DVD‌های ارزان به کمک بیماران ایدزی می‌آیند

۱۳۹۲/۰۲/۱۸ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 73292

سلامت نیوز : متخصصان علوم پزشکی در یک مطالعه جدید موفق شدند DVD‌های معمولی را به وسیله‌ای ارزان با قابلیت حمل آسان برای تشخیص سریعتر بیماری‌های مهم تبدیل کنند و این روش ابتکاری بویژه در کشورهای در حال توسعه کاربرد خواهد داشت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ یک گروه تحقیقات پزشکی در سوئد در بررسی‌های خود اعلام کردند: از وسیله جدید حتی می‌توان در آزمایش‌های لازم روی بیماری ایدز استفاده کرد و در این زمینه بسیار مفید خواد بود.

در این بررسی، نمونه خون بر روی میکروکانال‌های صفحه دیسک DVD نیمه شفاف قرار می‌گیرد و با دستگاه پخش DVD‌ اسکن می‌شود. این تصویر می‌تواند بر روی صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده شود.

اقدامات پیشین برای استفاده از CD‌ و DVDها به منظور انجام مطالعات پزشکی به دلیل رزولوشن پایین تصویر یا عدم کارآیی دیسک‌ها موفقیت آمیز نبود اما در سیستم جدید موسوم به «آزمایشگاهی روی DVD» از رزولوشن یک میکرومتر برای تهیه تصاویر استفاده شده و شامل بررسی کم‌هزینه سلول‌های خونی، DNA و RNA و پروتئین‌ها در انجام آزمایش‌های پزشکی و تشخیصی می‌شود و نتایج آن به سرعت در اختیار پزشک و بیمار قرار می‌گیرد.

این آزمایش می‌تواند روش تشخیص بیماری‌های خطرناک و مهم نظیر ایدز را بوییه در کشورهای کم‌درآمد جهان از جمله شرق آفریقا متحول سازد و قرار است پس از آن که از نتایج تکنولوژی اطمینان حاصل شد در نمونه‌های کلینیکی به کار گرفته شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46197s, 18q