شهرنشینی روند ابتلا به آسم و آلرژی را افزایش داده است

۱۳۹۲/۰۲/۲۱ - ۱۳:۵۷ - کد خبر: 73438

سلامت نیوز : یک متخصص آسم و آلرژی با اشاره به اینکه روند زندگی جهانی افراد را به سمت ابتلا به بیماری‌های تنفسی سوق می‌دهد، گفت: محل زندگی افراد که امروزه بیشتر به شکل آپارتمان نشینی رواج یافته است به دلیل نداشتن تهویه مناسب، بوی غذا، عدم دریافت نور آفتاب به اندازه کافی و مواجه با حشرات مختلف نظیر قارچ‌ها، مایت‌ها و سوسک‌ها زمینه ابتلا به بیماری‌های تنفسی همچون آسم و آلرژی را افزایش می‌دهد.

دکتر مریم محلوجی راد در گفت وگو با ایسنا ، با بیان اینکه زندگی شهرنشینی از ابعاد مختلف بر افزایش بروز آسم و آلرژی تاثیرگذار است، اظهار داشت: افراد با زندگی در شهرها به دلیل عدم مواجه با مواد موجود در طبیعت همانند حیوانات، میکروب‌های مختلف و گیاهان بیشتر مستعد بروز بیماری آسم و آلرژی هستند و افرادی که در محیط روستا به سر می برند کمتر در معرض این بیماری قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه آلودگی نقش به سزایی در بروز بیماری‌های تنفسی از جمله آسم دارد، افزود: آلودگی موجود در شهرها به خصوص شهرهای بزرگ و صنعتی که ناشی از دود اتومبیل‌ها و کارخانجات است عاملی برای ابتلا به بیماری آسم و آلرژی در افرادی خواهد بود که بیشتر در معرض دود و هوای آلوده هستند.

این متخصص آسم وآلرژی با بیان این مطلب که مواجهه با بوی غذا و مواد شوینده در داخل منزل موجب بیماری‌های تنفسی می‌شود، خاطرنشان کرد: محل زندگی افراد یعنی محیط داخل منزل به ویژه در شهرهای بزرگ که بیشتر در آپارتمانها زندگی می‌کنند به دلیل نداشتن تهویه مناسب، عدم دریافت آفتاب به اندازه کافی و قرار گرفتن مداوم افراد در معرض مواد و حشرات آلرژی زا نظیر سوسکها، مایت‌ها و قارچ‌ها زمینه ابتلا به بیماری های تنفسی را افزایش خواهد داد.

دکتر محلوجی راد با بیان اینکه افراد در دو طیف سنی کودکی و سالمندی و نیز زنان باردار در برابر عوامل بیماری زا ضعیف‌تر هستند، تصریح کرد: افراد با زندگی در شهرهای بزرگ همچون اصفهان، تهران، شیراز و مشهد که تردد خودرو و بار ترافیکی بسیار سنگینی را تحمل می‌کنند و شهرهای صنعتی که از تجمع بالای کارخانه‌ها و در پی آن آلودگی ناشی از آن برخوردار هستند بیشتر مستعد بیماری‌های تنفسی خواهند بود.

وی در ادامه افزود: زندگی در شهرها باعث عدم تحرک کافی و لازم در افراد می شود که خود علتی برای افزایش وزن و به دنبال آن فاکتور خطر برای ابتلا به بیماری های آسم و آلرژی است که البته افراد می‌توانند با حضور در باشگاه‌های ورزشی مانع از افزایش وزن شوند.

این عضو کلینیک آسم و آلرژی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه روش نامناسب تغذیه‌ای در شهرها یکی از علل شایع ابتلا به بیماری‌های تنفسی است، گفت: افراد با خوردن فست فودها که دارای افزودنی‌ها از جمله مواد نگهدارنده هستند زمینه ابتلا به بیماری آسم را در خود افزایش می‌دهند. همچنین انواع کمپوت‌ها و کنسروها هم در شمار مواد غذایی دارای افزودنی‌ها هستند. بنابراین تا جایی که می‌توانند باید مصرف این نوع غذاها را کم کنند تا کمتر در معرض عوارض بعدی قرار گیرند.

دکتر محلوجی راد در پایان با بیان اینکه روند زندگی جهانی باعث خواهد شد که افراد به سمت فاکتورهای بروز بیماری سوق یابند، توصیه کرد: افراد با وجود زندگی در شهرها می‌توانند از طریق خوردن غذاهای مناسب و البته خانگی، تحرک کافی و ورزش فاکتورهایی را که موجب بروز بیماری‌های مختلف می‌شوند را کاهش دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.21175s, 18q