خودپندارتان را قوی کنید

۱۳۹۲/۰۲/۰۸ - ۰۹:۴۱ - کد خبر: 72459
سلامت نیوز : روانشناسان برای بالا بردن حس اعتمادبه‌نفس در افراد، راهکارهای زیادی را ارایه داده‌اند تا باعث شود قدرت خودپنداری فرد مثبت شود. از مهم‌ترین راهکارهایی که می‌توان بر روی آنها تمرکز کرد و به‌طور معمول نتیجه‌های مثبتی نیز در بر خواهد داشت، روش‌های زیر است، البته موثر واقع شدن این راهکارها نیاز به زمان و تمرین دارد:

اشتباهات‌تان را بپذیرید: همه افراد در زندگی‌شان مرتکب اشتباه و خطا می‌شوند اما مهم آن است که خودتان را به خاطر خطاها سرزنش نکنید، به جای آن سعی کنید از این اشتباهات درس بگیرید و آنها را پشت سر‌بگذارید. شکست را کلید موفقیت بدانید نه پایان راه.

احساس گناه نکنید: باید حتما این را بدانید که هر مشکلی که برای شما و دیگران پیش می‌آید در آن مقصر نیستید. پذیرفتن تقصیر یک ویژگی مثبت است اما نه برای پذیرفتن هر خطایی و فکر کردن دایمی به مقصر بودن. شما مسوول همه‌چیز نیستید، باید به دیگران اجازه دهید تا خودشان مسوول رفتارهایشان باشند و این بار سنگین را از دوش خود بر‌دارید.

اغراق نکنید: هرگاه احساس کردید که حس شخصی و ندای درونی‌تان مسایل مختلف را بزرگ جلوه می‌دهد آن را تصحیح کنید، به‌خصوص هنگامی که به‌طور منفی مبالغه‌آمیز است. همچنین سعی کنید از فکر کردن به واژه‌هایی چون «همیشه» و «هرگز» اجتناب کنید.

با خودتان مهربان باشید: از به‌کار بردن کلماتی چون «ضعیف»، «بازنده»، «احمق»، «بی‌تجربه»، «زشت» و... برای توصیف خود استفاده نکنید. به خودتان یادآور شوید که شما سزاوار رفتاری خوب هستید و خودتان را با کلماتی مثبت وصف کنید.

خود را با دیگران مقایسه نکنید: اگر دایما خودتان را با دیگران مقایسه کنید، همیشه فردی را خواهید یافت که بهتر، باهوش‌تر، زیباتر و قوی‌تر از شماست. مقایسه، اتلاف‌وقت است.
دوستان ارزشمندی را انتخاب کنید: برای افرادی که برایتان ارزش قایل هستند زمان بگذارید و به آنچه آنها در مورد شما می‌گویند گوش دهید. در روابط خود با افرادی که دایما در حال تحقیر و سرکوب‌کردن شما هستند، تجدیدنظر کنید.

به خودتان زور نگویید: از خودتان نه در مقابل خویش و نه دیگران انتقاد نکنید و انتظارات غیرواقع‌بینانه نداشته باشید. این بسیارخوب است که تمایل داشته باشید کارتان را به نحواحسن انجام دهید، اما انتظار کامل‌بودن و تنبیه کردن خودتان، شما را وارد دور خطرناک خواهد کرد.

خود را تشویق کنید: به جای آزار دادن یا تمرکز بر جنبه‌های منفی خودتان را تشویق کنید. باور کنید که جنبه‌های مثبت بسیاری در زندگی شما وجود دارد که لازم است خود را به خاطر آنها تشویق کنید.

بر توانایی‌هایتان تمرکز کنید: از به کار بردن کلمه «نمی‌شود» و «نمی‌توانم» بپرهیزید. وقتی از این دست الفاظ استفاده می‌کنید آن را در نهایت باور خواهید کرد. توانایی‌ها و ویژگی‌های مثبت‌تان را همیشه درنظر داشته باشید.

با اعتماد به نفس با دیگران ارتباط برقرار کنید: اینکه دیگران تا چه اندازه شما را فردی با عزت نفس و اعتمادبه‌نفس بالا می‌دانند بر میزان اعتماد به نفس شما تاثیر‌گذار است. هنگام برخورد با دیگران تماس چشمی مناسب برقرار کنید، محکم باشید، ظاهری آراسته داشته باشید و سر خود را همیشه بالا نگه دارید و از رفتارهای غیرکلامی و زبان بدن خود آگاه باشید.
 
منبع : شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25602s, 18q