مصرف غذاي مناسب و تحرك كافي از پوكي استخوان جلوگيري مي‌كند

۱۳۸۶/۰۶/۳۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7308
مصرف غذاي مناسب و تحرك كافي از پوكي استخوان جلوگيري مي‌كند

عضو كميته اجرايي هفتمين كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي زنان و مامايي، با بيان اين مطلب گفت: مصرف مواد غذايي حاوي كليسم به ميزان كافي و انجام حركات ورزشي ساده مانند پياده‌روي حداقل دو بار در هفته و هر بار يك ساعت از ابتلا به پوكي استخوان در بانوان جلوگيري مي‌كند.

به گزارش روابط عمومي اين كنگره، دكتر "فاطمه خشتي" افزود:
ابتلا به پوكي استخوان مي‌تواند با عوارضي به مراتب بدتر از سرطان‌هاي شايع در زنان همراه باشد و به عنوان مثال شكستگي استخوان‌ها به ويژه استخوان لگن در سنين بالا كه به دليل پوكي استخوان رخ مي‌دهد، معمولا همراه با مشكلات و عوارض متعدد بوده و درمان‌هاي طولاني و پرهزينه‌اي را در پي خواهد داشت.

وي توجه به اصلاح عادات غذايي و تحرك كافي در زندگي از سنين جواني و مصرف داروهاي حاوي كليسم از شروع دوران يائسگي را مهمترين راه پيشگيري از ابتلا به پوكي استخوان در بانوان دانست.

دكتر خشتي گفت: از جمله راه‌هاي درمان پوكي استخوان كه از طريق تست تراكم استخوان تشخيص داده مي‌شود، مصرف كلسيم مناسب و كافي و هورمون درماني براي گروه‌هاي خاص مي‌باشد.

وي كه عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي ايران نيز است، بيان داشت:
محورهاي برگزاري اين كنگره مباحث بداشت باروري، مسايل مربوط به ناباروري، روشهاي جلوگيري از بارداري، تكنيك‌هاي نوين اندوسكوپي، بررسي مشكلات غدد درون ريز و مامايي مدرن است.

ايدز و بيماري‌هاي مسري، بررسي دستاوردهاي نانوتكنولوژي و بيوتكنولوژي درباره بيماري‌هاي زنان و برگزاري كارگاه‌هاي ليزر، هيستروسكوپي، لاپاراسكوپي، پوكي استخوان، تنظيم خانواده و پيشگيري از سرطان‌هاي پستان، دهانه رحم، تخمدان و رحم را از ديگر مباحثي است كه قرار است در اين كنگره مطرح شود.

وي افزود: از مهمترين توصيه‌ها براي پيشگيري از سرطان‌هاي شايع در زنان مي‌توان به انجام معاينات شخصي و تست‌هاي راديوگرافي مانند ماموگرافي و ‪MRI‬ (در موارد خاص) در سرطان‌هاي پستان از سنين بالاي چهل سال اشاره كرد.

همچنين انجام تست پاپ اسمير پس از ازدواج و به صورت مستمر و هر دو سال يكبار براي بررسي سرطان دهانه رحم كه يكي از مهمترين روش‌هاي تشخيص در مرحله پيش سرطاني بوده و معمولا در اين مرحله با درمان صددرصد انجام خواهد گرفت و همچنين انجام تست‌هايي چون سونوگرافي در سرطان تخمدان و تست خون جهت تعيين نشانه‌هاي سرطاني در افرادي كه سابقه فاميلي در ابتلا به اين نوع بيماري را دارند، از ديگر توصيه‌ها به شمار مي‌رود.

هفتمين كنگره بين‌المللي بيماري‌هاي زنان و مامايي ايران از ‪ ۱۸‬تا ‪۲۲‬ آبان ماه توسط انجمن متخصصين زنان و مامايي ايران و گروه زنان و زايمان دانشگاه علوم پزشكي ايران برگزار مي‌شود.

اين كنگره با حضور سخنراناني از كشورهاي آمريكا، ايتاليا، فرانسه، قبرس، آلمان، چين، عربستان سعودي و بنگلادش و همچنين انديشمندان و متخصصاني از دانشگاه‌هاي داخل كشور برگزار خواهد شد.

اين كنگره داراي امتياز بازآموزي براي متخصصان زنان و زايمان، جراحان عمومي و متخصصان جراحي كليه و مجاري ادرار بوده و تمامي علاقه‌مندان به شركت در اين كنگره مي‌توانند براي ثبت نام به آدرس اينترنتي ‪WWW.icog7.ir‬ مراجعه كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.01443s, 18q