تروما در کما

۱۳۹۲/۰۲/۱۸ - ۰۹:۲۸ - کد خبر: 73235

سلامت نیوز : پروژه مهر ماندگار بیمارستان سوانح و سوختگی اردبیل که از مهر ماه سال 86 کلنگ‌زنی شده هم اکنون تنها با پیشرفت 65 درصد آن هم در شکل ساختمانی در حال اجراست که به نظر می‌رسد با روند فعلی تا دو سه سال آینده آماده افتتاح نخواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ در خصوص علل رکود و تاخیر اجرای این پروژه به سراغ پیمانکار و مجری آن رفتیم و پای درد و دل‌های او نشستیم.

پیمانکار بیمارستان ترومای اردبیل در حالی که به شدت از تامین اعتبارات این پروژه گله‌مند بود، اظهار داشت: این پروژه از مهر ماه سال 86 آغاز شده و تا اسفند ماه سال 87 این پروژه مراحل سفت‌کاری‌اش را به پایان رسانده است.

امینی افزود: این پروژه در مدت دو سال اخیر 2 میلیارد تومان تراز مالی داشته است که در تاریخ اجرای پروژه‌های پیمانکاری توسط یک پیمانکار این تراز منفی بی‌سابقه است.

وی با یادآوری اینکه به رغم فعالیت‌های مختلف در دو سه سال گذشته مسئولان استان از پرداخت بدهی در حدود 2 میلیارد تومان به عناوین مختلف طفره رفته و این کار را به تاخیر انداخته‌اند، گفت: یکی از علل اصلی تاخیر در تکمیل این پروژه که در مقطعی نیز کارگاه تعطیل شده بود تزریق نشدن اعتبارات و عملی نشدن وعده‌هایی بود که هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفت.

پیمانکار بیمارستان ترومای اردبیل یادآور شد: در زمان استانداری صابری نیز فشارهای مختلفی برای فعال شدن کارگاه وارد شد ولی ما اعلام کردیم تا بدهی‌مان تسویه نشود کار را ادامه نخواهیم داد چرا که برای خرید مصالح و مواد مورد نیاز نیازمند تامین منابع اعتباری بودیم.

امینی تصریح کرد: در چند ماه اخیر و با توافقی که در پنج بند با راه‌ و شهرسازی داشتیم اجرای این پروژه را متعهد شدیم تا یک سال آینده یعنی آذر ماه 92 تحویل دهیم به شرط آنکه مسئولان نیز به وعده خود در پرداخت بدهی و اعتبارات جدید عمل کنند.

وی بیان داشت: ما هم اکنون برای خرید تجهیزات مورد نیاز خودمان برای تکمیل این پروژه به 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که امیدواریم بر اساس تقابلات انجام شده ظرف روزهای آینده مطالبات ما پرداخت شود تا ما نیز با فعال کردن کارگاه کار را به سرانجام برسانیم.

مدیر شرکت البرز مسیر با بیان این مطلب تاسف‌آور که به دلیل تزریق نشدن پول در اواخر سال گذشته کارگران ما با چشم گریان و در شب عید پیش خانواده‌های خود رفتند، افزود: هر چند در ماه‌های اخیر پرداختی‌ها بهبود یافته اما همچنان منتظر پرداخت رقم درشت‌تری هستیم تا پروژه را به سرانجام برسانیم.

تزریق اعتبار با پیشرفت پروژه همخوانی ندارد / بهتر است با صداقت برخورد کنیم

اما در این ارتباط به سراغ بهره‌بردار این پروژه دانشگاه علوم پزشکی رفتیم که رئیس آن به شدت از پیشرفت اجرایی پروژه گله‌مند بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: بالاخره معلوم نیست بدهی ما به شرکت پیمانکار چه میزان است در حالی که هر بار کنار هم می‌نشینیم و در خصوص پرداخت بدهی‌ها صحبت می‌کنیم آنها رقم یک میلیارد و 700 میلیون تومان را به صورت دایمی مطرح می‌کنند در حالی که ما میلیارد‌ها تومان برای این پروژه پول تزریق کرده‌ایم.

فرهاد پور‌فرضی در حالی که مدیرکل راه و شهرسازی را خطاب قرار داده بود و با لحن عصبانی سخن می‌گفت، افزود: یکی دیگر از سئوالات ما این است که اینکه پروژه بالاخره به چه میزان اعتبار نیاز دارد تا تحویل دانشگاه علوم پزشکی شود در حالی که ارقام مختلف از 6 میلیارد تا 8 میلیارد تومان را مطرح می‌کنند.

وی ادامه داد: با وضعیت تورمی که به وجود آمده ما برای تجهیز این بیمارستان در صورت تکمیل و تحویل آن به 3 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که هنوز بخش عظیمی از تاسیسات و امکانات نیز خریداری نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل یادآور شد: البته ما زمان را از دست نداده‌ایم و با تامین منابع اعتباری حتی از خود دانشگاه و تعهدات استانی سعی داریم این پروژه را سرپا نگه داریم اما پیمانکار گویی حاضر نیست سرعت تکمیل به این پروژه بدهد.

پور‌فرضی با بیان اینکه قسمتی از تجهیزات خریداری شده و یا به مرحله ثبت سفارش رسیده است، گفت: قطعاً عمده هزینه‌ها مربوط به تاسیسات است که به نظر می‌رسد نصب آنها از شهریور ماه آغاز شود.

این مسئول یادآور شد: البته ما پیش از این وعده داده بودیم در هفته دولت این پروژه افتتاح شود در حالی که با وضعیت کنونی افتتاح آن تا دهه فجر نیز بعید به نظر می‌رسد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اهمیت اجرای این پروژه را در اعزام نشدن حادثه‌دیدگان سوانح و سوختگی به استان‌های همجوار یادآور شد و ‌خاطرنشان کرد: این پروژه که از پروژه‌های مهر ماندگار است از منابع اعتباری مهر ماندگار نیز برخوردار است که باید مسئولان در این زمینه همت بیشتری به خرج دهند.

4 میلیارد تومان بدهید، پروژه را مرداد ماه تحویل بگیرید

اما مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل که همیشه تکمیل و به سرانجام رساندن پروژه‌ها را سهل و راحت می‌پندارد و وعده‌های غیر قابل عملیاتی می‌دهد، در جلسه اخیر بررسی روند اجرای پروژه ترومای اردبیل ابراز داشت: شما با نحوه اجرای پروژه و روند آن کاری نداشته باشید و تا مرداد ماه 4 میلیارد تومان پرداخت کنید تا پروژه را تحویل بگیرید.

علی حیدری مدعی شد: پروژه در چند ماه اخیر روند مطلوبی را داشته به طوری که ما 25 آذر ماه با پیمانکار توافق کردیم ظرف زمان‌بندی مشخص در مدت 12 ماه این پروژه را تکمیل کرده و تحویل دهد.

وی تاکید کرد: ما و پیمانکار باید به چند بند این توافق‌نامه متعهد باشیم و قرار است ظرف روزهای آینده نیز حدود یک میلیارد تومان از بدهی پیمانکار تسویه شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل با رد این شایعه که پیمانکار این پروژه تغییر خواهد کرد بلکه با قدرت به کار خود پایان می‌دهد، افزود: ما بر اساس توافقی که داشته‌ایم تلاش می‌کنیم تا یک ماه آینده یک میلیارد و 600 میلیون تومان دیگر این پروژه را از محل اعتبارات دانشگاه علوم پزشکی تزریق کنیم تا این پروژه روند مطلوب‌تری به خود بگیرد.

حیدری یادآور شد: قرار شده است از محل اعتبارات پروژه‌های مهر ماندگار 3 میلیارد تومانی نیز برای تکمیل این پروژه اختصاص یابد که امیدواریم این کار نیز در مدت زمان اجرای آن ظرف ماه‌های آینده تامین اعتبار شود.

وی با اعلام اینکه این پروژه را تا مرداد ماه مدیریت کرده و به تدریج منابع اعتباری آن را تامین می‌کنیم، تصریح کرد: انتظار می‌رود بیمارستان 120 تختخوابی ترومای اردبیل با شیفت کاری اضافی در مهلت مقرر تکمیل شود.

مصمم به اجرا نباشید ما در کنار شما نیستیم

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل نیز خطاب به پیمانکار و در یک ضرب‌العجل یک ماهه گفت: ما بعد از یک ماه روند پروژه را ارزیابی می‌کنیم اگر شیفت کاری اضافه نشد و پروژه فعال‌تر از گذشته پا نگرفت قطعاً بدانید ما در کنار شما نخواهیم بود و پروژه‌های دیگر را در اولویت قرار می‌دهیم.

سید کمال‌الدین میر‌جعفریان ادامه داد: ما از هر منبعی باشد تامین اعتبار این پروژه را به عنوان اولویت اول استان در دستور کار قرار دادیم و از پیمانکار خواسته‌ایم بیمارستان 120 تختخوابی سوانح و سوختگی اردبیل را خارج از شیفت کاری معمول در یک شیفت کاری اضافه‌تر به سرعت تکمیل کرده و تا مرداد ماه تحویل دهد.

این مسئول افزود: ما هفته‌ای یکبار به بازدید این پروژه خواهیم رفت و در پایان یک ماه جلسه‌ای را برگزار خواهیم کرد تا هدف‌گذاری‌ها را ارزیابی کنیم که اگر به ضعف پیمانکار پی بردیم قطعاً در تصمیم خود تجدید نظر خواهیم کرد.

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل خاطرنشان کرد: همه ما بسیج شده‌ایم تا پروژه‌های اولویت‌دار استان نظیر تروما را به اتمام برسانیم که در این ارتباط 950 میلیون تومان اعتبار نیز دانشگاه علوم پزشکی به سرعت و با کمترین تاخیر پرداخت می‌کند.

میر‌جعفریان با اعلام اینکه ظرف چهار ماه اخیر روند بهبودی را در اجرای این پروژه شاهد هستیم، گفت: کاری که در چند ماه اخیر انجام شده معادل با سال‌های گذشته است به طوری که روند تزریق اعتبارات این پروژه نیز قابل قیاس با گذشته نیست.

وی ابراز داشت: ما از منابع اعتبارات محدود دولتی برای پروژه‌های نیمه تمام در حدود 9 میلیارد تومان در سطح کشور یک میلیارد تومان را برای این پروژه مجوز گرفتیم که در مقایسه با تامین اعتبار برای سایر استان‌ها این رقم شاخص است.

اما به رغم این وعده‌ها بیمارستان ترومای اردبیل که از پروژه‌های مهر ماندگار بوده و بر اساس وعده مسئولان قرار بود تا خرداد ماه افتتاح شود با وضعیتی که در روند اجرایی آن مشاهده می‌شود و عزم و اراده کم متولیان این حوزه به نظر می‌رسد به سرنوشت پروژه‌هایی همچون راه‌آهن، منطقه ویژه اقتصادی، پتروشیمی، چشم پزشکی پروفسور خدادوست، طبیعت سبز، سد کوثر و ... دچار شود که به رغم وعده‌ها هنوز امیدواری برای تکمیل آنها نیست و کورسوی امیدی هم که به وجود آمده بود با تزریق اعتبارات محدود دولتی در یک سال گذشته به ناامیدی تبدیل شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.131s, 18q