كمر درد، پرهزينه‌ترين بيماري جهان است

۱۳۸۶/۰۶/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7243
كمر درد، پرهزينه‌ترين بيماري جهان است

كوچك در گفت وگو با ایسنا، افزود: استفاده از مسكن براي كنترل درد، تنها تا 48 يا 72 ساعت پس از بروز اين عارضه مجاز است و پس از تداوم درد حتما بايد به پزشك مراجعه شود.

وي در اين زمينه به باورهاي غلط برخي از افراد جامعه مبني بر لزوم تحمل درد به منظور جلوگيري از عوارض ناشي از داروهاي مسكن اشاره كرد و گفت: تحمل درد در طولاني مدت علاوه بر ايجاد صدمات جبران ناپذير در بدن فرد موجب تغيير رفتار اجتماعي شده و بر روند تصميم گيري وي تاثيرات نامطلوب مي‌گذارد.

وي با بيان اين كه دردي كه بيش از 3 تا 6 ماه ادامه يابد، مزمن تلقي مي‌شود، اظهار كرد: دردهاي مزمن با ضد دردهاي ساده كنترل نشده و براي درمان اين دسته از دردها بايد با تجويز پزشك، داروهاي قوي‌تر و بيشتري را مصرف كرد.


دبيرانجمن مطالعات درد ايران، خاطرنشان كرد: بسياري از افراد در هنگام بروز درد، با استفاده از داروهاي مسكن تنها به پنهان كردن درد خود اقدام مي‌كنند. حال آن كه در صورت عدم درمان دردهاي طولاني و مزمن، ضايعات عصبي ايجاد شده و در سطح سلول‌ها و بافت‌ها اختلال به وجود مي‌آيد. در اين شرايط ممكن است آسيب‌هاي برگشت ناپذير به سلول‌هاي بدن وارد شود.


كوچك با تاكيد بر عوارض تحمل درد بر جسم، يادآور شد: به طور مثال، تحمل نابه‌جاي درد در افرادي كه دچار بيماري‌هاي زمينه‌اي قلب هستند، موجب تشديد بيماري اين افراد مي‌شود، بنابراين در صورت تحمل بيش از حد درد علاوه بر ابتلا به عوارض جسمي و رواني، افراد ناچار به پرداخت هزينه‌هاي زياد درماني در آينده مي‌شوند.

دبيرانجمن مطالعات درد ايران افزود: به طور مثال، در ايالات متحده آمريكا هزينه‌اي كه سالانه براي كمر درد پرداخت مي‌شود به اندازه درآمد يك كشور كوچك است. همچنين در تمام كشورهاي جهان بسياري از روزهاي كاري به دليل انواع كمر درد از بين مي‌رود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.37251s, 18q