کودکان بیمار، دست به دست می‌شوند!

۱۳۹۲/۰۲/۱۴ - ۱۰:۰۷ - کد خبر: 72872
کودکان بیمار، دست به دست می‌شوند!
سلامت نیوز : هزینه‌های بالای آی سی یوی نوزادان و کودکان و مشقاتی که برای رسیدگی و درمان کودکان بیمار وجود دارد، سبب شده تا بسیاری از مراکز درمانی ایران، میلی برای پذیرش این گروه از بیماران نداشته باشند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛ این مسئله دغدغه‌های خانواده‌های ایرانی دارای کودکان بیمار را دو چندان کرده چنانکه عضو هیات مدیره انجمن جراحان ایران می‌گوید: «از آنجا که هزینه تجهیز NICU (آی سی یوی نوزادان) و PICU (آی سی یوی کودکان) بسیار بالاست، نوزادان و کودکانی که نیاز به اعمال جراحی دارند به بیمارستان‌های دانشگاهی ارجاع می‌شوند.» به گفته دکتر هوشنگ پورنگ، بستری شدن در این بخش‌ها در مواردی ماه‌ها به طول می‌انجامد، بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت چنین هزینه‌هایی را در بخش‌های غیر دولتی ندارند.

بیمارستان ها از پذیرش کودکان طفره می روند

عضو هیات مدیره انجمن جراحان ایران می‌گوید: از آنجا که موفقیت جراحی نوزادان و کودکان در گرو مراقبت‌های پس از عمل جراحی است، بخش مراقبت‌های ویژه پزشکی ویژه نوزادان و کودکان باید از لحاظ امکانات از قبیل تجهیزات و نیروی متخصص بسیار پیشرفته باشد که بیمارستان‌های خصوصی به دلیل هزینه بر بودن NICU و PICU به ویژه در زمینه نوزادان و کودکانی که مورد اعمال جراحی قرار می‌گیرند و نیازمند مراقبت‌های بیشتری نسبت به سایرین هستند از پذیرش این بیماران طفره می‌روند. دکتر پورنگ با اشاره به اینکه هم اینک چهار بیمارستان دانشگاهی در تهران نسبت به جراحی نوزادان و کودکان اقدام می‌کنند که دارای بخش‌های مراقبت‌های ویژه مجهزی هستند، می‌افزاید: هر چند این مراکز در شهرهای بزرگ نیز وجود دارد، اما متاسفانه بسیاری از شهرستان‌ها فاقد مراکز مراقبت‌های ویژه نوزادان و کودکان هستند و در مواردی شاهدیم، نوزادانی که جراحی شده‌اند به دلیل نبود امکانات مراقبت‌های ویژه با مخاطرات فراوان به تهران ارجاع می‌شوند. وی تصریح می‌کند: از نظر اعمال جراحی نوزادان و کودکان، پزشکان ایرانی همتراز با کشورهای پیشرفته قرار دارند و بسیاری از این اعمال جراحی که هم اینک در کشورهای اروپایی و آمریکایی انجام می‌شود در ایران نیز در حال انجام است و جراحی روی جنین نیز در کشور آغاز شده که در این کنگره قرار است، دستاوردهای آن ارائه شود.

افزایش نرخ ارز و مشکل جراحی‌های کودکان

با وجود موقعیت مناسب جراحان ایرانی از لحاظ تخصص و تبحر، متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز در زمینه سخت افزاری با مشکلاتی روبه‌رو هستیم. دکتر پورنگ، مشکلات فرهنگی را از دیگر موانع رشته جراحی کودکان برشمرد و افزود: متاسفانه بچه‌ها به ویژه نوزادان هنوز در فرهنگ ما جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند و زمانی که به خانواده‌ها عنوان می‌شود، فرزند آنان نیاز به جراحی دارد، این پرسش را با تردید مطرح می‌کنند که آیا پس از عمل زنده می‌ماند یا خیر. همین پدر و مادر که در تصمیم گیری عمل نوزاد خود مردد هستند، حاضرند، برای جراحی یک فرد مسن در خانواده هر هزینه‌ای را متقبل شوند در حالیکه وقتی یک عمل جراحی روی نوزاد یا کودکی انجام می‌شود و او سلامت خود را باز می‌یابد به طور متوسط ۷۰ سال عمر کرده و به شخص مولدی در جامعه تبدیل خواهد شد. عضو هیات مدیره انجمن جراحان کودکان ایران بر لزوم رعایت حقوق کودکان در جامعه تاکید کرده و می‌افزاید: انجام اعمال جراحی در کودکان بیمار جزو حقوق اولیه آن‌ها به شمار می‌رود که می‌باید با فرهنگ سازی در جامعه اهمیت آن نهادینه شود.

مادران در هر بیمارستانی زایمان نکنند

پورنگ با تاکید بر اهمیت نقش رادیولوژیست‌ها در تشخیص ناهنجاری‌های پیش از تولد می‌گوید: برخی از متخصصان رادیولوژی به دلیل ازدحام مریض برای انجام سونوگرافی بیماران کمتر از ۱۰ دقیقه زمان صرف می‌کنند، این در حالی‌است که در صورت تبحر رادیولوژیست و صرف زمان مناسب، بسیاری از ناهنجاری‌های جنین در مرحله پیش از تولد قابل تشخیص است. ضروری است، رادیولوژیست‌ها در صورت تشخیص ناهنجاری‌های تکاملی جنین که ناهنجاری‌های سیستم ادراری و دستگاه تناسلی یکی از آنهاست، مادران را به جراح کودکان ارجاع دهند. از آنجا که انجام اعمال جراحی اورژانس در مورد نوزادان در موقع مناسب، تاثیر چشمگیری در مثبت بودن نتیجه عمل جراحی بر جای خواهد گذاشت به مادرانی که جنین آنان نیازمند عمل جراحی اورژانس پس از تولد است، توصیه می‌شود در بیمارستانی که مجهز به آی‌سی‌یوی نوزادان است، زایمان کنند تا بلافاصله پس از زایمان، نوزاد به نزدیک‌ترین بخش جراحی کودکان با شرایط ویژه منتقل شده، عمل جراحی روی نوزاد انجام گرفته، سپس به NICU منتقل شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.59152s, 19q