کاهش سن ابتلا به سرطان در کشور/ثبت 80هزار مورد سرطان جدید

۱۳۹۲/۰۲/۱۴ - ۱۱:۲۰ - کد خبر: 72885
کاهش سن ابتلا به سرطان در کشور/ثبت 80هزار مورد سرطان جدید

سلامت نیوز : حسین فودازی در گفت‌وگو با پانا، با اشاره به این‌که تماس امواج ماوراء البنفش با پوست، احتمال ایجاد سرطان پوست را بیشتر می‌کند، یادآور شد: بارش امواج ماوراء البنفش در ابتدای خرداد ماه بیشترین حجم را دارد؛ به همین دلیل به افراد توصیه می‌شود در فصل گرما از ساعت 11 تا 16 در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرند.

وی یکی دیگر از امواج مضر برای انسان را امواج ماهواره‌ای و امواج سیستم تلفن همراه عنوان کرد و افزود: امواجی ماهواره‌ای و تلفن همراه احتمالا در افزایش برخی تومورها به ویژه تومور مغزی موثر هستند، اما هنوز این امر توسط محققان به اثبات نرسیده است که امیدواریم در سال‌های آینده به نتیجه قاطعی در این باره برسیم.

فودازی،شایع ترین سرطان در دنیا را سرطان ریه در هر دو جنس عنوان کرد و گفت: شایع‌ترین سرطان در ایران سرطان دستگاه گوارش و به‌ویژه سرطان معده است؛ این در حالی است که سرطان دستگاه گوارش ششمین سرطان رایج در دنیا است.

این متخصص سرطان شناس با اشاره به این‌که سرطان معده در دنیا در دهه هفتم زندگی افراد ظاهر می‌شود، ادامه داد: متاسفانه به دلیل تغذیه نامناسب در کشور شاهد بروز این سرطان در سنین پایین هستیم.

وی، مصرف زیاد روغن و ترکیبات نیترات را مهمترین عامل سرطان دستگاه گوارش عنوان کرد و گفت: طبق آمار، میزان کودهای شیمیایی و آفت‌کش‌ها در کشاورزی 4 برابر استانداردهای جهانی است و این امر باعث ناسالم بودن تغذیه مردم وافزایش بروز بیمار‌هایی از جمله سرطان شده است.

فودازی گفت: در دنیا میوه به عنوان دشمن سرطان معرفی می‌شود اما متاسفانه در ایران به دلیل عدم رعایت استانداردهای بین المللی در کشاورزی نمی‌توان میوه را عاملی برای جلوگیری از سرطان در کشور توصیه کرد بلکه در مواردی می‌توان این ماده مفید را عامل سرطان دستگاه گوارش در ایران دانست.

وی با اشاره به مضر بودن سیگار برای سلامتی خاطرنشان کرد: در سال 1390 حدود 80 هزار مورد جدید سرطان در کشور ثبت شده که مهمترین دلیل بروز آن مصرف دخانیات بوده است.

این متخصص سرطان شناسی با بیان این‌که اگر ایرانیان مصرف سیگار را کنار بگذارند، حدود 25 هزار مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور کاهش می‌یابد، گفت: توجه شرایط زندگی و اصلاح نوع تغذیه و همچنین ورزش روزانه می‌تواند در جلوگیری از سرطان موثر باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.14761s, 18q