مصرف سيگار در كشور طي دوسال اخير‌١٠درصد افزايش يافت

۱۳۸۶/۰۷/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7337
مصرف سيگار در كشور طي دوسال اخير‌١٠درصد افزايش يافت

اين در حالي است كه از يك سو بيماري‌هاي قلبي اولين علت مرگ و مير در جهان عنوان مي‌شوند و از سويي ديگر، روز به روز بر شمار افراد مبتلا به سيگار افزوده مي‌شود؛ به طوري كه روزانه 90 هزار نوجوان و جوان در جهان شروع به سيگار كشيدن مي‌كنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، روز دوم مهرماه مصادف با بيست و چهارم ماه سپتامبر سال ميلادي، به نام روز جهاني قلب ناميده شده است تا به اين طريق توجه متخصصان و افراد جوامع به نقش اساسي قلب در زندگي افراد و لزوم توجه به سلامت آن جلب شود.


10 ميليون نفر از هموطنانمان به طور جدي سيگار مي‌كشند


ايراني‌ها با استعمال روزانه200 ميليون نخ سيگار به استقبال بيماري‌ها مي‌روند 

دكتر محمدرضا محمدحسني دبير انجمن جراحان اسكلروز قلب ايران، در آستانه فرا رسيدن روز جهاني قلب، در گفت و‌گويي با ايسنا، با اعلام اين‌ كه در حال حاضر10 ميليون نفر از هموطنانمان به طور جدي سيگار مي‌كشند، خاطرنشان كرد: سرانه‌ي مصرف سيگار در كشور روزانه بين 3 تا 5 نخ برآورد مي‌شود و در واقع هر روز 200 ميليون نخ سيگار به مصرف مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، نقش موثر سيگار در بروز بيماري‌هاي قلبي در شرايطي است كه بر اساس آمار در دو سال گذشته، مصرف سيگار در كشور 10 درصد افزايش يافته است.

همچنين علاوه بر هزينه‌ كرد روزانه 12 ميليارد تومان براي مصرف سيگار در كشور، مبلغي معادل همين هزينه نيز بايد صرف درمان عوارض ناشي از استعمال سيگار در كشور شود.

در اين شرايط ، دبير انجمن جراحان اسكلروز قلب ايران، نسبت به اپيدمي بيماري‌هاي قلبي تا سال 2020 ميلادي در ايران هشدار داد و گفت: اين در حالي است كه به نظر مي‌رسد سن بروز بيماري‌هاي قلبي در كشور رو به كاهش است.

محمدحسني افزود: در حال حاضرعلت يك سوم از مرگ و ميرها در جهان بيماري‌هاي قلبي است و 50 درصد از كساني كه دچار سكته‌ي قلبي مي‌شوند، پيش از رسيدن به بيمارستان جان خود را از دست مي‌دهند.

وي با اعلام اين كه سيگار كشيدن و چاقي عوامل اصلي بروز بيماري‌هاي قلبي هستند، ديگر عوامل بروز اين بيماري‌ها را اختلال چربي خون، فشار خون بالا، استفاده از روغن‌هاي خوراكي ناسالم عنوان كرد و يادآور شد: از هر پنج نفر ايراني، يك نفر مبتلا به فشار خون بالا است. هم‌چنين چاقي به‌ويژه چاقي اطراف شكم روز به روز در حال گسترش است.

دبير انجمن جراحان اسكلروز قلب ايران با تاكيد بر اين‌ كه كنترل قند و فشار خون، پرهيز از مصرف سيگار، استفاده از غذاهاي سالم و ورزش كردن در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي نقش به‌سزايي دارد، تاكيد كرد: كنترل اين عوامل امكان‌پذير بوده و احتمال ابتلا به بيماري‌ها قلبي را تا حد بالايي كاهش مي‌دهد.


آلودگي هوا تا 13 درصد احتمال ايجاد بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد

از سويي ديگر محمدحسني، آلودگي هوا را از ديگر عوامل زمينه‌ساز بروز بيماري‌هاي قلبي خواند و با اعلام اين‌ كه آلودگي هوا تا 13 درصد احتمال ايجاد بيماري‌هاي قلبي را افزايش مي‌دهد، اظهار كرد: آلودگي‌هاي موجود در هوا نه تنها بيماري‌هاي قلبي را تشديد مي‌كند بلكه موجب بروز اين بيماري‌ها نيز مي‌شود.

وي به ايسنا، گفت: در حال حاضر، آلودگي هوا يكي از مسايل جدي در شهرهاي بزرگ جهان است. از اين رو به افراد ساكن در اين شهرها توصيه مي‌شود تا حد امكان در خيابان‌هاي شهر حضور پيدا نكنند.

دبيرانجمن جراحان اسكلروز قلب ايران، تامين وسايط نقليه عمومي برقي، راه‌اندازي سيستم الكترونيك اداري و توليد خودرو‌هاي دوستدار محيط زيست را از راه‌هاي كاهش آلودگي هوا برشمرد و گفت: مسوولان كشورها بايد براي جلوگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي و متعاقب آن تحميل هزينه‌هاي گران درماني در جوامع بيشتر تلاش كنند.

محمدحسني با ابراز ناخرسندي از نبود آمار دقيق ومشخص در مورد شيوع بيماري‌هاي قلبي در كشور، وجود چنين اطلاعاتي را در پيشگيري از بروز بيماري‌هاي قلبي ضروري دانست و گفت: بر اين اساس بايد مسوولان سلامت كشور، در راه پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي تلاش بيشتري كنند.

وي افزود: البته با توجه به اين‌ كه شيوع بيماري‌هاي قلبي در كشورهاي در حال توسعه و توسعه ‌نيافته نسبت به كشورهاي پيشرفته بيشتر است، به نظر مي‌رسد ميزان ابتلاي هموطنانمان به اين نوع بيماري‌ها در حد بالايي باشد.

وي با بيان اين ‌كه مردم به تنهايي نمي‌توانند از بروز بيماري‌هاي قلبي جلوگيري كنند، ارايه‌ي آموزش به افراد جامعه و وجود امكانات را از شروط لازم براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي عنوان كرد.


لزوم حداقل يك بار مراجعه سالانه به پزشك به منظور اطمينان از سلامت قلب


هزينه‌ي بالاي خدمات درماني و پوشش ضعيف بيمه از عوامل بازدارنده براي مراجعه‌ي افراد جامعه به مراكز درماني

دبيرانجمن جراحان اسكلروز قلب ايران با اشاره به اطلاع‌رساني ناكافي و در برخي موارد اشتباه در مورد بيماري‌هاي قلبي تاكيد كرد: علائم بيماري‌هاي قلبي در بسياري از موارد دير ظاهر مي‌شوند. بنابراين مردم بايد براي اطمينان از سلامت قلب خود، حداقل بايد سالي يك بار به پزشك مراجعه كنند. بايد توجه داشت كه نداشتن علامت، دليل بر سلامت قلب نيست.

وي هم‌چنين با بيان اين‌ كه هزينه‌ي بالاي خدمات درماني، پوشش ضعيف بيمه و انتظار طولاني براي ملاقات پزشكان از عوامل بازدارنده براي مراجعه‌ي افراد جامعه به مراكز درماني هستند، به ايسنا گفت: در صورت برطرف شدن اين موانع، به طور قطع مردم بيشتر به مراكز درماني مراجعه مي‌كنند.

رييس انجمن جراحان اسكلروز قلب ايران به افرد جامعه توصيه كرد تا با استفاده‌ بيشتر از غذاهاي گياهي، ميوه و سبزيجات و مصرف كمتر گوشت قرمز در جلوگيري از ابتلا به بيماري‌هاي قلبي اقدام كنند.

هم‌چنين به گفته‌ي محمدحسني، تنها بايد از روغن‌هاي مورد تاييد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در تهيه‌ي غذاهاي روزمره بهره برد.


اغلب افراد با افزايش سن و وزن، انگيزه‌ي خود را براي ورزش كردن از دست مي‌دهند

وي با بيان اين كه ورزش كردن نقش مهمي در كاهش بيماري‌هاي قلبي دارد،هشدار داد: تعداد كمي از افراد جامعه به ورزش مي‌پردازند و اغلب افراد با افزايش سن و وزن انگيزه‌ي خود را براي ورزش كردن از دست مي‌دهند.

رييس انجمن جراحان اسكلروز گفت: در صورت دسترسي بيشتر به امكانات ورزشي، بهبود شرايط اقتصادي مردم و فرهنگ‌سازي در زمينه‌ي ورزش، رويكرد افراد جامعه به اين امر بيشتر و در نتيجه شيوع بيماري‌هاي قلبي در كشور كمتر مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.38507s, 18q