مصرف بيش از حد زولبيا و‌باميه موجب اختلالات متابوليكي مي‌شود

۱۳۸۶/۰۶/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7296
مصرف بيش از حد زولبيا و‌باميه موجب اختلالات متابوليكي مي‌شود

دكتر سيد ضياء الدين مظهري، متخصص تغذيه و رژيم درماني در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين كه در ماه مبارك رمضان تغييراتي در روند تغذيه ايجاد مي‌شود، افزود: افرادي كه عادت به نوشيدن چاي، قهوه و يا كشيدن سيگار دارند در هفته اول در اثر محدوديت‌هاي ايجاد شده، دچار سردرد خواهند شد.

وي، يكي از مشكلات اخير در جهان را افزايش بيماري‌هاي غيرواگير خواند و اذعان داشت: ريشه اين نوع بيماري‌ها در تغذيه نامناسب است، به طوري كه مي‌توان در اين ماه علاوه بر اعتلاي روح، جسم را تزكيه و سم زدايي كرد، اما مصرف بيش از حد غذا در وعده‌هاي روزانه به بروز چاقي منجر شده كه چاقي نيز باعث ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، عروقي، ديابت و فشار خون مي‌شود؛ بنابراين چنانچه به دستورهاي پيشگيرانه توجه شود، نيازي به درمان‌هاي طولاني مدت نيست.

اين متخصص تغذيه تصريح كرد: در هنگام افطار به علت اين كه فاصله زيادي از سحر گذشته، طبيعتا قند خون بدن افت مي‌كند و ذخاير گليكوژن مصرف شده و در نتيجه ولع انسان براي دريافت قند بيشتر مي‌شود زيرا مغز فقط مي‌تواند از انرژي قند تغذيه و فرمان خود را صادر كند، بنابراين توصيه مي‌شود مواد غذايي حاوي قندهاي زود جذب در افطار مصرف شود.

دكتر مظهري با بيان اين كه شير، خرما و يك قاشق عسل مي‌تواند قند خون بدن را در فاصله زماني كوتاه مدت تامين كند، اذعان داشت: همچنين مي‌توان از آب ميوه طبيعي، سوپ و آش، سبزيجات، نان و پنير و گردو همراه با چاي شيرين كم رنگ براي افطار استفاده كرد.

وي افزود: مصرف زولبيا، باميه و حلوا نه تنها ضرورتي ندارد، بلكه وقتي مازاد به نياز مصرف مي‌شود، زيان‌آور است زيرا تركيب اين مواد كه روغن، قند، نشاسته و مواد افزودني است،‌ روند متابوليكي بدن را دچار اختلال مي‌كند. همچنين زولبيا و باميه حاوي چربي ترانس بوده و مي‌تواند تصلب شرايين ايجاد كند.

رييس انجمن تغذيه در گفت‌و‌گو با ايسنا خاطرنشان كرد: استفاده از ميوه و سبزيجات در فاصله شام تا خوابيدن بسيار مفيد است زيرا در اثر روزه‌داري، راديكال‌هاي آزاد در بدن انباشته شده و خوردن ميوه و سبزيجات باعث خنثي شدن آنها مي‌شود. همچنين بايد بين افطار و شام يك فاصله زماني وجود داشته باشد تا ولع موجود بر اثر افت قند خون برطرف شود.

وي در پايان تاكيد كرد: سحري يكي از مهمترين وعده‌هاي غذايي در ماه رمضان به شمار مي‌رود و بايد مانند صبحانه كامل، حاوي فراورده‌هاي شير و لبنيات باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.41656s, 19q