خسارت ۸ میلیارد دلاری آلودگی هوا به کشور

۱۳۹۲/۰۲/۰۹ - ۱۶:۳۸ - کد خبر: 72610

سلامت نیوز : معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: ما نباید تنها در ظاهر نشان دهیم که به فکر منافع محرومین و نیازمندان هستیم چرا که همان محرومین و نیازمندان پیش از هر چیز سلامتی خود را خواهان هستند که متاسفانه به دلیل آلودگی هوا و بسیاری دیگر از معضلات شهری، سلامتی این اقشار نیز مانند دیگر شهروندان در خطر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ سید جعفر تشکری هاشمی صبح امروز در نشست معاونین حمل و نقل ترافیک کلانشهرهای کشور با بیان این مطلب، گفت: متاسفانه در بحث آلودگی هوا قوانین اجرا نشده بسیار زیادی داریم و عملا اقدامات اساسی برای رفع این معضل و معضل ترافیک محقق نمی شود.

وی ادامه داد: وقتی ما می گوییم خودروهای فرسوده یا به طور مثال خودرویی مانند پیکان که آلایندگی زیادی دارند نباید در شهر تردد کنند عده ای می گویند که از سر شکم سیری حرف می زنید چرا که خیلی از خانواده ها از طریق همین وسایل نقلیه نان خود را در می آورند. اما کسی نمی گوید که این خودروها چه لطمه ها و آسیب های جبران ناپذیری را بر سلامت و زندگی تک تک شهروندان می گذارد.

معاون شهردار تهران، ادامه داد: همچنین اگر تاکید داریم که باید تمام خودروهای ساخت داخل مجهز به ایربگ شوند انتظار نمی رود که برخی بگویند با این کار خرج دست مردم بدبخت و مستضعف می گذارید چرا که سالانه تعداد زیادی از همین مردم که به طور مثال سوار بر خودرو پراید می شوند در سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند. این در حالیست که اگر سوار بر یک ماشین مناسب تر و استاندارد باشند هرگز نخواهند مرد.

وی ادامه داد: با وجود آنکه توسعه حمل و نقل عمومی به عنوان راهکار اصلی حل معضل ترافیک و آلوگی هوا در کل دنیا شناخته شده است اما متاسفانه حمایت های لازم در این بخش از سوی دولت صورت نمی گیرد حال این سئوال مطرح است که کجای دنیا را دیده اید که دولت برای اتوبوس و یا مترو سوبسید یا یارانه نپردازد؟

تشکری هاشمی ادامه داد: زمانی برای خرید یک اتوبوس تک کابین که 90 میلیون هزینه داشت شهرداری باید 15 میلیون تومان پرداخت می کرد و مابقی را دولت تقبل می کرد یعنی سهم شهرداری از کل قیمت یک اتوبوس 17.5 درصد بود اما متاسفانه حدود 3 سال است که دولت هیچ اتوبوس جدیدی را به تهران اختصاص نداده و ما مجبور شده ایم که اقدام به خرید و ورود اتوبوس های دو کابین با هزینه کامل شهرداری کنیم به گونه ای که اکنون حدود 700 میلیون تومان برای هر اتوبوس می دهیم.

وی تصریح کرد: اگر عزم جدی برای حمایت از حمل و نقل عمومی باشد باید هرگونه عوارض گمرکی و هرگونه هزینه ای برای ورود وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس، خودروهای تاکسی، واگن های مترو و دوچرخه حذف شود تا بتوانیم نیاز کلانشهرهایمان را با هزینه مناسب مرتفع و نسبت به ارتقا ناوگان اقدام کنیم.

معاون شهردار تهران در ادامه موتورسیکلت ها را معضلی دیگر در تهران و سایر کلانشهرها دانست و گفت: متاسفانه موتورسیکلت ها در کشور ما حتی قادر به پاس کردن استاندارد یورو یک هم نیستند و هر موتور سیکلت 8 برابر یک خودرو تولید آلایندگی می کنند و همچنین این وسایل نقلیه نقش بسزایی در تصادفات و سوانح رانندگی دارند به همین دلیل باید صد در صد موتور سیکلت های بنزینی در شهرها برقی شوند.

تشکری هاشمی در ادامه تصریح کرد: اگر بخواهیم معضل آلودگی هوا و ترافیک را در کلانشهرهای کشور از بین ببریم نیازمند عزم جدی و ملی هستیم و حرف ما این است که کشور منابعی دارد که باید در اختیار همه مردم قرار گیرد. پس بهتر است به جای آنکه پول کف دست مردم بگذاریم اقدامات زیرساختی و اساسی برای حل معضلات مردم صورت دهیم.

آلودگی هوا سالانه 8 میلیارد دلار خسارت در ایران به دنبال دارد

در این نشست دکتر یوسف رشیدی با بیان اینکه ما تلنباری از قوانین اجرا نشده در حوزه آلودگی هوا در کشور داریم، گفت: آلودگی هوا سالانه 8 میلیارد دلار خسارت در ایران به دنبال دارد و سبب مرگ 4 تا 5 هزار نفر در تهران می شود. این در حالیست که وضعیت برخی از انواع آلاینده ها در هوای تهران بسیار بغرنج است. به طور مثال آزبست در هوای تهران 50 درصدبالاتراز حد استاندارد است.

وی ادامه داد: ذرات معلق کمتر از 2.5 و 10 میکرون نیز در هوای تهران به حدی است که سبب می شود بسیاری از روزها هوای شهر در حد ناسالم و حتی خطرناک باشد. چنانچه در سال گذشته 146 روز وضعیت هوای پایتخت ناسالم بوده است.

رشیدی ادامه داد: بر اساس قانون مقرر بود از سال 91، خودروهای کشور بر اساس استاندارد یورو 4 تولید شود که این بعد این مصوبه به سال 92، موکول شد اما هنوز هم خبری از ارتقاء کیفیت خودروهای تولیدی در کشور نیست.

وی همچنین با تاکید بر اینکه امسال باید سوخت تولیدی کشور نیز بر اساس استاندارد باید ارتقاء یابد، گفت: میزان گوگرد در سوخت دیزل در کشور ما 7 هزار پی پی ام است در حالیکه در کشورهای پیشرفته این میزان حدود 15 پی پی ام  است و این یعنی اختلافی غیر قابل باور.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوا با تاکید بر اینکه ما در کشور مجموعه ای از قوانین اجرا نشده در حوزه آلودگی هوا داریم، گفت: قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب 1374، قانون دوم، سوم، چهارم و پنجم توسعه در خصوص کاهش آلودگی هوا، هیچ کدام به طور کامل اجرایی نشده و متاسفانه به گونه ای عمل شده که گویا قوانین اصلا اهمیتی ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: برای رفع معضل آلودگی هوا باید قوانین و مقررات اجرایی شود و همه دستگاه های ذیربط وظیفه خود را برای حل این معضل به درستی انجام دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.51212s, 18q