اصلاح شيوه‌هاي زندگي، بهترين روش جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي است

۱۳۸۶/۰۶/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7307
اصلاح شيوه‌هاي زندگي، بهترين روش جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي است

دکتر حميرا جعفري در گفت‌وگو با ایسنا،با اشاره به تغييرات صورت گرفته بر نحوه زندگي مردم افزود: امروزه شاهد ابتلاء تعداد بيشتري از افراد به بيماري‌هاي قلبي و نيز پايين آمدن سن ابتلا به اين بيماري‌ها هستيم.

وي بيماري‌هاي قندي، ديابت و فشار خون را از عوامل عمده در ابتلا به بيماري‌هاي قلبي دانست و تصريح کرد: عوامل ديگري همچون عدم تحرک کافي و پشت ميز نشيني‌هاي طولاني و رژيم‌هاي غذايي حاوي مواد چرب و نمک زياد نيز مي‌توانند زمينه‌ساز اين بيماري باشند.

وي با تاکيد بر مضر بودن سيگار گفت: سيگار کشيدن از جنبه‌هاي گوناگوني بر روي قلب اثر منفي مي‌گذارد. به عنوان مثال، کشيدن سيگار منجر به تجمع پلاکت‌ها و در نتيجه ايجاد لخته در خون مي‌شود، علاوه بر آن بر روي انقباضات قلب نيز اثر گذاشته و ميزان خون رساني به اندام را کاهش مي‌دهد.

دکتر جعفري، استرس و اضطراب را عامل ديگر بروز مشکلات قلبي و عروقي عنوان کرد و افزود: وارد شدن فشار روحي و استرس بر افراد، رابطه مستقيم با عملکرد قلب دارد به همين دليل، احتمال ابتلا افراد به اين بيماري، چه از لحاظ شخصيتي و چه به دلايل مسائل اجتماعي و کاري كه در معرض استرس هستند، بالاتر است.

اين متخصص قلب در پايان توصيه کرد: افراد مستعد اين بيماري، مي‌توانند با کنترل منظم ميزان قند، فشار و چربي خونشان و همچنين پيروي از يک رژيم غذايي مناسب، انجام حرکات ورزشي، پياده‌روي، کم‌کردن ميزان نمک غذا، نکشيدن سيگار، دوري از تنش‌هاي عصبي و استفاده از روش‌هاي مهار استرس و در نهايت بهبود در نحوه زندگي، تا حد بسيار مطلوبي از ابتلا به اين بيماري جلوگيري كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.33455s, 18q