آخرین آمار مبتلایان به بیماری ایدز در کشور اعلام شد

۱۳۹۲/۰۲/۰۸ - ۱۰:۵۹ - کد خبر: 72476
آخرین آمار مبتلایان به بیماری ایدز در کشور اعلام شد
سلامت نیوز :آخرین گزارش موارد ثبت شده HIV/AIDS‌تا پایان سال ۱۳۹۱ در کشور اعلام شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ بر اساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، تا تاریخ ۱/۱/۱۳۹۲ مجموعاً ۲۶ هزار و ۱۲۵ نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که ۸ / ۸۹ درصد آنان را مردان ۲ / ۱۰ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

بنابر اعلام اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۴۴۳۸ نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و ۵۱۸۲ نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند. ۱ / ۴۶ درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی ۳۴-۲۵ سال قرار داشته‌اند که بالا‌ترین نسبت در بین گروه‌های سنی را به خود اختصاص می‌دهند. علل ابتلا به HIV‌ در بین کل مواردی که از سال ۱۳۶۵ تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف‌کنندگان مواد (۶ / ۶۸ درصد)، رابطه جنسی (۱۲ درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (۱ درصد) و انتقال از مادر به کودک (۱ / ۱ درصد) بوده است. راه انتقال در ۳ / ۱۷ درصد از این گروه نامشخص مانده است.

بنابراین گزارش، در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال ۱۳۹۱ گزارش شده است، اعتیاد تزریقی ۱ / ۵۲ درصد، برقراری روابط جنسی ۶ / ۳۳ درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک ۲ / ۳ را تشکیل داده است. در ۱ / ۱۱ درصد از موارد شناسایی شده در این سال، راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.7605s, 18q