وارد کشور کردند پس قاعدتا دارو نباید تا 6 ماه گران شود که اگر اینطور باشد آسیب چندان جدی را نخواهیم داشت.

رستمیان در پایان یادآور شد: با توجه به اینکه دولت مابه‌التفاوت نرخ ارز را در اختیار دارد، دارو یا نباید گران شود یا درصد خیلی کمی افزایش قیمت خواهد داشت، چراکه دولت موظف است این رقم را به گونه‌ای اختصاص دهد که قیمت دارو افزایش نیابد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.23045s, 19q