اختیار نداشتن بیمارستان‌ها مهمترین دلیل نارضایتی مردم از بیمارستان‌هاست

۱۳۹۲/۰۲/۱۴ - ۱۲:۱۵ - کد خبر: 72900

سلامت نیوز :وزیر بهداشت عنوان کرد: عدم اختیار تصمیم گیری در بخش‌ها و متعاقب آن بی‌مسئولیتی مهمترین دلیل ناکارآمدی بیمارستان‌ها و در پی آن افزایش نارضایتی مردم است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمدحسن طریقت منفرد با بیان این مطلب در برنامه نبض شبکه خبر گفت: هم اکنون 80 درصد امکانات بهداشتی و درمانی کشور در بخش دولتی متمرکز شده است ولی به دلیل اینکه بخش‌های بیمارستانی اختیارات لازم برای تصمیم گیری را ندارند بنابراین احساس مسئولیتی هم نمی‌کنند و ریشۀ این مشکلات در همین نکته نهفته است.

وی افزود: باید مثل همه جای دنیا اداره بیمارستان‌ها را به مسئولان خودشان واگذار کنیم و به آنها اختیار بدهیم در خصوص بخش‌های خود هرگونه که صلاح می‌دانند تصمیم‌گیری کنند.

بخش سرپایی بیمارستان‌های دولتی فعال نیست

دکتر طریقت اظهار داشت: هم اکنون بخش سرپایی در بیمارستان‌های دولتی آن طور که باید فعال نیست در حالی که امکانات این بخش بسیار زیاد است و این نشان می دهد ساختار نیاز به اصلاح دارد.

وی افزود: ما شأن همکاران خود را در خطوط مقدم خدمت رعایت نمی‌کنیم، خط مقدم خدمت در دستان گردانندگان بخش‌هاست. باید به این عزیزان اعتماد کرده و ستاد وزارت بهداشت و ستادهای دانشگاه‌ها در قبال آنان فقط نقش حمایت کننده و ناظر را ایفا کنند.

تمام دغدغه‌های پزشکان مسائل مالی نیست

دکتر طریقت در پاسخ به این سئوال که مشکلات مالی بیمارستان‌ها را چگونه رفع می‌کنید، گفت: تمام دغدغه پزشکان ما مسائل مالی نیست، نداشتن قدرت و اختیار لازم و رعایت نشدن شأن و منزلت پزشک در صف‌ها نیز برای آنها مهم است.

وی ادامه داد: اگر این شأن و منزلت رعایت شود حیثیت علمی پزشک با بخش بیمارستان‌ها گره می خورد و باعث می‌شود پزشک برای حفظ حیثیت خودش هم که شده بهترین خدمات را به مردم بدهد و از حداکثر توانایی خود برای رضایت مردم بهره ببرد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه معقول نیست که اختیارات 385 هزار پزشک، پیراپزشک و کارمند در جایی به نام ستادها متمرکز باشد، گفت: ما قیّم پزشکان و کارکنان نیستیم ما در ستادها خدمتگزار این عزیزان هستیم زیرا خدمت اصلی که به دست مردم می رسد را این عزیزان ارائه می کنند و ما موظف هستیم از آنها پشتیبانی کنیم.

اجرای قانون تمام وقتی بدون اجبار

وی بیان داشت: البته یکی از شروط انجام این طرح، اجرای قانون تمام وقت شدن پزشکان است ولی برای این تمام وقت شدن باید به پزشکان انگیزه لازم از طریق اجرای این طرح داده شود.

دکتر طریقت گفت: البته پزشکانی هستند که تمایلی به تمام وقت شدن ندارند و ما آنها را مجبور به این کار نخواهیم کرد ولی پزشکان بسیاری نیزهستند که خواهان تمام وقت شدن هستند و معتقدند برای انجام کارهای بیشتر اختیارات لازم را ندارند.

وی اختیار دادن به بخش‌ها را با واگذاری بیمارستان‌ها متفاوت دانست و گفت: درآمد بیشتر از کار و تولید بیشتر حاصل می شود. بخش‌های بیمارستانی نیز هنگامی به سود دهی می رسند که قادر باشند کار بیشتری انجام دهند و این امر نیز مستلزم رعایت شأن پزشکان با واگذاری اختیارات تصمیم گیری به آنهاست.

وی با اعلام اینکه داشتن درمانگاه‌های اقماری توسط بیمارستان‌ها به انجام این طرح کمک می‌کند، اظهار داشت: هم اکنون هم بیمارستان‌هایی هستند که با تاسیس درمانگاه‌های اقماری در نقاط مختلف شهر، بیماران بیشتری را پذیرش می‌کنند و سایر بیمارستان‌ها نیز می توانند چنین کنند.

وی در خاتمه با اعلام اینکه این طرح در برخی بیمارستان‌های تهران به صورت پایلوت در حال انجام است، اظهار امیدواری کرد: تمام بیمارستان ها این طرح را کم کم اجرا کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.63758s, 19q