انتقاد عضو کمیسیون بهداشت از حذف ارز مرجع دارو و بی‌مهری به حوزه سلامت

۱۳۹۲/۰۲/۰۸ - ۱۶:۱۸ - کد خبر: 72523

سلامت نیوز : یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حذف ارز مرجع دارو را بی‌مهری به حوزه سلامت دانست و گفت که دارو هم باید مثل گندم، جو، کنجاله و سویا از حذف ارز مرجع مستثنی می‌شد.

رسول خضری در گفت‌وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه سال گذشته هم مشکلاتی به خاطر عدم تخصیص ارز به دارو در حوزه سلامت به وجود آمد اظهار کرد: ظاهرا قرار است در سال جاری ارز مبادله‌ای به دارو اختصاص یابد و این باعث می‌شود اولا داروهایی که با ارز وارد کشور می‌شوند با افزایش قیمت مواجه شوند و دیگر اینکه داروهای ساخت داخل هم به دلیل اینکه حداقل 50 درصد مواد اولیه‌شان را با ارز وارد کشور می‌کنند در قیمت تمام شده افزایش داشته باشند که در نهایت بار گرانی به دوش مردم خواهد افتاد.

وی با انتقاد از عدم تخصیص 6 هزار میلیارد تومان یارانه حوزه سلامت در سال 91 تصریح کرد: درسال جاری 2 هزار و 200 میلیارد تومان بابت مابه‌التفاوت ارز مرجع و ارز مبادله‌ای اختصاص یافته که امیدی به تحقق آن نداریم، به ویژه این که ما در سال 92 نسبت به سال 91 منفی 5 درصد کاهش بودجه بخش بهداشت را شاهد بوده‌ایم و اگر سال گذشته این ایراد را داشتیم که حوزه بهداشت در اولویت یازدهم قرار گرفته امسال وضعیت بدتر است.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس با اشاره به این که تجهیزات پزشکی عمدتا از خارج از کشور وارد می‌شود گفت: بسیاری از ملزومات پزشکی که در سال 91 با ارز مرجع وارد می‌شد سه تا چهار برابر افزایش قیمت پیدا کرد اگر قرار باشد امسال این‌ها با ارز مبادله‌ای وارد شوند قطعا افزایش مجددا قیمت‌ها را شاهد خواهیم بود.

خضری با بیان اینکه طبق قانون برنامه پنجم سهم پرداختی مردم در حوزه سلامت باید کاهش یابد، یادآور شد: متاسفانه نه تنها این اتفاق نیافتاده بلکه ما شاهد نوعی بی‌انضباطی مالی و قانون ‌گریزی در بخش سلامت هستیم.

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس اختصاص ارز مرجع به دارو را دغدغه کمیسیون و وزارت بهداشت دانست و تاکید کرد: ما معتقدیم وقتی بیماران خاص،‌ صعب‌العلاج و سرطانی را داریم محصولات آرایشی و بهداشتی نباید در اولویت قرار گیرند و دارو نباید به کالایی لوکس تبدیل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.97525s, 18q