کمر درد چیست؟

۱۳۹۲/۰۲/۱۵ - ۱۱:۵۴ - کد خبر: 72970
سلامت نیوز: کمردرد یکی از شایع‌ترین تجربیات انسان‌ها در سراسر جهان بوده و هر کس حداقل یک بار این تجربه این نوع دردها را در زندگی خود داشته است.

قسمت پایینی کمر که از زیر دنده‌ها شروع می‌شود، ناحیه کمری نامیده می‌شود. دردهای این قسمت می‌توانند بسیار شدید شده و باعث شوند هر نفر چند روز از محل کار خود غیبت کند. خوشبختانه در اکثر موارد، این دردها به فاصله چند روز بهبود پیدا می‌کنند، در غیر این صورت روش های موثری برای درمان این دردها وجود دارد.

علائم کمردرد

به گزارش سلامت نیوز، کمردرد می‌تواند به شکل دردهای بسیار خفیف تا دردهای بسیار شدید و آزار دهنده خود را نشان دهد. این دردها ممکن است حتی ایستادن، نشستن یا حرکت کردن را با مشکل روبه‌رو کند. دردهای حاد معمولا به طور ناگهانی و بعد از آسیب‌ دیدگی از ورزش‌های سنگین یا حمل کردن اشیا با وزن زیاد بروز پیدا می‌کنند.

اگر این درد به مدت بیش از 3 ماه ادامه پیدا کند، حالت مزمن به خود می‌گیرد و اگر بیش از سه روز ادامه پیدا کرد، حتما باید برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

با این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید: دردهای بسیار شدید که بعد از زمین خوردن یا آسیب دیدگی بروز پیدا می‌کند، حتما باید با یک پزشک متخصص مطرح شود.

از دیگر علائم هشدار دهنده می‌توان به از دست دادن کنترل مثانه یا روده، احساس ضعف در پاها، تب و احساس درد در هنگام عطسه کردن یا ادرار اشاره کرد.

اگر هر کدام از این علائم را داشتید، سریع با پزشک مشورت کنید.

درد ماهیچه‌ای کمر دردهایی که بعد از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش کردن بروز پیدا می‌کنند، اغلب منشا ماهیچه‌ای دارند. در بعضی موارد هم این دردها مربوط به دیسک کمر و پاره شدن اتصالات ستون فقرات است.
سیاتیک درد قسمت‌ تحتاني کمر است که به باسن، ران و قسمت پاييني پا منتشر می‌شوند و اغلب با کرختي يا ضعف پاها همراه هستند.
عوامل ایجاد دردهای کمر شغل اگر شغل شما شامل بلند کردن، کشیدن یا حرکت دادن اجسام سنگین است، حتما کمرتان در معرض آسیب دیدگی است. اگر چه در مشاغلی هم که اشخاص مجبورند تمام مدت روز را پشت صندلی بنشینند، کمر درد شیوع زیادی دارد. به خصوص اگر صندلی شما راحت نباشد یا میزتان ارتفاع مناسبی نداشته باشد، احتمال ظاهر شدن کمر درد وجود دارد.
کیف با این که شما بند کیف تان را روی شانه خود می‌اندازید، اما این قسمت پایینی کمر است که درد را تحمل می‌کند. بنابراین هر چه قدر وزن کیفی که حمل می‌کنید بیشتر باشد، به همان اندازه احتمال آسیب دیدن و کمردرد افزایش پیدا می‌کند. اگر مجبورید هر روز وزن زیادی را به اطراف بکشید، بهتر است از کیف‌های چرخ‌دار استفاده کنید تا میزان فشار به مهره‌ها به کمترین حد ممکن برسد.
ورزش کردن فشار سنگین در باشگاه‌های بدنسازی یا در حین انجام هر ورزشی می‌تواند باعث کشیدگی عضلات و ظهور دردهای کمر شود. به خصوص اگر یک فرد برای مدتی بدون حرکت باشد و ناگهان حرکت بدنی سنگین انجام دهند، احتمال دچار شدن به کمردرد افزایش پیدا می‌کند.
شیوه ایستادن یا نشستن زمانی که پدرها و مادرها به ما تذکر می‌دادند، درست بنشینیم یا درست بایستیم، بیش از همه چیز به فکر سلامتی ما بودند. در هنگام نشستن شما باید شانه‌های خود را به عقب بدهید، پاهایتان روی زمین قرار بگیرد و از کمرتان پشتیبانی خوبی صورت بگیرد. در حالت ایستاده هم تمام وزن بدن باید روی دو پای شما تقسیم شود.
فتق دیسک کمر دیسک بین ‌مهره‌ای یک ماده ژلاتینی نسبتا نرم است که فشارهای وارد شده روی مهره‌ها را به طور یکنواخت پخش می‌کند، حرکت مهره‌ها روی یکدیگر را آسان کرده و باعث خم و راست شدن یا چرخش کمر می‌شود. یک حرکت ناگهانی یا برداشتن اجسام سنگین ممکن است باعث آسیب رسیدن به این ناحیه و فتق دیسک بین مهره‌ای شود. فتق اغلب به طرف پشت یا چپ و راست اتفاق می‌افتد و باعث انتشار درد به پای همان طرف یا طرف مقابل می‌شود. عوامل ایجاد دردهای مزمن چند عامل وجود دارند که می‌توانند باعث ظهوردردهای مزمن شوند
تنگی مجرای نخاعی این حالت باعث می‌شود فضای محدوده اطراف نخاع کاهش پیدا کند که به این ترتیب فشار زیادی به عصب‌های این ناحیه وارد می‌شود.
اسپونديليت انکيلوزان اسپونديليت انکيلوزان يکي از انواع بيماريهاي التهابي مفاصل است که شايع ترين آنها روماتيسم مفصلي ( آرتريت روماتوئيد ) مي باشد. در این بيماري مفاصل بين مهره هاي ستون فقرات و همچنين مفاصل بين ستون فقرات و لگن دچار التهاب مي شوند که حرکت دادن آنها درد شدیدی به همراه دارد.
چه عوامی باعث کمردرد می‌شوند؟ بسیاری از مردم معمولا در دهه سوم زندگی خود دردهای ناحیه کمر را تجربه می‌کنند. هر چه قدر سن افزایش پیدا کند، به همان اندازه این احتمال بیشتر می‌شود. از دیگر عوامل کمردرد می‌توان به داشتن اضافه وزن، داشتن زندگی بی‌تحرک و داشتن مشاغل سنگین که نیاز به بلند کردن اشیا دارد اشاره کرد. تشخیص کمردرد برای آن که به پزشک خود کمک کنید به درستی به علت دردهایتان پی ببرد، در مورد زمان شروع آنها، علائمشان و تاریخچه بیماری خود خیلی دقیق به او توضیح بدهید. بسته به شدت بیماری پزشک ممکن است عکس‌برداری با کمک اشعه ایکس، سیتی‌اسکن یا ام‌آرآی را برای شما تجویز کند تا به علت اصلی بیماری پی ببرد.
مراقبت‌های خانگی برای کمر درد دردهای کمر که در اثر آسیب‌های ماهیچه‌ای به وجود آمده‌اند، معمولا خود به خود بهبود پیدا می‌کنند، اما شما می‌توانید با انجام اقداماتی زمان بهبودی را کمتر کنید. استراحت کنیم یا نکنیم؟ زمانی که شما احساس کمردرد دارید، ممکن است تمایل به خارج شدن از تخت خواب نداشته باشید. در مواقعی که ریشه این دردها ماهیچه‌ای است، پزشکان توصیه می‌کنند زندگی خود را به شیوه معمول ادامه داده و در محل کار حاضر شوید. تحقیقات نشان داده استراحت بیش از یک یا دو روز حتی می‌تواند شدت درد را بیشتر کند که علت اصلی هم کاهش انعطاف و آمادگی عضلات است.
یوگا شواهد نشان می‌دهد یوگا در مواقعی که کمردرد بیش از سه ماه ادامه پیدا کرده است، می‌تواند به بهبود شدت دردها کمک کند. در یک تحقیق مشخص شد افرادی که نزدیک به 12 هفته یوگا تمرین کرده‌اند نسبت به دیگران کمردردهای کمتری را تجربه می‌کنند. فایده کلاس‌های یوگا در درمان کمردرد حتی تا چند ماه بعد از پایان کلاس‌ها ادامه پیدا می‌کند که نشان از سودمند بودن این کلاس‌ها دارد. اما شرط مفید بودن این کلاس‌ها داشتن استاد با تجربه است که بتواند تکنیک‌های این ورزش را به درستی به شما آموزش دهد.
ماساژ درمانی تحقیقات نشان می‌دهد ماساژ می‌تواند به کاهش دردهای مزمن ناحیه کمر کمک کند. بعد از 10 هفته از شروع ماساژها، افرادی که به طور هفتگی از این شیوه استفاده کرده‌اند، درد کمتری در حین انجام فعالیت‌های روزانه خود احساس کردند. این روش هم می‌تواند تا 6 ماه بعد از انجام آن به کاهش دردهای ناحیه کمر کمک کند.
طب سوزنی آیا طب سوزنی کمردرد را درمان می‌کند؟ شواهد در این مورد نتایج متناقضی به همراه داشته است. در سال 2009 مطالعه‌ای روی صدها نفر که دارای کمردردهای مزمن بودند انجام شد که نشان می‌داد استفاده از این روش کمک زیادی به بهبود کمردرد نمی‌کند. در بعضی تحقیقاتی دیگر ادعا شده طب سوزنی به کاهش دردها می‌انجامد. هنوز هم پزشکان به نتیجه قطعی در این مورد دست پیدا نکرده‌اند.
مصرف دارو معمولا دردهای قسمت‌های میانی کمر با مصرف مسکن‌ها بهبود پیدا می‌کند. داروهایی مانند استامینیفون، ایبوپروفن یا ناپروکسن در این میان تاثیر بیشتری دارند. استفاده از پمادهای مسکن هم می‌تواند در کاهش دردهای عضلانی موثر باشد. اما در مورد دردهای مزمن و شدید مراجعه به پزشک بهترین کار است. روش‌های تزریقی اگر استفاده از دارو برای کاهش کمردرد موثر نبود، ممکن است پزشک شیوه‌های تزریقی را پیشنهاد کند. در این روش معمولا عصب‌هایی که درد را حس می‌کنند برای مدتی از کار می‌افتند تا به مرور زمان شدت بیماری کاهش پیدا کند.
عمل جراحی اگر کمردردها مدت بسیار طولانی ادامه پیدا کند، به طوری که زندگی روزانه مختل شود، استفاده از شیوه‌های جراحی بهترین کار است. بسته به نوع و شدت دردها پزشک ممکن است مجبور به خارج کردن دیسک آسیب دیده، بازتر کردن فضای اطراف نخاع یا جوش دادن دو مهره ستون فقرات به یکدیگر شود.
درمان‌های فیزیکی اگر کمر درد باعث شده شما برای مدت طولانی بی‌حرکت شوید، اجرای یک برنامه توانبخشی ممکن است به کمک شما بیاید. در این شیوه عضلات کمر قدرت بیشتری پیدا می‌کنند و به تدریج شما برای داشتن یک زندگی طبیعی آماده می‌شوید. مشورت با یک پزشک متخصص می‌تواند به شما کمک کند تا به تدریج توان خود را به دست بیاورید و با انجام ورزش‌های موثر آسیب‌دیدگی‌های ناحیه کمر را برطرف کنید.
پیشگیری از کمردرد برای آن که از کمردرد پیشگیری کنید، چند روش را بیان می‌کنیم که عمل کردن به آنها می‌تواند به میزان زیادی شما را در برابر این بیماری بیمه کند: تحرک و تمرینات بدنی خود را افزایش دهید. فعالیت فیزیکی می تواند در کنار کاهش التهاب و جلوگیری از تنش عضلانی، خون رسانی به ماهیچه های پشت را بیشتر می‌کند و باعث رسیدن مواد مغذی به مناطق آسیب دیده می‌شود.
مراقب اضافه وزن باشید. اضافه وزن، خصوصاً در ناحیه میانی بدن می تواند منجر به تغییر مرکز ثقل بدن و فشار بیشتر بر کمر شود. اگر سعی کنید وزن خود را به حالت ایده آل و البته کمتر برسانید، می توانید به کاهش درد کمر خود کمک کنید.
سیگار کشیدن را متوقف کنید. از آنجا که نیکوتین موجود در سیگار منجر به کاهش سرعت جریان خون به دیسک های ستون فقرات می شود، افراد سیگاری به مراتب شکایت بیشتری از درد کمر خود دارند
وضعیت خواب خود را تغییر دهید. اگر شما مستعد کمردرد هستید، به هنگام مراجعه به پزشک، در مورد روش صحیح خوابیدن سوال کنید. معمولاً خواب به بغل در حالیکه پاهایتان اندکی در حالت خم شده قرار گرفته باشند، موقعیتی است که بیشتر توصیه می شود. اگر خواب به پشت را ترجیح می دهید، توصیه می شود بالشی کوچک را زیر زانوها و بالشتکی را هم زیر قوس کمر خود قرار دهید
به نشستن و ایستادن خود توجه بیشتری داشته باشید. اگر مجبور هستید که ساعات طولانی به صورت نشسته کار کنید، برای جلوگیری از کمردرد از صندلی ای استفاده کنید که پشتی آن صاف و کمی از بالاتنه شما کوتاه تر باشد. همچنین توصیه می شود موقعیت شما پس از نشستن بر صندلی طوری باشد که زانوها کمی بالاتر از باسن قرار گیرند
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24827s, 18q