رها شدن زباله‌های عفونی بخش خصوصی در طبیعت یاسوج

۱۳۹۲/۰۲/۱۴ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 72916
سلامت نیوز : عدم مدیریت زباله‌های عفونی در کهگیلویه و بویراحمد روز به روز صورت خطرناک‌تری به خود می‌گیرد به طوری که اگر علاج واقعه را قبل از وقوع نکنیم، بدون شک در آینده‌ای نزدیک خبرهای نگران‌کننده‌ای از این بی‌توجهی‌ها به دنیا مخابره می‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ تولید روزانه 850 کیلوگرم زباله عفونی و خطرناک در استان کهگیلویه و بویراحمد، موضوع زباله‌های عفونی را در این استان چهارفصل با طبیعت زیبا منحصر به فرد خود به یک دغدغه برای دلسوزان سلامت مردم و محیط زیست تبدیل کرده است.

امروز در برخی نقاط شهری و گردشگرپذیر این استان زباله‌های عفونی چون سرنگ‌ها و باندهای آغشته به خون نه تنها سلامت مردم و گردشگران را تهدید کرده است، بلکه چهره‌ای زننده و تصویری ناخوشایند را از پایتخت طبیعت ایران به دنیا نشان می‌دهد.

اگر چه به قول استاندار کهگیلویه و بویراحمد موضوع زباله‌های عفونی در این استان به ویژه شهر یاسوج که مراکز درمانی بیشتر، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خصوصی، آزمایشگاه‌ها و مطب پزشکان بسیار بیشتری دارد، هنوز به بحران تبدیل نشده ولی اگر علاج واقعه را قبل از وقوع نکنیم، بدون شک باید در روزهای نزدیکی به فکر مدیریت بحران و صرف هزینه‌های هنگفت برای درمان این بیماری بکنیم که به فکر پیشگیری آن نبودیم.

در کنار همه این نگرانی‌ها، شروع موج سوم ایدز در ایران و هشدارهای گسترش این بیماری مهلک، نگرانی‌ها از عدم مدیریت زباله‌های عفونی در کهگیلویه و بویراحمد را بیشتر و بیشتر کرده است.

عدم تفکیک زباله‌های عفونی از زباله‌های کم‌خطر در مبدأ و خطر شیوع بیماری‌ها در اثر پخش شدن این زباله‌ها از سوی گربه‌ها و حیوانات وحشی و اهلی نیز بر این نگرانی‌ها افزوده است.

در شورای سلامت دو روز پیش استان کهگیلویه و بویراحمد این موضوع مهم در دستور کار قرار گرفت و رئیس نظام پزشکی این استان با دفاع تلویحی از پزشکان، نصب دستگاه امحای زباله را برای آنان مقرون به صرفه ندانست و گفت:‌ پزشکان به این راحتی در این مورد همکاری نمی‌کنند.

حال سؤال اساسی این است که آیا سلامت مردم مهم‌تر است یا درآمد پزشکان و مراکز درمانی خصوصی و دولتی؟

و دوم اینکه، کیست که از درآمدهای میلیونی پزشکان متخصص در مطب‌های خصوصی خود اطلاع نداشته باشد، پس آیا هزینه کردن بخش کوچکی از درآمدهای پزشکان آن هم تنها برای یک‌بار جهت خرید این دستگاه انتظار زیادی از منادیان و متولیان سلامت مردم است؟

برای بررسی این موضوع نظرات برخی مسئولان و متخصصان را در این‌باره جویا شدیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و فوق تخصص بیماری‌های داخلی در این باره گفت:‌ سرنگ‌های آلوده در برخی مکان‌ها و تفرجگاه‌ها موجب گسترش بیماری‌های خونی چون ایدز می‌شود که باید هر چه سریعتر برای این مشکل فکری اندیشیده شود.

سید حسام‌الدین نبوی‌زاده با بیان اینکه همه بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی را به دستگاه امحای زباله مجهز کردیم و نگرانی کنونی در مورد مراکز خصوصی و مطب‌ها است، افزود: پزشکان درآمدهای بسیار خوبی دارند و این قشر ارزشمند جامعه باید خود تأمین کننده سلامت مردم باشند نه تهدیدی برای آنها شوند.

وی متولی ساماندهی و تجهیز مطب‌ها، آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های خصوصی را سازمان نظام پزشکی دانست و گفت: در شورای سلامت نیز مصوب شد که این سازمان سه ماه فرصت دارد تا پزشکان را جمع کند و برای این مشکل فکری بکنند.

این پزشک متخصص با اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی برای همکاری با سازمان نظام پزشکی گفت: بعد از سه ماه از ادامه کار متخلفان و افرادی که سلامت مردم را تهدید می‌کنند برخورد قضایی می‌شود و از ادامه کار آن‌ها جلوگیری خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با اشاره به عدم نصب دستگاه امحای زباله‌های عفونی در مطب‌ها و  برخی مراکز درمانی بخش خصوصی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: اهمال در این کار شدنی نیست.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز رسیدگی به موضوع زباله‌های عفونی را مهم دانست و گفت: اگر چه این مشکل هنوز بحرانی و حاد نشده است ولی باید مورد توجه جدی مسئولان به ویژه سازمان نظام پزشکی قرار بگیرد.

سید حسین صابری با بیان اینکه تعرفه‌های جمع‌اوری زباله‌های عفونی به هیچ عنوان نباید به اندازه زباله‌های معمولی باشد، افزود: شهرداری‌ها برای زباله‌های عفونی تعرفه‌های سنگین‌تر بگذارند تا حداقل تولید زباله‌های عفونی کمتر شود.

مقام ارشد اجرایی در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: سازمان نظام پزشکی به کمک دانشگاه علوم پزشکی یاسوج این امر را ساماندهی کنند و آموزش‌های لازم را برای تفکیک زباله‌های عفونی از معمولی در محل تولید ارائه دهند تا زباله‌های عفونی همراه با زباله‌های بی‌خطر جمع‌آوری نشوند.

شهردار یاسوج نیز در این‌باره گفت: موضوع قاطی شدن زباله‌های عفونی و خطرناک با زباله‌های معمولی و بی‌خطر شوخی‌بردار نیست و باید به جد در دستور کار قرار گیرد.

قباد نگین‌تاجی سالم‌سازی زباله‌ها و تفکیک زباله‌های عفونی از زباله‌های بی‌خطر را کاری ساده خواند و بیان کرد: کافی است در مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها سطل زباله‌های عفونی از سایر زباله‌ها مجزا باشد تا همکاران ما در شهرداری در امر جمع‌آوری زباله‌ها با مشکلی مواجه نشوند.

شهردار یاسوج افزود: اگر می‌خواهیم بخش خصوصی برای خرید دستگاه امحای زباله وارد شود باید در قدم نخست درآمدزایی آن را تضمین کنیم به طوری که همه تولید کنندگان زباله‌های عفونی، زباله‌های خود را به این مرکز خصوصی تحویل دهند و هزینه آن را پرداخت کنند.

به گزارش فارس از یاسوج، مردم و شهروندان یاسوجی که بیشترین زباله عفونی در اینجا تولید می‌شود نیز به شدت از این موضوع نگران هستند و می‌گویند جای تعجب است که چنین خطری در بیخ گوش شهروندان است و اقدامات فوری و ضرب‌الاجلی برای مقابله با آن صورت نمی‌گیرد.

یکی از این شهروندان، مشاهده سرنگ‌های بیمارستانی را بخش ثابت مشاهدات روزانه هر شهروند یاسوجی خواند و گفت: زباله‌های عفونی و خطرناک مطب‌ها و آزمایشگاه‌ها اکنون بدون اینکه امحاء شوند در محل‌هایی رها می‌شوند که این مشکل تهدید کننده سلامت مردم هستند.

شهروند دیگری به فارس گفت: هر پزشک متخصص در شهر یاسوج روزانه درآمدهای میلیونی دارند ولی حاضر نیستند یک دستگاه 40 میلیون تومانی را یک بار برای همیشه خریداری کنند و زباله‌های عفونی خود را در آن امحاء و بسوزانند.

وی ادامه داد: البته این مشکل تنها در مورد دستگاه امحاء‌زباله‌های عفونی نیست، متأسفانه گاها" در جلوی برخی از این کلینیک‌ها حتی پزشکان حاضر به نصب یک لامپ و پر کردن گودال‌ها و چاله‌های درب ورودی آن هم نیستند.

گفت‌وگوی فارس با سایر مصاحبه‌شوندگان نیز در برگیرنده موضوعات مشابهی بود و غالب مردم چهره زشت برخی اماکن تفریحی و تهدید سلامت خود را نگرانی عمده در این‌باره دانستند.

شهرستان بویراحمد (یاسوج) در طول روز 350 کیلوگرم زباله عفونی تولید می‌کند و شهرستان‌های کهگیلویه و گچساران با 200 کیلوگرم و شهرستان‌های بهمئی و دنا با تولید روزانه 50 کیلوگرم زباله عفونی در رتبه‌های بعدی هستند.

به نظر می‌رسد، تفکیک زباله‌ها از مبدأ کمترین کاری است که در این مقطع مسئولان و پزشکان پردرآمد بخش خصوصی در کهگیلویه و بویراحمد می‌توانند انجام دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
Hani
با عرض سلام
ممنون از خبرهاتون درمورد بیمارستان های مختلف کشور لطفا از همه بیمارستانها خبر گداری کنید.
باتشکر
2.11136s, 19q