پذیرش،درمان و ترخیص بیماران مجازی می شود

۱۳۹۲/۰۲/۰۷ - ۱۶:۵۶ - کد خبر: 72436
سلامت نیوز : درآینده نزدیک در تمام بیمارستان‌های تأمین اجتماعی سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی یا His) Hospital Information System) راه‌اندازی می‌شود.

رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه سیستم جامع اطلاعات بیمارستان در واقع نرم‌افزاری است که برای روان‌سازی و تسریع در کارهای بیمارستان نصب و راه‌اندازی می‌شود به خورشید گفت: در این سیستم فرایندهای پذیرش، بستری و ترخیص بیمار تحت شبکه رایانه‌ای انجام می‌شود. عزیز دولتخواه اظهار کرد: انجام تمام مراحل پذیرش، ارجاع به بخش، خدمات پاراکلینیکی از جمله آزمایشگاه، سونوگرافی، رادیولوژی، اتاق عمل و ترخیص بیمار در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن از مزایای سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی است. با اجرای این سیستم زمان ترخیص بیماران در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن صورت می‌گیرد. رئیس بیمارستان شریعت رضوی تأمین اجتماعی هم در این باره به خورشید گفت: با وجود همه مشکلات و فشارهای روانی که بر کادر درمانی بیمارستان‌ها وارد می‌شود، پرسنل درمانی باید در همه حال برخورد مناسبی با مردم و مراجعان که ولی نعمت ما هستند، داشته باشند.

 دکتر فریبرز قنبری تصریح کرد: نظام اطلاعات بیمارستانی (Hospital Information System) یک نظام اطلاعاتی جامع و یکپارچه است که برای مدیریت‌های اجرایی و بالینی بیمارستان طراحی شده است. سیستم HIS در واقع یک سامانه الکترونیکی پذیرش بیمار، تشکیل پرونده، ترخیص، ثبت دستور پزشک و درخواست‌های پاراکلینیکی، اخذ جواب‌ها و سایر خدمات درمانی بیماران است. وی با اشاره به اجرای سیستم HIS در بیمارستان‌های ملکی تأمین اجتماعی افزود: پایین آوردن زمان پذیرش، زمان ترخیص، زمان انتقال بیمار، زمان دستورنویسی و درخواست‌های پاراکلینیکی، زمان اخذ جواب‌‌ها، زمان مراجعه به اطلاعات قبلی پرونده، بالا بردن میزان دقت در درج اطلاعات و درخواست‌‌ها، تسریع ارتباطات بین بخشی و در نهایت بالا بردن میزان رضایت بیمار را از جمله مزایای این سامانه عنوان کرد.

دکتر قنبری گفت: ارائه خدمات بهتر، دریافت آمار و گزارشات روزانه و زمانی، اطلاع از وضعیت درآمد و هزینه بیمارستان، تعدیل نیروها و غیره مسائلی هستند که نیاز بیمارستان به HIS را دوچندان می‌کنند. وی بر حفظ تعامل بین کارکنان و احترام متقابل به همدیگر و حفظ اخلاق اداری در برخورد با مراجعان به بیمارستان تأکید کرد و با اشاره به راه‌اندازی سامانه اطلاعات بیمارستانی یا HIS در این بیمارستان از مسئولان بخش‌‌های بالینی بیمارستان خواست تا آموزش‌‌های لازم در این خصوص را به پرسنل زیر مجموعه خود ارائه کنند. استفاده از مدیریت جمعی و خردجمعی راهکاری مناسب برای غلبه بر مشکلات است. مدیریت‌جمعی یک نوع مدیریت نوین است و مسئولان باید در همه برنامه‌‌ها و فعالیت‌‌های خود از این نوع مدیریت مشاوره‌ای و جمعی استفاده کنند. با توجه به شرایط اقتصادی و فشارها و مشکلات کشور با خوداتکایی، تلاش مضاعف، صرفه‌جویی و مدیریت مناسب می‌توان بر مشکلات موجود غلبه کرد.

مسئولان بخش‌های بیمارستان باید یک الگوی کامل مدیریتی، رفتاری و اخلاقی برای پرسنل زیرمجموعه خود باشند. وی بر حفظ رضایتمندی مردم از پرسنل بیمارستان و رعایت نظم و انضباط کاری تأکید کرد و گفت: اگر می‌‌خواهیم این محیط را سالم نگه داریم باید نقاط منفی محیط کاری خود را شناسایی کنیم تا بتوانیم محیطی خوشایند برای مردم و پرسنلی که تازه وارد سیستم می‌شوند، ایجاد کنیم. به طور مثال با همین سیستم جامع اطلاعات بیمارستانی، انجام تمام مراحل پذیرش، ارجاع به بخش، ثبت خدمات پاراکلینیکی از جمله آزمایشگاه، سونوگرافی، رادیولوژی، اتاق عمل و مرخص شدن بیمار در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای بیماران انجام می‌شود. به‌خصوص برای بیمارانی که از شهرستان برای درمان به تهران سفر می‌کنند، این طرح بیشترین مزیت را دارد. به گزارش خورشید، جالب اینکه دسترسی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی به این سیستم و استفاده از این شبکه در زمان‌های اورژانس به منظور اطلاع از ظرفیت پذیرش هر بیمارستان از دیگر مزایای این طرح به شمار می‌رود که با اجرای آن امکان ارائه خدمات درمانی مناسب و سریع فراهم می‌شود که بسیاری اوقات منجر به نجات جان بیماران می‌شود.

اجرای این طرح یکی از فاکتورهای اصلی در افزایش ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی در سال جاری شده به طوری که این رقم در حال حاضر به 70 درصد رسیده است. بر این اساس طرح پرونده الکترونیکی سلامت که یکی از برنامه‌های پنجم توسعه است به صورت پایلوت قابل اجراست. از سوی دیگر به دلیل حساسیت و رعایت حقوق بیماران درخصوص محرمانه بودن برخی اطلاعات پزشکی آنها، در این فاز هیچگونه اطلاعات پزشکی خاص از بیماران در سیستم ثبت نمی‌‌شود و نرم افزار تنها در فرآیند‌های دیگر نقش دارد بنابراین خطر افشای اطلاعات برای بیماران وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.08131s, 18q