فقدان نظام آماری از آفت های پژوهش های اجتماعی است

۱۳۹۲/۰۲/۲۲ - ۱۱:۵۲ - کد خبر: 73493
فقدان نظام آماری از آفت های پژوهش های اجتماعی است
سلامت نیوز : رئیس انجمن جامعه شناسی ایران از نبود نظام آماری در کشور انتقاد کرد و گفت: فقدان نظام مالی آمار در آسیب های اجتماعی به عنوان یکی از آفت های پژوهش های اجتماعی است و باید تحقیقات دوره ای و ادواری در زمینه آسیب ها صورت گیرد و آمارها دائما به روز شود.

محمد قانعی راد در گفت و گو با پانا در خصوص آمار موجود در کشور درباره آسیب های اجتماعی بیان کرد: در ابتدا باید عنوان کرد که مهمترین راهکار برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی دسترسی به آمار درست و جامع است چرا که با بررسی های آماری می توان راهکارهای مناسبی را برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی به کار گرفت.

رئیس انجمن جامعه شناسی ایران تصریح کرد: فقدان نظام  آمار در آسیب های اجتماعی به عنوان یکی از آفت های پژوهش های اجتماعی است و باید تحقیقات دوره ای و ادواری در زمینه آسیب ها صورت گیرد و آمارها دائما به روز شود. به همین منظور باید یک پایگاه اطلاع رسانی آماری به ارائه به روز اطلاعات بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه درجامعه ما این افکار به ذهن متبادر شده است که ارائه آمارها منجر به ایجاد فضایی سیاه شده و یا به دلایل امنیتی از ارائه آمار خودداری می شود و مسئولان تصور می کنند اگر آمار تورم، اعتیاد، طلاق و دیگر آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی اعلام شود، موجب سوء استفاده می شود در صورتی که ابزار کار پژوهشگران و محققان جامعه شناس، آمارها است.

قانعی راد بر این باور است که این قبیل نگرش ها در خصوص آمارهای اجتماعی باید تغییر یابد  و باید به سمت تدوین مولفه ها و آمارهای اجتماعی بود و حتی فراتر از آمارهای آسیب شناسی این کار انجام شود و مبنای مطالعه قرار گیرد.

رئیس انجمن جامعه شناسی ادامه داد: آمارهای غلط نیز بحثی است که باید به شکل گسترده مورد بررسی قرار گیرد و تعاریف یکسانی از آمار وجود ندارد و همین سبب پیدایش آمارهای غلط می شود و در ابتدا باید تعاریف یکسانی را مشخص کرد. گاهی مشاهده می شود که نهادهای مختلفی همچون بهزیستی، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و پزشکی قانونی به اراده مجموعه ای از آمارها می پردازند که در نکاتی با هم در تناقض است و این اختلافات ارقامی به همان تعاریف متفاوت برمی گردد.

به گفته وی در تهیه آمار باید به بحث تفکیک توجه شود و برخی مسائل از نظر مکانی، استانی، جنسیت، طبقه اجتماعی و گروه های سنی به تفکیک مورد بررسی قرار گیرد که متاسفانه در عمل مشاهده می شود که آمار دقیق تفکیک شده ای وجود ندارد.

قانعی راد در پایان تاکید کرد: باید یک نظام ملی آمار و پژوهش را در جامعه ایجاد کرد و به رسمیت شناخت تا بتوان دست به اقدامات اصولی در بحث پیشگیری از آسیب های اجتماعی زد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16818s, 18q