اختلالات در نوار مغزي انسان خواب را مختل مي كند

۱۳۸۶/۰۷/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 7344
اختلالات در نوار مغزي انسان خواب را مختل مي كند
دكتر ناظري متخصص اعصاب و روان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: نقطه مشتركي كه در اختلال نوارمغزي انسان ها در زمان خواب وجود دارد،اين است كه همه دچار اختلال هنگام خواب به اشكال مختلف مي شوند.
وي ادامه داد:اختلالات خواب درافراد علت هاي مختلفي مي تواند داشته باشد از جمله ممكن است كه فرد بيماري در ناحيه گوش و حلق و بيني يا ناحيه اي ديگر ازبدن خود مانند وجود درد يا عفونت داشته باشد كه منجر به مختل شدن خواب او شده است.
ناظري تصريح كرد:دسته ديگري از بيماري ها كه مي تواند منجر به اختلالات خواب در افراد شود ايجاد بيماري هاي روانپزشكي است كه به عنوان يكي از علامت هاي بيماري و نه به عنوان يك بيماري جداگانه مانند افسردگي و يا بيماري هاي اضطراري و يا بيماري هاي كه كمتر شيوع دارند خود را نشان مي دهد.
*اختلالات خواب و درمان هاي آن
اين متخصص اعصاب و روان در ادامه گفتگو با خبرنگا ما افزود: در درمان اختلالات خواب موارد متعددي مطرح است مثلا اگربيماري جسمي در فرد مطرح باشد تمركز اصلي بر درمان بيماري است كه عفونت عامل بيماري است و يا اينكه بيماري روانپزشكي خاصي مانند افسردگي و اضطراب كه نياز به درمان دارويي خاص دارند عامل بدخوابي و يا بيخوابي فرد شده است.
ناظري تصريح كرد: درمان را مي توان به دو دسته درمان دارويي و غيرداروي تقسيم كرد در مواردي كه صرفا مشكل فرد به خواب رفتن و يا ادامه خواب است بيماري به وسيله دارو درمان مي شود و قسمت ديگر كه نياز به استفاده از دارو دارند اصطلاحا رعايت بهداشت خواب است.
وي ادامه داد: رعايت مواردي كه افراد جامعه با آن آشنا هستند مثل استرس ها و مشغله هاي فكري، رختخواب و اتاق خاصي كه فرد به آن عادت دارد انجام ورزش هاي سنگين هنگام شب، مصرف نوشيدني هاي محرك، غذاها و داروها در انتهاي شب و وجود نور و سر و صدا از عوامل مهمي هستند كه با رعايت آن ها مي توان به يك خواب خوب فرو رفت.
*خود درماني در روانپزشكي ممنوع است
اين متخصص اعصاب و روان در خصوص مشكل خواب افراد در هنگام شب و راه هاي درمان آن گفت: فردي كه صرفا داراي مشكل هنگام خواب است و دچاربيماري ديگري نيست معمولا به صورت پرخوابي، بيخوابي و كم خوابي اختلال در شروع خواب و همچنين اختلال در انتهاي خواب كه خواب سبك ناميده مي شود و اشكال ديگر مانند كابوس راه رفتن در خوب، حرف زدن، حركت هاي غيرطبيعي كه هر كدام به شكل بيماري جداگانه شناخته مي شوند دچار اختلالات خواب مي شود.
وي تصريح كرد: اين گونه افراد معمولا به خوددرماني كه در روانپزشكي مورد تائيد نيست مي پردازند و از داروهاي خواب آور كه بدون نسخه تهيه مي شود استفاده از آن ها شيوع زيادي نيز دارد استفاده مي كنند.
ناظري درپايان يادآور شد: درصورتي كه فرد به هرنوع اختلالات خواب دچار شده باشد بايد با مراجعه به پزشك و طي مراحل تشخيص به درمان اين معضل بپرازد تا پزشك نيز در كنار مراحل مختلف و تجويز داروهاي اصلي كه در درمان مشكل به كار مي روند و نه به صورت تك دارو و  براي مدت طولاني به درمان اين بيماري بپردازد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.90806s, 18q