اهداف شاخص سلامت، در برنامه‌ي توسعه چهارم تحقق نيافته است

۱۳۸۶/۰۶/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7242
اهداف شاخص سلامت، در برنامه‌ي توسعه چهارم تحقق نيافته است

نورالدين پيرمؤذن در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: ما در فصل سلامت در قانون برنامه‌ي توسعه‌ي چهارم و هم‌چنين در فصل هفت ارتقاء سلامت و بهبود كيفيت زندگي مردم در ماده‌ي 90 يكي از شاخص‌هايي كه به بهداشت مردمي حساس است را آورده‌ايم كه خوشبختانه به عنوان قانون در كشور لازم‌الاجراست، اما هنوز به اهداف شاخص سلامت دست نيافته‌ايم.

وي با بيان اين‌كه سهم مردم از هزينه‌هاي درماني خود يعني آن مبلغي كه پرداخت مي‌كنند در آغاز برنامه‌ي چهارم توسعه 54 درصد بوده است، گفت: ما پس از آن تصويب كرديم كه اين رقم به 30 درصد كاهش پيدا كند، اما متأسفانه از آغاز برنامه‌ي چهارم اين رقم بالاتر از 60 درصد شده است و نشان مي‌دهد كه هم‌چنان هزينه‌ي بيماران مخصوصا كساني كه توان مالي‌شان كم است بر عهده‌ي خودشان خواهد بود.

وي ادامه داد: از سوي ديگر 4 درصد خانواده‌ها بعد از اين‌كه يكي از اعضاي خانواده‌شان بيماري صعب‌العلاج گرفته و زندگي‌شان پاشيده مي‌شود قرار بود كه در برنامه‌ي چهارم به يك درصد برسد؛ يعني علاوه بر گسترش كمي بيمه‌ي همگاني و دادن دفترچه درماني از نظر كيفي هم تحت پوشش قرار مي‌گرفتند، اما متأسفانه اين اهداف نيز تحقق پيدا نكرده است ضمن آن‌كه در بدتر هم شده است.

نماينده اردبيل تصريح كرد: ميزان سهم هزينه‌ي درمان در كشورهاي در حال توسعه 30 درصد و در كشورهاي توسعه‌يافته 15 درصد است، اما در كشور ما 60 درصد از هزينه‌هاي درماني بر دوش خود مردم قرار دارد كه اين نشان مي‌دهد سلامت در ذهن مديران دولت جايگاه واقعي خود را پيدا نكرده است.

وي ادامه داد: مخصوصا ثابت شده بدون سلامت، حرف زدن از عدالت بي‌معني است.

پيرموذن در پايان گفت: در نشستي كه اعضاي كميسيون بهداشت و درمان با مقام معظم رهبري داشتند، ايشان نيز تأكيد كردند كه سلامت محور توسعه باشد؛ اما اين سوال به وجود مي‌آيد كه آيا در لايحه‌ي بودجه‌ي سال آينده اين مسأله جبران شده است يا خير كه بايد منتظر ماند تا اين لايحه به مجلس بيايد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.63534s, 18q