به دلیل افزایش گرانی؛

ایرانی‌ها با «شیر» قهر کردند

۱۳۹۲/۰۲/۱۷ - ۱۱:۱۹ - کد خبر: 73032
ایرانی‌ها با «شیر» قهر کردند
سلامت نیوز : در حالی که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه تا پایان سال آینده قرار است مصرف شیر ایرانیان به بیش از 168 کیلوگرم برسد رییس انستیتو تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از کاهش 25 درصدی مصرف شیر در کشور خبر می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از حمایت ؛ مجید حاجی‌فرجی قطع شدن یارانه شیر را عامل اصلی این اتفاق می‌داند و می‌گوید:‌ مصرف این ماده مغذی 15 تا 25 درصد کاهش یافته است. به گفته وی هر کودک حداقل روزی دو تا سه لیوان شیر نیاز دارد و نبود این ماده غذایی باعث نرمی استخوان و کوتاه قد ی می‌شود.

شیر برای میان‌سالان حیاتی است
مشاور انجمن صنایع لبنی ایران نیز سرانه مصرف شیر در ایران را 70 تا 80 كیلوگرم اعلام می‌کند و به «حمایت »می‌گوید:‌ این رقم در کشورهای توسعه یافته تا 500 کیلوگرم است. «حسین چمنی» به افزایش جمعیت میان سال کشور اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: در حالی که کشور ما به سمت میان سالی حرکت می‌کند باید به تغذیه بیش از گذشته توجه شود.

وی ادامه می‌دهد: در حالی که هزینه‌های درمانی در کشور ما بسیار بالاست و در بخش تأمین دارو نیز با مشکل رو به رو هستیم بهتراست به جای هزینه درمان این نوشیدنی حیات بخش را در اختیار مردم قرار دهیم. اکنون 80 درصد بیماری سالمندان ایران مشکلات اسكلتی و حركتی است كه این مسأله ضرورت استفاده از شیر را چند برابر می‌کند.وی با بیان این كه بی توجهی به سلامتی موجب شده كه سالمندان ایران 20 تا 25 سال زودتر از موعد زمین گیر شوند اظهار می‌کند:‌ برای رفع این مشكلات باید شیر را وارد سبد مصرفی خانواده‌ها کنیم.

شیر رسانی شکست خورد
از سه سال پیش که طرح توزیع شیر در مدرسه ها اعلام شد، بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت، طرحی که بعد از مدت‌ها وعده و وعید چند ماهی اجرا شد و در نهایت به دلیل تأمین نشدن بودجه به ایستگاه آخر رسید. عبدالوحید فیاضی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این باره به «حمایت» می‌گوید: در حال حاضر کمتر از نصف سرانه جهانی شیر مصرف می‌کنیم که علت اصلی آن توقف توزیع شیر در مدرسه های کشور است.

وی ادامه می‌دهد:‌ توزیع شیر در مدرسه ها هزینه کردن نیست بلکه یک سرمایه گذاری است و جامعه سالم را در پی دارد. اما گزارش‌ها در اجرای این طرح ناامید کننده است در سال تحصیلی آینده 100 تا 120 میلیارد تومان به این طرح اختصاص خواهند داد این در حالی است که اعتبار مورد نیاز این طرح 250 میلیارد تومان است با نگاهی به این اعداد باید بدانیم که باز هم بسیاری از کودکان ایرانی از خوردن شیر محروم می‌مانند.این نماینده مجلس درباره علت استقبال نکردن دانش آموزان از شیر یارانه ای نیز اظهار می‌کند:‌به اعتقاد بسیاری از آنان شیرهایی که در مدرسه‌ها توزیع می‌شد بد مزه است و به همین دلیل بچه‌ها رغبتی به نوشیدن آن نشان ندادند.

زنان 20 سال زودتر پوکی استخوان می‌گیرند
بعد از بچه‌ها، زنان گروه آسیب پذیر در برابر استفاده نکردن از شیر هستند. یک پژوهشگر و مشاور ارشد تغذیه مصرف نکردن شیر را عامل افزایش پوکی استخوان زنان در ایران می‌داند و می‌گوید:‌ زنان ایرانی 20 سال زودتر از میانگین سنی زنان در کشورهای پیشرفته به پوکی استخوان مبتلا می‌شوند.

عزیز الله کمال زاده می‌گوید: متأسفانه در کشور ما برای افزایش مدت زمان نگه داری شیر، میزان بیشتر به آن مواد نگه‌دارنده اضافه می‌کنند که این خود باعث ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها به خصوص سرطان می‌شود.این در حالی است که مسئول تغذیه وزارت بهداشت ایجاد بیماری توسط مواد نگه‌دارنده در شیر را رد می‌کند و از مردم می‌خواهد با خیال راحت شیرهایی با مدت ماندگاری طولانی را مصرف کنند و معتقد است باید این نگرش میان مردم تغییر کند.

نصف سنگال شیر می‌خریم
با افزایش قیمت‌ها كه از سال گذشته در سه مرحله صورت گرفت و امسال نیز در یك مرحله افزایش یافت، قدرت خرید شیر در جامعه كاهش یافته است و نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز گرانی را عامل اصلی کمرنگ شدن مصرف شیر میان ایرانی‌ها می‌داند و به «حمایت »می‌گوید:‌ میانگین سرانه مصرف شیر حتی نصف كشور سنگال است.

محمدرضا پورابراهیمی با بیان این که سال گذشته 972 هزار تن شیر دریافتی كارخانه‌های لبنی نسبت به سال قبل از آن كاهش یافته و به همین نسبت میزان تولید محصولات لبنی نیز پایین آمده است ادامه می‌دهد:‌ در حالی كه ظرفیت تولید 12.5 میلیون تن شیر خام در كشور وجود دارد و حداقل سه میلیون تن از این ظرفیت خالی مانده و مورد استفاده قرار نمی‌گیرد كه علت آن از سوی دامداران عدم اجرای قانون برای حمایت از تولید‌كننده عنوان می‌شود همین کاهش تولید، افزایش قیمت و در نتیجه کاهش مصرف را نیز به همراه دارد.

تکذیبیه:

پیرو انتشار خبر روزنامه حمایت در سلامت نیوز، دکتر کمال زاده، ضمن تکذیب خبر منتشر شده در روزنامه حمایت اعلام کرد:
با سلام
نقل قولی از طرف اینجانب در روزنامه حمایت شده است که کاملا کذب است. تاکنون طی دهها مصاحبه تاکید شده است که شیرهای استریل با ماندگاری طولانی مدت بهترین، با کیفیت ترین و ایمن ترین شیر است و هیچ گونه ماده نگهدارنده ای ندارند چگونه است که در این مقاله نوشته شده که بنده گفته ام اینها حاوی نگهدارنده بوده و سرطان زا هستند لذا لازم است سریعا اعلام نمائید که مطلب نقل قول شده از طرف بنده در روزنامه حمایت کذب محض است و اشتباهی از طرف خبرنگار آن ذکر شده است.
لازم به ذکر است تاکید می نمایم "شیرهای استریل با ماندگاری طولانی مدت" بهترین، با کیفیت ترین و ایمن ترین شیر هاست و هیچ گونه ماده نگهدارند ای ندارند و دلیل ماندگاری بالای آن این است که این شیرها اولا از شیرهای خام ممتاز و درجه یک با کمترین بار میکروبی تولید می شوند، ثانیا در طی فرایند بسیار کوتاه مدت حرارتی، تمام باکتری های مضر و بیماریزا و مولد فساد آن از بین می رود و ثالثا در پاکت های شش تا هفت لایه تتراپک تحت شرایط کاملا بهداشتی و اسپتیک و خلا بدون هرگونه آلودگی ثانویه بسته بندی می شوند. این شیرها بدون هرگونه ماده نگهدارنده می باشند، ارزش غذایی بسیار بالایی دارند، هیچ نوع بیماری مثل سرطان ایجاد نمی کنند و سالمترین، ایمن ترین و بهترین نوع شیر برای مصرف می باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.15809s, 18q