ارز مرجع بازمی­گردد؟

۱۳۹۲/۰۲/۲۲ - ۱۳:۰۷ - کد خبر: 73510

سلامت نیوز : ارز مرجع بالاخره به دارو تعلق می­گیرد یا خیر؟ در حالی که بانک مرکزی از حذف ارز مرجع از سیستم مبادلات کشور می‌گوید، معاملات به سمت تک نرخی شدن پیش می­رود و رئیس بانک مرکزی از حذف ارز مرجع دارو خبر می­دهد. محمد حسین قربانی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس پیش از این خبر از حذف ارز مرجع دارو داده بود. اما این خبر درکنار اخبار رسیده از مجلس در رابطه با تک‌نرخی شدن واردات دارو و مواد اولیه تعجب‌برانگیز است. پیش از اظهارات بهمنی در جلسه غیر علنی مجلس نیز دولت از حذف ارز مرجع برای دارو در بودجه سال 92 خبر داده بود و نمایندگان نیز جسته و گریخته از تک نرخی شدن ارز برای خرید دارو و تجهیزات پزشکی سخن می­گفتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ حذف ارز مرجع به نرخ 1226 تومان و جایگزینی ارز 2450 تومانی برای مبادلات دارویی یعنی افزایش دو تا 5/2برابری قیمت دارو و تجهیزات پزشکی و این منهای افزایش قیمت به دلیل بالا رفتن نرخ تورم است. در حالی که مردم، نمایندگان و نظام درمان نگران این افزایش ناگهانی قیمت بودند دولتی­ها گفتند ما به­التفاوت ارز مرجع و مبادلاتی را حساب کرده­اند و آن مبلغ را به صورت یارانه به این بخش اختصاص خواهند داد. مبلغی که دولت برای یارانه دارو در نظر گرفته چیزی نزدیک به 2200 میلیارد تومان است که باز هم بنا بر محاسبه­ای که عده­ای انجام داده­اند این مبلغ پاسخگوی نیاز دارویی کشور نخواهد بود و قدر مسلم در این زمینه بخش دارو با مشکل مواجه خواهد شد. مساله دیگری که در این زمینه مطرح است نحوه تقسیم یارانه به سیستم عرضه و تقاضای دارو و تجهیزات پزشکی است.

اینکه این مبلغ قرار است مستقیما در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد یا اینکه به شرکت­های تولید و واردات دارو یا به سازمان­های بیمه­گر و این سوال مطرح می­شود که اگر برای مثال یارانه به بیمه پرداخت شود، تکلیف داروهایی که تحت پوشش بیمه نیستند چه می­شود، یا اگر یارانه مستقیما به مردم پرداخت شود احتمال آنکه سیستم در حیطه تقسیم دچار خطا شود و مبلغ به کسانی که شدیدا به داروهای گرانقیمت نیاز دارند تعلق نگیرد و یارانه دارو در دست مردم به مصارف دیگر برسد و البته سوالاتی از این دست که به گفته محمد حسین قربانی پاسخ دادن به آنها نیاز به کار کارشناسی دارد و الان نمی­شود چیزی درباره مختصات آن گفت.

چندبرابر شدن قیمت دارو یعنی فاجعه

قربانی در خصوص خبر منتشر شده از او در رابطه با بازگرداندن ارز مرجع برای دارو به آرمان می‌گوید: با توجه به اینکه زمزمه­ای شده بود برای حذف ارز دارو دغدغه­ای در بین افکار عمومی به وجود آمده بود که با این حذف چه مشکلاتی برای مردم پیش می­آید و اینکه در شرایط اقتصادی موجود قطعا افزایش حدود دو و نیم برابر قیمت­ اقلام دارویی فشار مضاعفی را بر مردم وارد خواهد کرد. به‌خصوص کسانی که داروهای گرانقیمت برای بیماری­های مزمن مصرف می­کنند یا کسانی که با بیماری­های خاص دست به گریبان­اند و روند درمانی پرهزینه­ای دارند. قربانی معتقد است کشور در زمینه سلامت نیازمند اقداماتی اساسی است تا مردم بتوانند در آرامش و فارغ از دغدغه‌های سنگین مادی روند تشخیص و درمان را طی کنند و برای این موضوع باید حمایت بیمه‌ها تمام مردم و البته تمام مراحل درمان را شامل شود و دیگر اینکه تعرفه‌های بخش سلامت واقعی شوند.

«این دستور مقام معظم رهبری است که مردم در بیمارستان­ها فقط دغدغه بیماری را داشته باشند و نگران هزینه‌ها نباشند.» «در این شرایط حذف ارز مرجع مشکل‌ساز خواهد بود. شاید شربتی که از داروخانه هزار تومان خریده می­شود اگر 2500 تومان شود اتفاق بزرگی نیفتد اما برای بیماران خاص که برای مثال برای یک آمپول ناچارند دو میلیون تومان بپردازند، دو و نیم برابر شدن قیمت دارو یعنی فاجعه.» قربانی در رابطه با نگه داشتن ارز مرجع از فشاری می­گوید که مجلس در حال وارد کردن به دولت است و تا به حال توانسته قول ماندن ارز برای دارو را بگیرد. «که اگر دولت زیر بار نرود مجلس و کمیسیون بهداشت تمام قد برای احقاق این حق خواهند ایستاد تا بالاخره موافقت نهایی دولت کسب شود.» وی در پاسخ به این سوال که پس تا کنون موافقت نهایی دولت جلب نشده می­گوید: «خیر. هنوز مجلس در حال فشار وارد کردن به دولت است. ما در گزارش جلسه غیرعلنی مجلس هم ذکر کردیم که توانسته­ایم قول طلایی را از دولت بگیریم اما اینکه این قول عملی شود به دولت بستگی دارد.

البته اصرار داریم که این امر هر چه زودتر در آینده نزدیک محقق شود تا نکند که به مرور زمان بخورد و قبل از اینکه دولت به تاریخ بپیوندد این مطالبه وصول شود تا از فشاری که در صورت حذف مرجع به مردم وارد می‌شود جلوگیری کنیم.» قربانی در پاسخ به این سوال که با این وجود پس یارانه 2200 میلیارد تومانی منتفی است می­گوید: «البته. در این صورت دیگر به یارانه نیاز نخواهیم داشت. اما اگر دولت موافقت نکند و ارز رسما حذف شود یارانه باید از محل دیگری پرداخت شود. محتمل است که نتوانیم ارز دارو را نگه داریم. هرچند با سیاست تک‌نرخی شدن ارز در مبادلات به طور کل موافقیم و از نظر ما راهکار درستی برای جلوگیری از فساد است اما موضوع این است که در زمینه نیاز دارویی کشور با حذف‌کردن این موضوع فشار وارده به مردم و بیماران سنگین و غیرقابل جبران خواهد بود.

اما با این وجود ممکن است مجبور شویم به یارانه رضایت دهیم که این در مرحله آخر خواهد بود.» او درباره اینکه اگر یارانه به دارو تعلق بگیرد بناست به کدام بخش پرداخته شود و آیا در این صورت برای داروهایی که بیمه نیستند-که البته شمار زیادی از داروهای گرانقیمت بیرون از پوشش بیمه قرار دارند- فکری خواهد شد؟ می‌گوید: «این بحث دوم ماجراست. اگر قرار باشد ارز تک نرخی شود و ارز مرجع، از سیستم مبادلات دارویی نیز حذف شود باید طوری مدیریت کنیم که مردم کمترین فشار را حس کنند. البته من موافق این موضوع نیستم که یارانه مستقیم به مردم پرداخت شود، چون ممکن است عده­ای دریافت کنند که نیازمند نباشند. داروهایی که بیمه نیستند در آن صورت باید بیمه شوند. یارانه باید هدفمند شود و تعرفه‌ها واقعی دیده شوند. در این صورت فارغ از تورم که بار آن همیشه بر دوش مردم است در زمینه دارو افزایش قیمت نخواهیم داشت.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17825s, 19q